| LaLaLaAM a întrebat:

Mama mea e foarte rea.M-a pedepsit timp de o saptamana doar pentru ca nu am vrut sa ma duc la magazin deoarece eram ocupata.Ce sa fac ca sa nu mai fiu pedepsita? Tinand cont ca ea e rea si daca ii spun ceva ma va pedepsi o luna(mi s-a mai intamplat). Cred ca ma uraste.Mereu spune ca daca as pleca ar fi cea mai fericita.Imi spune ca sunt proasta etc.Ce sa fac? Am luat premiul I am fost prima, dar ea zice ca mi-au dat premiul de mila.NU MAI SUPORT!

Răspuns Câştigător
| Elsiane a răspuns:

Sincer ești într-o situație foarte gravă, părinții tăi nu recunosc că greșesc și tot încearcă o 'soluție' corectă. Dar greșesc foarte mult. Și eu am fost pedepsită (cam aceeași situație) și am devenit indiferentă cu părinții mei până când și-au dat seama că ei greșesc, atunci am început să redevină la normal dar farmecul de la început cu familia nu mai este. Încearcă să îi asculți cât de puțin și dacă lucrurile continuă zi-le și tu că vei pleca de acasă, cum a spus mama ta. Sau spune-i tatălui tău că mama ta vrea să pleci, dacă și el spune ca și mama ta nu-i mai asculta.

17 răspunsuri:
| justitiarul a răspuns:

Cu ce erai atat de ocupata incat nu ai putut sa mergi la magazin?
Pentru a nu mai fi pedepsita ar trebui sa iti ajuti mai mult parintii.Te-ai gandit sa te pui pentru o clipa in locul mamei sa vezi cat de greu e sa aiba grija de casa si de familie? Mancarea,curatenia,calcatul si tot ceea ce face o femeie intr-o gospodarie poate fi epuizant mai ales daca mai are si un job.
Ce ar fi sa preiei tu o parte din aceste poveri?
Cum sa te respecte mama,cand tu nu o respecti pe ea, refuzand sa o ajuti atunci cand are nevoie?
Premiul I e o reusita personala, asta nu inseamna ca toti ai casei ar trebui sa bata matanii in fata ta!
Probabil ca te face proasta si iti spune ca ti-au dat premiul din mila, doar pentru a-si striga neputinta si oboseala in fata ta, si vrea sa simti si tu durerea nerecunostintei.
Poate nu foloseste cel mai reusite cuvinte, dar in spatele lor cu siguranta exista durere! Probabil se intreaba"cum Doamne ca un copil atat de destept sa nu ma inteleaga si pe mine, mama ei?".
Mai copii! Stati de vorba cu parintii vostri.Intrebati-i ce probleme au, daca le e greu sa faca fata vietii grele in care se zbat cei mai multi, daca sunt bolnavi, daca la job totul e ok! Nici nu stiti cat de mult conteaza pentru un parinte o atitudine inteleapta din partea unui copil!

| LaLaLaAM explică (pentru justitiarul):

O ajut mereu.Cat timp e la servici eu fac totul(curatenie, pe afara ma ocup de flori, pasari).Ea cand vine face doar mancare si sta.Se ia de mine mereu.

| justitiarul a răspuns (pentru LaLaLaAM):

Saracuta detine, ai dat in greu!
De ce trebuie sa faca tot ea mancare cand vine acasa de la job? Tie iti pica mainile?
Lasa-ti aerele de diva si pune osul la treaba ca asta e viata! Si cand te trimite la magazin nu mai refuza! Ai vrea sa mearga tot ea dupa ce sta 8 ore la servici?
E foarte bine ca te pedepseste. Poate iese ceva bun din tine pana la urma.

| anonim_4396 a răspuns (pentru justitiarul):

Poate nu stie cum sa faca mincare? si curatenia nu se face chiar in fiecare zi iar florile se uda numai seara ca e canicula au ramas numai pasarile care pot sa moara de foame

| ReconGTA a răspuns (pentru justitiarul):

