Întrebare recomandată | Sunflower1503 a întrebat:

Buna, nu stiu ce sa mai fac...
AJUTATI MA!
Parintii mei se tot cearta, vor sa divorteze. Unul din ei vrea sa moara ca sa plece celalat, se cearta zi si noapte. Cand vreau sa ii calmez, ma plesnesc peste fata. Nu stiu ce sa mai faaaac... Vreau sa merg la scoala si sa nu mai.vin acasa, sa merg la o prietena sa stau la ea, si sa nu le mai raspund la telefon. Ce sa mai faac, AJUTA TI MA, MA ROOOOG!

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Copilă dragă! Durerea ta, ce răzbate de prin cuvinte, m-a cutremurat... Un strigăt de ajutor de neignorat.

Foarte important e să știi, că n-ai vreo vină aici și că ceea ce se întâmplă nu e o normalitate, să nu cauți acest toxic, dar familiar, tipar de relații, când vei mai crește. Ai tăi greșesc grav. Se poate și altfel, frumos.

Cere ajutorul adulților apropiați, poate găsești 2-3 mai maturi, mai ageri la minte și mai stabili emoțional! Mai există și Protecția Copilului, Telefonul Copilului http://www.telefonulcopilului.ro

Roagă-i și pe bunici să le bage părinților tăi mințile în cap! Poate te vor și lua la ei, pentru o perioadă măcar.

Tare rău îmi pare, că nu știu să te ajut mai mult decât cu un gând bun, o îmbrățișare caldă și un "îmi pare rău" apăsat. Ține-te tare, copil frumos!

| Violleta2022 a răspuns:

Ia-ti hainele si pleaca la bunici!
Si spune-le bunicilor de ce nu vrei sa te mai duci acasa, la parinti si care este comportamentul lor.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca ar fi momentul sa apelezi la o ruda.
Normal nu ar trebui sa te bagi ca sunt problemele lor dar nu poti sa traiesti terorizata.Du-te la o matusa sau bunica si spune-i ce se intampla si ca vrei sa ramai acolo pana se reglementeaza situatia poate a tai se vor speria si potoli

| Donsavas a răspuns:

Apeleaza la o ruda care sa linisteasca spiritele asa cum stie mai bine! Discuta cu cineva apropiat,o prietena,explica i situatia si roaga-i sa ti acorde ajutor la nevoie,adica sa ramai peste zi la ea. Noaptea dormi acasa sau poti incerca sa faci asta si daca scandalizeaza,sa anunti politia. Poti spune ca au chemat vecinii autoritatile. Mergi la scoala si nu te implica in certurile lor,tu ai un viitor inainte,ei inca isi vad de trecutul lor. Traieste in prezent tu cu tine,mergi la consilierul scolar si discuta cu acesta probleme emotionale cu incredere caci sunt confidentiale discutiile si vorbesti cu cineva care te ar putea intelege,fiind specialist. Mai apoi,informeaza protectia copilului! Nu trebuie sa se implice direct,totusi trebuie informati despre starea ta de sanatate si situatia ta scolara,pentru binele tau. Daca ai probleme de sanatate,mergi tu si consulta-te cu medicul vostru de familie si spune-i acestuia prin ce treci,este om si te poate ajuta la nevoie. Nu trebuie sa discute cu ai tai. Din pacate,daca va continua asa,mama sau tatal care ameninta ca se sinucide,va trebui internat fortat la psihiatrie pentru a fi razgandit sa renunte la ideea asta prosteasca si inumana. Internarea se face la cererea medicului de familie cu ajutorul politistilor, cand parintele este intr-o stare critica,de tristete sau furie intensa. Asa va fi izolat pentru a si rezolva acolo probleme sentimentale,daca nu reuseste sa faca asta acasa sau nu doreste sa discute cu un psiholog. Tu protejeaza-te pe tine,nu te mai pune in postura de a fi lovit/a,evita asta si nu sta sa asculti cele intamplate caci usor,usor iti poluezi mintea cu informatie inutila,care nu are legatura cu viata ta ci cu ceea ce cred ei despre lume. Nu ezita sa mergi la scoala,iti vei ingreuna munca apoi tot tu vei avea de ''tras''.
Divortul ii priveste. Ei vor avea de pierdut sau de castigat asa cum si tu ai dreptul de a alege cand, cum si cu cine sa te casatoresti in functie de cum vezi lucrurile. Daca au ales asta, inseamna ca vor sa imparta lucrurile pentru a nu si mai imparti viata facandu si rau lor si implicit tie. Cand se vor aseza treburile, totul va fi clar si pentru tine, mai devreme sau mai tarziu. Tu fa ce trebuie facut pentru a te proteja!

| unprietenaproape a răspuns:

Doamne ai mila de mine

| Golyat18 a răspuns:

Da, trebuie sa faci ceva sa se astampere du-te la o ruda.

| Nevroza a răspuns:

Poti sa apelezi la o ruda. Deasemenea, un psiholog te poate ajuta. Gandeste-te la tine, tu esti cea mai important/ă. E treaba lor ce fac. Gandeste-te la "acum". Poate e mai bine sa divorteze, asa nu va mai exista conflict si vei fi mai linistita. Experientele astea te fac puternic/ă asa ca ai grija de tine. Bafta!

| alin131 a răspuns:

Nu imi vine sa cred ce vad. Nu stiu ce raspuns sa iti dau dar ma rog la Iisus Hristos sa te ajute.

