| Alle13c a întrebat:

Buna sad Nu stiu ce sa fac. Parintii mei se despart, si vor baga divort si nu stiu cu care dintre ei sa raman. Motivul despartirii este din cauza mamei a facut o greseala dar. eu am iertat-o. Tata nu mai vrea sa mai discute cu ea si vor baga divort. Fratele meu va ramane cu tata dar eu. vreau cu mama si nu vreau sa ma despart de fratele meu. Daca raman cu tata. el e foarte exigent si ma cearta des si mama de fiecare data in lua apararea. Dar daca raman cu mama, banuiesc ca tata se va supara rau si nu va mai vorbi cu mine. Deocamdata stau cu tata si fratele meu, mama sta in alta parte isi cauta cu chirie dar nu asta conteaza. Nu stiu cu cine sa raman, eu as vrea cu mama dar... Vreau o parere. Va rog ajutati-ma sufar foarte mult.

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o situatie grea, pe care tu o cunosti bine iar noi numai din expunerea ta si este greu de dat un sfat bun.
Singurul sfat pe care ti-l pot da este sa judeci toate avantajele si dezavantajele deciziei, atat din punct de vedere material cat si sentimental si vezi care-ti convine mai mult, atat in viitorul apropiat cat si pe termen mai lung. Banuiesc ca veti locui in aceeasi localitate, astfel ca nu va fi o problema sa te vizitezi cu fratele si nici cu parintele celalat.
Imi pare rau de situatia ta, n-as dori asta nici unui dusman dar asa este viata, cu suisuri si coborasuri, cu bune si cu rele si trebuie sa depasim hopurile, vorba ceea: "Dupa ploaie, vreme buna!"

| mona a răspuns:

Indiferent cu cine vei ramane nu te va uri nimeni pentru ca chiar daca vor divorta ei tot parintii tai raman

| IloveME a răspuns:

Daca vrei cu mama, ramai cu ea!
Ea mereu iti va prietena si mereu te va ajuta in orice!
Un tata mereu este exigent si nu stie cum sa vorbeasca cu o fata, pe cand mama ta este experimentata in asta!
Daca se supara ii va trece! gandeste-te si la mama ta!

| WR104 a răspuns:

E o drama dar totusi nu trebuie sa te ingrijorezi, o sa iti poti vizita fratele si tatal daca vei alege pe mama ta de exemplu.
Doar tu poti stii cu cine ar fi mai bine sa ramai, oricum nu cred ca tatal tau se va supara atat de tare incat sa nu mai vorbeasca cu tine.
Numai bine!

| aumih16 a răspuns:

Nasol naspa! ce sa zic spun!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Alle,

Ne dam seama ca situatia pe care o traversezi este extrem de dificila si vrem sa te ajutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| WhatDăFack a răspuns:

Bună! Eu îţi zic să rămâi cu mama ta deoarece dacă o iubeşti mai mult, asta contează. Dacă o să rămâi cu tatăl tău ai să regreţi, nu crezi că dacă mama ta ar rămânea singură s-ar supăra şi ea tare? Dacă tatăl tău o să rămână cu fratele tău, pleacă la mama ta. Încearcă să îi explici tatălui tău că o să ţineţi legătura în continuare, şi cred că te v-a întelege. Baftă, şi nu fi supărată!

| MsBeatrice a răspuns:

Buna! Situatia ta ..este foarte neplacuta...trebuie sa fii puternica si sa faci ce te indeamna inima! Ramai cu cine te simti tu bine, ca, legatura cu fratele tau o vei pastra si nu va va afecta asta... daca cu adevarat tineti unul la altul o sa tineti legatura! Trebuie sa fii puternica si sa lupti! Viata nu se termina aici..ai sa te obisnuiesti! Sper ca te-am ajutat cum am putut..si fi puternica inca odata iti spun!

| Alle13c explică:

Multumesc frumos tuturor! M-ati ajutat foarte mult. Da, voi alege sa stu cu mama, sper ca va intelege tatal meu asta. Sa nu va suparati ca nu va dau fundita va rog, dar m-ati ajutat toti si nu va pot da la fiecare. Cu fratele meu voi tine legatura, pentru ca suntem foarte apropiati. Multumesc inca odata! Sper sa nu treceti prin asta niciodata. Nici eu nu mi-am inchipuit ca se va ajunge la asta sad MULTUMESC!

| Alle13c explică:

Ohhhh. Doamneee love struck Am scapattt :d S-au impacattt love struck nu mai credeam ca se mai poate asa ceva. dar ca printr-o minune s-au impacat happy M-am rugat la Dumnezeu si el m-a ajutat love struck Va multumesc pentru a nu stiu cata oara :*

| MariusMorse a răspuns:

Din cat am citi vad ca tii mai mult la mama ta, eu te sfatuiesc sa vorbesti in prealabil cu tatal tau si sa'i spui ca doresti sa fii alaturi de ea. Asta nu inseamna ca nu vei mai vorbi cu el sau nu-l vei vizita. Este tatal tau si va intelege, tot te va iubi, nu te'mai gandi ca nu va mai vorbi cu tine! Plus de asta dintre cei doi copii nici unul nu este langa mama, cineva trebuie sa fie si langa ea. Inca ceva, cred ca mama este ce'a mai iubitoare fiinta!
Asta este sfatul si parerea mea, sper sa'te ajute.
Bafta!

| Ciobanu_Andrei_1998 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa ramai cu mama ta pentru:
1.A nu o lasa singura, o sa aiba nevoie de ajutorul tau la un moment dat
2.Se comporta mai bine cu tine, mama e cea mai buna prietena a ta
3.Fratele tau poate trece oricand pe la tine.
Amandoi va vor binele, esti in situatia in care decizia ta conteaza, ca te muti cu tata sau cu mama nu conteaza, dar ai grija sa nu iti para rau mai tarziu.

| jmarley a răspuns:

Du-te la cel cu o situatie financiara mai buna

| aleka999 a răspuns:

Asta va fi alegerea ta doar tu poti decide cu cine sa ramaii dar parerea mea este ca tu sa ramai cu parintele care este mai intelegator si te intelege...scuze daca raspunsul meu nu te va ajuta dar nu ma pricep...si imi pare rau pentru tine! sad

| Mafiotu50 a răspuns:

Imi pare rau de tine...dar u ar trebui sa ramai cu cel care se comprta mai frumos cu tine ..care te ajuta la nevoie...crying