| anonim_4396 a întrebat:

Bună. Mi-a zis prietena mea că face starea civila în septembrie și as vrea sa știu ce se duce? Bani sau cadou?
Din câte am înțeles face și cea religioasă și nunta va fi peste 2 ani.
Și as vrea să știu se duce cadou sau bani?
S-au hotărât după un an de relație că vor să facă nunta și chiar am rămas șocată dar mna fiecare ce alege. Dar as vrea să știu ce cadou sau ce se dă la starea civilă.
Mulțumesc!

10 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Cel mai bine ar fi sa vorbesti deschis cu ea si sa o intrebi daca prefera sa ii duci un cadou, ceva ce au ei nevoie, ceva de casa noua. Daca spune ca nu, eu as pune ceva bani intr-un plic, cu un buchet de flori si gata treaba.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Flori.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Valeleu miros de disperare din partea cuplului. la cununiile la care am fost eu nu am dus nici bani nici cadou, doar am adus pahare pe care le-am spart in fata miriilor

| Werrich a răspuns:

Buna, nu se duc cadouri la cununia civila. Dupa cum a spus si userul dinaprilie, la cununia civila se duc buchete de flori. Eu asa am facut mereu. Banii s-ar putea da la cununia religioasa daca esti sigura ca nu poti ajunge la petrecerea de nunta, deoarece banii si cadourile se dau la restaurant in mod normal, d-asta fiecare masa unde stau invitatii este prevazuta cu plicuri pentru pus banii.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru Werrich):

Cum sa ii dai bani de nunta daca nu ai fost prezent sa consumi mancare si beutura?

| Werrich a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Daca te-a invitat la cununia religioasa nu dai 600 lei ca la restaraurant, dai si tu 250 lei macar ca sa nu se supere omul. Cunosc cazuri cand invitatii la cununia religioasa nu au dat bani si mirii le-au dat cu block pe Facebook, telefon.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru Werrich):

Logic pentru ca in urma cununiei religioase eu ca invitat nu beneficiat de nimic, nici mancare nici beutura, in concluzie nu am nici un motiv sa dau bani. Daca se supara mirii e problema lor

| wildthing a răspuns:

Cum adica fac cununia civila si religioasa acum, dar dau petreccerea de nunta peste doi ani? Stiam cazuri cand separau cununia civila de cea religioasa si oricum nu-i intelegeam, dar sa faci ambele cununii in aceeasi zi si petrecerea de nunta peste doi ani, mi se pare complet ridicol. Poate pana atunci divorteaza si nu mai e nevoie.winking

| dinaprilie a răspuns:

Flori si cam atat.

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Se dau cadouri la cununia civila iar la cea religioasa se dau bani intr-un plic, cel putin la noi asa este obiceiul.