Mancare nu inveti sa faci de la 5 ani, si de unde stii tu ca ea e asa lenesa?
Tu nu ai spus parintilor tai "NU" macar odata?
Nu mai face pe desteptul si deschide larg ochii atunci cand citesti o intrebare.

| animeboy2021 a răspuns (pentru justitiarul):

Ba, tu trebuie sa pui osul la munca, nu ti-e rusine ca ea e intr-o situatie grava. SA ITI FIE RUSINE!

| Natashha a răspuns:

Ce clasa esti, a2-a?
tu,devin-o stapana pe tine si nu te mai uita in gura ei la tot ce zice.bun, inteleg ca e mama ta si nu vrei sa-i faci rau. daca alegi sa fugi, unde pleci? te duci pe sub poduri sau la un presupus iubit si peste 2 ani sa te arunce in strada? neah, daca vrei respect fata de parinti, impune-l.
pentru ca noi ne-am invatat sa ii pupam sub unghii doar de dragul sa nu-i suparam, pentru ce? sa ne arunce in gat toate jignirile si *****urile lor? nu. pentru ca daca ai luat premiul I, sunt sigura ca nu l-ai luat din mila, ci pentru ca ai cap si creier cu care ai muncit. si trebuie` sa dovedesti ca ai cap si creier infruntand-o pe ea.prin ce: pur si simplu sa nu mai pui tot la inima, sa nu te mai lasi influentata de tot ce spune si de tot ce zice. nute supara, dar ori ti le spune ca nu gandeste, ori are probleme la servici/familie/etc si se descarca pe tine.vezi ce faci, in cel mai fericit caz, nu o mai baga in seama cateva zile. apoi cand va observa ca nu mai detine ea controlul, o sa-si revina {presupun}.

| Andr3 a răspuns:

Eu ma gandesc acum la o varianta cam aiurea dar care poate in cazul tau va functiona. Vorbeste si tu cu o prietena sa te primeasca la ea cateva zile si lasa-le un bilet in care sa le scrii cat de mult te afecteaza vorbele mamei tale si faptul ca suferi si ca te-ai decis sa te muti de acasa si sa nu te caute pentru ca esti bine.Vei vedea atunci cat de multe regrete va avea mama ta.Parintii pot spune si face lucruri urate si apoi regreta. Poate ea vrea sa te ambitioneze, dar dupa parereea mea acesta nu este un mod bun de a-ti trata copilul si a-l face ambitios.Si mama ma mai jigneste cateodata dar are momente in care imi arata ca regreta si ma iubeste.Mama ta are asa momente?

| LaLaLaAM explică (pentru Andr3):

Mama mea nu mi-a aratat niciodata ca ma iubeste. Uneori cred ca nici nu e mama mea.Nu inteleg de ce m-a mai nascut.

| Andr3 a răspuns (pentru LaLaLaAM):

Nu ai si tu bunici, matusi, unchi sad de care sa fi mai apropiata si sa poti vorbii cu ei pe tema asta? complicata trebuie...

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti o dulce.

| Alynn98 a răspuns:

Poti sa o ajuti la treburi. Poate face asa pentru ca are multa treaba. Ajut-o fara sa te roage ea.

| G30rGe a răspuns:

Incearca sa o intelegi si pe ea sa o respecti sa te dai pe langa ea cu mancare, cumparaturi etc.
Poate intr-o zi va veti intelege.Cam atat am avut de zis
Imi pare rau cam asa sunt mamele in ziua de astazi happy
As vrea si eu funda daca se poate big grin?

| LaLaLaAM explică (pentru G30rGe):

Am incercat.Dar zice ca daca stau pe langa ea nu rezolv nimic.sad

| G30rGe a răspuns (pentru LaLaLaAM):

OK.Fai un cadou ceva intr-o zi si poate se va razgandi
Nu stiu

| LaLaLaAM explică (pentru G30rGe):

Pff...daca ai fi in locul meu singurul gand care ti-ar trece ar fi sa te omori.

| G30rGe a răspuns (pentru LaLaLaAM):

