| anonim_4396 a întrebat:

Mama mea e obsedata de prostiile alea de pe Youtube cu horoscop, in afara de treaba prin casa sta pe telefon uitandu-se incontinuu la prostiile alea, adoarme cu video-uri cu femeia care povesteste viitorul sau mai stiu eu ce zice tipa aia, ba chiar cand vorbeam imi spunea sa tac ca sa auda ea la alea. Din greseala daduse pe televizor la alea si am vazut ca era un birou si niste maini de femei si vorbea. A luat lumanari si a spus ca le-a luat ca sa miroasa frumos si ca sa indeparteze raul. Eu mereu vad cum isi pune lumanare parfumata aprinsa langa pat, cred ca incearca si ea sa faca chesttiile alea cu lumanarile (am intrat pe Youtube pe videourile alea de curiozitate). Ma enerveaza ca e prea obsedata de asa ceva...stiu ca pare ca ii tin contul dar nu este asa, pur si simplu e prea obsedata de prostiile alea. Stiu ca era si ceva de genu "cum sa se intoarca la tine in 24 ore". Voua nu vi se pare aiurea sa se uite la porcariile alea?

3 răspunsuri:
| Zorn a răspuns:

Incearca sa ii explici mamei tale ca nu toate chestiile pe care le vede acolo sunt reale, ca si tu ai putea face un videoclip de genul pentru a pacali lumea. Nu are cum sa ii ghiceasca cineva viitorul sau sa ii lumineze ca prin minune calea cea buna sau mai stiu eu ce, mai ales o persoana pe care nici macar nu o cunoaste, din spatele unui clip. Da, e amuzant sa citesti chestii de zodiac si sa vezi ca unele chiar ti se potrivesc. E chiar distractiv, ca o joaca de copii. Dar de la asta pana a ajunge sa te lipesti de televizor sau ecran cand vorbeste Neti sau mai stiu eu cine e cale lunga. Femeile alea din videoclipuri pot zice o chestie care sa se potriveasca la 1 din 1000 de oameni care privesc video-ul si atunci ce? Sunt prezicatoare sau mari intelepte? De exemplu, eu pot sa fac un video in care sa zic ca persoana X ar trebui sa isi schimbe locul de munca, sa isi ia un pechinez si sa danseze tango joia la 4. Din 1000000 de oameni care ma urmaresc si o iau de buna, poate unuia chiar ii face bine si atunci o sa urle si o sa zica "mare inteleapta si prezicatoare mai esti". laughing
Spune-i mamei tale sa foloseasca logica si gandirea critica, sa nu se mai lase prostita.

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns:

Viitorul* pare*. Scuzati greseliile, m-am grabit sa scriu

| UnGalago a răspuns:

Bună! Sunt într-adevăr niște stupizenii și, din păcate, oameni chiar inteligenți cred în ele și le caută cu ardoare.
Dar tu nu poți face prea multe în acest caz. Este destul de greu să schimbi părerea/hobby-urile dubioase ale unui părinte. Analizează mai bine de când a început totul și vezi să nu fie la mijloc o problemă personală pe care nu o poate depăși.
Chiar dacă găsești o cauză sau nu, încearcă totuși să vorbești cu ea deschis și sincer, argumentând de ce nu ești tu ok cu activitățile ei (și nu prin nu îmi place, ci prin vezi că ai ajuns să mă dai și pe mine la o parte doar ca să te uiți la ele, am nevoie de tine și de timp cu tine etc.). Dacă găsești cauza, cu atât mai bine. Arată-i că o asculți și că vrei să o înțelegi și ajuți.
Un alt sfat: apelează la o prietenă de-a ei (sau la mai multe) și vorbește cu ea despre asta. Poate reușește să o scoată din buclă.
Succes!