| Deny_Deny_1983 a întrebat:

Parintii mei sunt despartiti si eu nu duc o viata chiar asa buna deoarece stau cu mama mea si tatal meu nu ma cauta....Am foarte multe certuri cu mama si de fiecare data cand ne certam imi spune sa plec de acasa sa ma duc la tatal meu ca ea s-a saturat sa ma creasca si chiar nu stiu cum sa mai procedez. Niste sfaturi va rog, in prim plan m-am gandit sa ma sinucid.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"m-am gandit sa ma sinucid" - las-o mai moale pe asta!

incearcă să nu creezi momente conflictuale cu maică-ta. Găsiți o cale de comunicare

| Emma30555 a răspuns:

Viata ta e abia la inceput, o sa fie bine mai tarziu cand vei fii independenta, mama ta te iubeste dar nu stie sa o arate, ai rabdare, fii tu mai calma, discuta cu alti membrii ai familiei, cu psihologul scolii cu preotul daca va duceti la biserica, sfatuieste te cu oameni de incredere, dar incearca sa nu mai ai ganduri negative, ai toata viata inainte si problemele astea le vei depasi, ocupa ti timpul citind, uitat te la tv la filme, plimbari in parc si ce iti mai place tie

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| reik a răspuns:

Înțeleg că problema ta e mai veche, pentru că am citit și întrebarea ta de prin 2016; e aiurea că nu ai o relația bună cu tatăl tău pentru că un copil după ce face o anumită vârstă poate alege cu cine să stea,nu mai întru în amănunte că nu are sens; ideea e că o rezolvare nu prea ai,sfatul meu e să îți ``faci`` lumea ta,cu prieteni și restul și trebuie să aștepți să devii majoră; ai de dus o lupta grea,și cam o s-o duci singură,dar dacă reuseseti vei deveni un om puternic și cu siguranță vei fi o mama bună,atunci când vei avea și tu copii; că să mergi la protecția copilului cred că vei face mai rău,pentru că în mod normal dacă se face o anchetă psihosocială pe bune e posibil că ei să poată schimbă ceva,dar nu neapărat în ``bine``,pentru că dacă tatăl tău nu intervine,te pot duce la un cămin, iar acolo e mai praf, plus că s-ar putea să te dai și mai rău peste cap; eu zic să mai intri pe net, să citeșți despre ce înseamnă depresia (dacă n-ai făcut asta încă) și vei găși și niște articole publicate de psihologi, care poate te-ar putea ajută într-un fel; oricum încearcă să nu agiți apele că să nu ai probleme cu mama ta si mai rău; sper să îți fie de folos ce ti-am zis aici.

| Rafaela08 a răspuns:

Nu e o solutie sa te sinucizi si nu te mai gandi sa iti faci rau poate si mama ta are o perioada proasta incercati sa vorbiti fara sa va certati poate se simte singura poate a avut prea multe responsabilitati daca spui ca tatal tau numai e cu ea poate din cauza asta este asa si nu merita sa iti ei viata din cauza ei poate peste ceva timp o sa fie altfel si viata ta se va schimba in bine nu merita sa iti iei viata viata nea dato dumnezeu si e un pacat sa neo luam de uni singuri incercati sa comunicati mai mult si spune-i ce te deranjeaza si incearca sa o intelegi si pe ea e greu cand faci un copil si tatal copilului nu iti este alaturi dar asta nu e vina ta nu ar trebui sa iti reproseze tie asta