Nu eu zic sa nu gandesti asa.Ca si pe mine mama ma cam omoara cu nervi ii zic cv de (M.M etc. laughing ) si plec de langa ea la Pc desigur si ma linistesc big grin Eu asa cred ca e mai bine pentru mine
Dar u poti face orice vr.E problema ta
Dar u cati ani ai?

| Heartless562 a răspuns:

Capu' sus & be a troll ^^ probabil e invidioasa pe tine; las' ca trece timpul, si vei pleca la facultate (in alt oras, preferabil) si dupa aia de tot din casa. Pana atunci, incearca sa o ignori, nu te mai consuma / enerva ca nu rezolvi nimic.

| transsa a răspuns:

E grava situatia ta. Nu stiu ce sa zic sincer. Tatal tau ce zice?

| LaLaLaAM explică (pentru transsa):

Tata e de acord.

| transsa a răspuns (pentru LaLaLaAM):

E de acord cu mama ta? Sau?

| LaLaLaAM explică (pentru transsa):

Da...e de acord cu mama mea.

| transsa a răspuns (pentru LaLaLaAM):

Chiar nu stiu ce sa zic. Poate au un motiv intemeiat. Vorbeste cu o ruda cu care te intelegi mai bine.

| LaLaLaAM explică (pentru transsa):

Am incercat, dar NIMIC!

| transsa a răspuns (pentru LaLaLaAM):

Nu stiu ce sa zic. Sper sa fi bine pe viitor. Pace pentru tine!

| LaLaLaAM explică (pentru transsa):

Mersii!

| al3xandru_4340 a răspuns:

Sunt la fel ca tine. Te ataca mereu chiar daca esti vinovat/a sau nu.

| Miriii a răspuns:

Fugi de-acasa! laughing

| MichelleI a răspuns:

Nu stiu ce sa spun toti avem probleme cu parintii dar nici chiar asa pote e ca justitiarul pote o avea probleme ma rog incearca so ajuti so o intelegi nici noi nnu iti putem spune ce sa faci mai exact pentru ca nu neai dat mai multe deatlii cum ar fi dca o ajutidac vb cu ea intelegi / si noi intelegem ca iti este greu e o situatie grea auzi dar cati ani ai iar mama ta e mama vitrega asta nu inteleg cum pote fi o mama asa de rea cu copilul ei domne dar incerca sa vb mai mult cu ea si sa o ajuti daca nici asta nu merge vb cu alt cineva cu o ruda pote

| kNa a răspuns:

Cand te injura, nu'i spune nimic, fa'te ca nu'ti pasa/nu te deranjeaza si nu o sa mai continue, daca vede ca suferi, va continua(Chiar daca nu'mi vine sa cred) rezista, macar pana faci 18 ani!
Dupaia poti face ce vrei!
Multa bafta.

| Madda12 a răspuns:

Si eu sunt pedepsita des, dar nici chiar asa. Mama ta exagereaza, incearca sa-i spui tatalui tau ce se petrece sau bunici. Daca chiar nu ai cu cine sa vorbesti incearca sa discuti cu ea, sa-i spui ca incerci sa faci totul bine si ca intelegi ca si ea e stresata, dar nu trebuie sa-si verse nervii pe tine.
Funda? puppy dog eyes

| Bianqa a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ea de astabig grin intreab-o ce o deranjeaza la tine?

| JustMaria a răspuns:

Chiar nu stiu. Incearca sa ii vorbesti frumos si sa o intrebi de ce nu te place sau ceva de genul. Daca nu merge, nu stiu ce sa mai zic. Daca as fi in locul tau as vorbi cu tata si i-as zice tot ce imi face.Sigur se ajunge la o intelegere.Cel putin asa cred.

| Geta_Oprea_1991 a răspuns:

Buna! mama mea este foarte rea cu mine, daca ma iubea asa cum trebuie sa-si iubeasca o mama copilul nu mai ma dadea la caminul 10 ani. Vreau sa va spun ca pentru mine nici nu mai exista pentru cate am suportat-o. Ce sa.ti zic imi pare rau pentru tine. Eu caut o melodie pentru ea sa vada cat de mult ma doare ca nu o am langa mine si ca sufar dar nu gasesc.