La noi toate sunt cu neputinta dar la Dumnezeu toate sunt cu putinta.

Iisus Hristos te iubeste si te ajuta, oamenii te pot lasa toti la greu dar Iisus Hristos e alaturi de tine mereu.

Te ajuta Iisus Hristos sa rezolvi, nu esti singura care treci prin momente grele, toti trecem dar ma doare pentru ca esti un copil si copilaria ar trebui sa fie frumoasa si armonioasa.

| Silwian a răspuns:

Vorbeste cu Doamna diriginte!

| LOVW a răspuns:

Îmi pare foarte rău de situația ta, părinții mei sunt divorțați și nu mai pot ține legătura cu tatăl meu, e o problemă foarte mare mai ales dacă ești mai mare, pentru că înțelegi ura și auzi cuvintele urâte aruncate asupra celuilalt părinte. Te îndemn să lupți pentru familia ta, e foarte important să ști că dacă părinții tăi divorțează întreaga familie va avea te suferit. Vreau să-ți spun ceva foarte important, e vorba despre părerea lui Dumnezeu despre divorț :"Căsătoria să fie ţinută în toată cinstea, şi patul să fie nespurcat, căci Dumnezeu va judeca pe curvari şi pe preacurvari." Vreau să ști că pentru El, căsătoria este un legământ important, iar El urăște divorțul în căsătorie ( Maleahi 2:16). Sunt mult mai multe texte din Sf. Scriptură unde se vorbește despre divorț, mai mult de datoriile soților. Dacă ști motivul pentru care este această neînțelegere mi-ar fi de folos pentru ați răspunde din abundență. Dar să ști, faptul că nu mai vrei să ți legătura cu ei nu va aduce nimic bun în acestă situație. În locul tău aș merge la mama sau tatăl meu și aș vorbi cu ei blând pentru a putea să le alin durerea, nu este ușor să treci prin aceste stadii. Mă voi ruga și eu Domnului, ar fi frumos să faci asta și tu, îți promit că El va interveni dacă Îl lași să o facă. Dacă ai întrebări îmi poți scrie pe privat, am toată bucuria din lume să-ți răspund, până atunci numai Pace!

| Alexie_Florin_1995 a răspuns:

Crede-ma ca nu esti singura care are certuri si uneori batai in familie asta este la moda zilei sa zic asa in prezent.Fi atenta iti dau un singur sfat ca orice ai face orice ai spune nu rezolva nimic ca am trecut si eu prin faze dinastea.Lasaa toate grijile si supararile deoparte si doar roaga pe Dumnezeu daca crezi cu adevarat si crede-ma ca nu te mint o sa te ajute sa treci peste toate astea si cu rugaciunile tale o sa vada si parintii tai ca nu este bine ceea ce fac.Si fi atenta vorbeste-le cat mai mult despre dumnezeu sa se teama de El si atunci vazandu-te pe tine ca chiar crezi in lucrul acesta cu adevarat ca treaba aceasta daca te apuci de rugaciuni este foarte serioasa si trebuie sa iti dedici aproape tot timpul lui Dumnezeu si ai sa vezi ce frumos cand te scoli dimineata sa spui rugaciunile de dimineata la 12 sa citesti acatistul parintelui arsenie boca ca pe mine iti zic sincer parca ma face mereu constiita sa il zic cand ma simt mai rau si dupa aceea ma linistesc ...crede-ma ca lucrurile acestea sunt pe cat se poate de reale si adevarate numai tu sa iti dai seama de lucrul acesta ca sa nu te prinda vrajmasul la vreun gand rau si doamne doamne fereste iti zic sincer sa nu incerci sa faci ceva necuvenit ca atunci te invingi tu pe tine insuti si mai mult..cand iti vin in minte ganduri care simti tu ca te macina pe suflet si simti ca parca ai o piatra care nu te lasa iti zic din experienta proprie spune in gandul tau Doamne Isuse Hristoase ai mila de mine ceea ce iti gresesc neincetat, iar daca te ti de aceste rugaciuni mereu ai sa vezi ca ceva chiar are sa se schimbe in viata ta, nu te dejnadajdui mergi inainte si sufera ca numai asa o sa si te bucuri intr-o zi. sper ca te-am ajutat cat de cat.

| GANICUS2158 a răspuns:

Poti apela desigur la o ruda in care te poate ajuta si ei poate se vor calma si atunci nu se vor mai certa si atunci veti fii din nou o familie.

| Jessica1225 a răspuns:

Eu zic sa îți faci bagajele si sa te duci la protecția copilului

| RobertBD12 a răspuns:

Nu știu ce vîrstă ai dar sfatul meu este să te duci la o rudă nu la o amică.Nu te îndepărta de ei, aminteștele de ce sunt soț și soție și aratăle că tu nu îți dorești ca ei să se despartă și dacă nu îi poți ajuta întreabă pshihologul din școala ta ce ar trebui să faci.

| anfre2342 a răspuns:

Buna eu am avut tot asa fel de ocazie, trebuie sa apelezi la primarie si apoi ei te vor ajuta vor vedea ce se intampla si daca ei vor sa divorteze va fi mare problema.Dar trebuie sa apelezi la scoala, la primarie etc

| grag a răspuns:

Vorbește cu o rudă
și înpacai pe părinții tăi