| anonim_4396 a întrebat:

Nici nu stiu cum sa incep da o sa intreb direct. Vreau cu tot dinadinsul sa scap de tatal meu vitreg, acesta este casatorit cu mama mea de cand aveam eu 6 ani acum am 20.De cand eram mic si veneam de la scoala si mai intarziam si eu ca orice copil de altfel si ajungeam acasa imi era frica sa intru inauntru pentru ca stiam ca o sa-mi iau bataie de la acest "om" da vreau sa spun ca de putine ori am scapat! Eu cel putin eram baietel dar pe sora mea cu 3 ani mai mare ca mine o facea sa se simta ca ultima fiinta dupa acest pamant:se ducea dupa ea o batea in vazul tuturor isi facuse si ea un prieten si facut-o de tot rasul acolo de fata cu toti prietenii ei si asa mai departe.Mama a ramas insarcinata cu acest om pe care noi nu l-am acceptat niciodata si nu pentru ca nu i-am fi dat sanse sau l-am respins noi, nu ci pentru faptul ca este un om cu un suflet ingrozitor de rau.Acest copil a crescut pe langa noi si il iubim ca pe un frate insa acest om a ramas la fel.Aceleasi vorbe urate plus de asta eu nu pot sa-l mai suport in a-l mai vedea in preajma mea si a familiei mele. Datorita faptului ca am mai crescut si nu sunt prea mandru de ce zic acum am inceput sa-i vorbesc exact la fel cum imi vorbeste si el si intr-o zi dupa o cearta temeinica venise spre mine sa ma bata asa cum ii statea in obisnuinta dar a ramas crucis cand l-am pocnit si eu la randul meu ee si de atunci mereu cauta cearta si bataie m-am saturat sa il tot suport pur si simplu m-am saturat.Nimeni din familia mea nu il vede cu ochi buni, mama nu-l mai suporta nici macar cu fratii lui nu se intelege.
Eu si familia mea locuim intr-o casa mostenita de la tatal meu biologic sora mea s-a casatorit si locuieste in Italia asa ca am ramas eu cu fratele meu mama si acest impostor foarte violent.
CUM FAC CA SA SCAP ODATA DE ACEST CALVAR M-AM SATURAT PANA PESTE CAP! VA ROG SA MA AJUTE CINEVA! CU UN SFAT SAU POATE MAI MULT CHIAR AM NEVOIE, Va multumesc mult si sper ca cineva sa citeasca acest mesaj.

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Am citit ce au raspuns si cei dinaintea mea si tare mie teama ca singurul lucru care poti tu sa-l faci este sa pleci de acolo.Ai 20 de ani, poate mai esti, poate nu la o scoala. Dar daca te poti intretine singur, pleaca, chiar daca nu prea departe, dar pleaca.Vai de mama ta care ramane acolo, dar in aceasta situatie optiunea a fost a ei, nu a voastra. Tare mi-e teama ca n-o sa te mai poti controla si cine stie ce se va mai intampla si vei trage ponoasele toata viata.Rupe-te de ei, scapa! Mama ta daca este inteleapta va divorta. Dar nu-ti fa prea mari sperante. Este la a II-a casatorie si se gandeste ca cine o s-o mai placa la varsta asta si poate ii e teama de singuratate...cine stie. Sfatul meu este sa nu va mai bateti, ca oricata dreptate ai avea tu, in fata autoritatilor esti un copil care-si loveste parintele. Du-te si locuieste cu o ruda, o fata, in gazda, scapa din iad.Parerea mea. Tu faci cum crezi tu ca-ti este bine.Sa ai noroc!

9 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Cel mai simplu e să pleci. Ca băiat probabil eşti foarte ataşat de mama ta. Dar, pragmatic îţi spun că mama ta îşi merită soarta.
Cel mai bine pleacă definitiv de acolo.
Totuşi, dacă nu vrei, lasă-l să te bată o dată, scoate-ţi certificat medico-legal şi dă-l în judecată, coroborat cu o înaintare de divorţ din partea mamei tale.

Succes.

| Roby67 a răspuns:

Eu pot sa-ti dau un sfat din afara: fa o plangere dupa alta la politie, si fai si lui clar ca ceea ce face el o sa fie urmarit de lege.
PS vorbeste si tu cu mama ta ce ai de gand.
Iti doresc toate cele bune.

Răspuns utilizator avertizat
| andreea25red a răspuns:

In cazul in care esti minor si aci o plangere la asistenta sociala sunt sanse sa fii pus intr-un centru de plasament. daca esti major poti sa faci o plangere in instanta petru agresiune fizica si abuz. dar ceea ce conteaza ffff mult este parerea mamei tale fiindca daca ea este de acord cu modul in care te trateza singura solutie este sa locuiesti in alta parte. daca esti batut si internat in spital pe baza certificatului medico legal poti merge in instanta de altfel incearca sa obtii cat mai multe probe in potriva lui apoi discuta cu un avocat. poate primi ordin de restrictie mai ales ca nu are drept de propritate.multa bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

L-am citit si cred ca trebuie sa aud si parerea lui ca sa pot judeca si da un sfat bun.nu e putin lucru sa cresti si sa educi niste copii care nu sunt ai tai, biologic.si nu este nici o scoala care sa te invete sa fii parinte. ce pot sa-ti spun este; sa-ti ajute Dumnezeu intru tot binele ce vrei sa-l faci.eu am auzit de multe cazuri de genul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Subscriu anelaubed ca mare dreptate are.Atita timp cit nu pleci inseamna ca esti dependent dar "vrei"sa te razbuni.Imi pare rau ca-ti spun dar ai o logica de doi lei pentru ca vrei sa ne faci sa credem ca omul ala a facut numai rau in ciuda faptului ca ai ramas si tu si mama ta in preajma lui atita timp.Interes din partea voastra? Nu te pot crede.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bai daca uh nu stii ce sa faci la 20 de ani inseamna ca nu esti in stare de nimic... daca crezi ca vei face ceva in viata si daca vei vrea sa faci ceva in viata fa pasul de a sti tot timpul ce trebuie facut la momentul potrivit si vei reusi sa treci peste toate cu bine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai bun sfat din partea mea ar fi sa il bati de sa nu te uite niciodata.Nu este tatal tau deci nu ar trebui sa ai mila deloc fata de el.Eu asta as face in locul tau.Ai 20 de ani, esti matur, ai destula forta, el este foarte batran, cand mai incearca sa caute o certa care sa rezulte la bataie loveste-l tu primul insa nu il baga in spital.Trebuie doar sa ii arati ca nu mai esti doar un copil mic. Un pumn in fata destul de tare ar fi de ajuns cat sa ii "expici" acest lucru.

| Bucatarul.com a răspuns:

Ai avut discutii cu mama ta pe aceasta tema, un divort ar fi foarte usor.
Plangere la politie atunci cand mai incearca sa te loveasca, sau atunci cand te loveste, dar incearca sa nu-l lovesti tu primul pentru ca dupa aceea ce face el este pur si simplu in legitima aparare.
Alta modalitate nu cred ca mai exista (exceptand un asasin platit big grin ), cea mai buna ar fi divortul mamei tale, iar la judecata desigur copilul va ramane la mama ta pentru ca tu vei fii martor si vei spune exact ce ai spus si aici.

P. S. Eu cer putin, si lucrez curat. Ma poti contacta la 0733-ASASIN happy