| Ioana74ses a întrebat:

Buna mamicilor! Pana la varsta de 13 si 9 ani (am stat in casa unui cumnat cu sotul si copiii) iar desigur copiii au dormit cu mine in pat. Acum ne-am mutat cu chirie si avem o casa cu 4 camere dintre care doua de dormit. Fetita (13 ani) a inteles sa spunem si a vrut sa doarma (am stat cu ea pana a adormit) dar baietelul (9 ani) nu vrea sub nicio forma sa doarma fara mine (am mai nascut si o fetita are 3 luni si este destul de greu sa dorm cu baietelul in pat) plus ca sotul vrea intimitate zicand ca au dormit destul cu mine. Cum as putea sa ii dezvat pe amandoi? Nu vreau sa il supar nici pe sot! (Stiu ca nu am facut bine dar stateam intr-o camera (sotul dormea pe canapea) dau funda!

Răspuns Câştigător
| Daniel9988 a răspuns:

Pai nu e normal ca tu sa nu dormi cu sotul tau.Copiii din prima zi de viata au camera lor.Hai sa zicem ca pana pe la maxim 6 ani ii mai iei in pat cu tine.Copilu de 13 ani presupun ca stie ca mami si tati au si ei intimitatea lor si de asta trebuie sa doarma singur.Dar ei probabil tocmai de asta nu vor sa te lase...din gelozie pentru. tatal lor.Ei percep ca trebuie sa te imparta cu tatal lor si de asta se poarta asa.Eu zic sa le spui ca asa cum si ei vor sa stea cu tine la fel vrea si tati.Si daca vor sa arate ca sunt copii mari sa doarma singuri.Da.le de lucru si pune.i sa adoarma bebelusul...asta daca sunt competenti si ii vezi in stare.Succes!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Le impui sa doarma in camera lor, indiferent cat de greu ti-ar fi, trebuie sa intelegi ca nu-i nici normal si nici sanatos sa dormi cu copii de 9 si 13 ani in acelasi pat!
Sunt destul de mari ca sa inteleaga si ei, sunteti in aceeasi casa, ce dumenzeu...
Vor plange in primele nopti, vor incerca sa te santajeze ca sa obtina ce vor, dar intr-o saptamana se vor obisnuii.
Pentru cle nou nascut este bien sa faci acelasi lcuru, adica sa-l culci in patutul lui, chiar daca este in aceeasi camera cu tine!

| Fatamuntilor a răspuns:

Copiii cei mari impart aceeasi camera?
Daca ai posibilitatea fa o camera pentru baietel! Decorez-o cu plusuri, postere, persoaje din desene animate.Fa rost de plus cu personajul sau preferat din desene animane si spune-i ca are super puteri si ca o sa-l vegheze pe timpul noptii.Sau cumpara-i o lampa de veghe draguta, sunt special pentru copii.http://www.emag.ro/search/lampa+veghe
Mai spune-i ca orice copil ar vrea sa doarma singur fara mami/tati, ca bebe plange noaptea si ca l-ar putea deranja.

| Ioana74ses explică (pentru Fatamuntilor):

Plusuri au cat despre postere, pe la noi nu se gasesc, am incercat sa ii culc pe amandoi si nici asa nu vor, o vor pe mama...nu stiu ce solutie sa gasesc trebuie sa mersi impart si la ei si la cea mica si la sot... fata a plans sa stau cu ea in prima noapte (si i-am explicat ca sotul vrea sa dorm cu el si am plecat, dar cel mic nici gand, tipa efectiv tipa) poate iti vine ceva in minte, o metoda sa il pacalesc sau sa ii explic (fata are 13 ani si intelege intimitatea mai mult dar lui nu prea pot sa ii spun)

| Necunoscutu92 a răspuns:

H mm

| ToniSniper a răspuns:

Ii lasi sa doarma cu lumina aprinsa sau cu tv-ul