| anonim_4396 a întrebat:

pentru inceput v-as ruga sa cititi acest mesaj numai daca aveti timp si sunteti in stare sa-l intelegeti emotional. vi s-a intamplat de multe ori sa va uitati in jur si sa va intrebati dc sunteti asa de nu stiu(urati mici etc.) dc tocmai voi v-ati nascut asa si de fiecare data cand intorci capul toti vor sa te jicneasca si sa te faca sa suferi din aceste motive? ei bine .si pe deasupra sa aveti ca prietena(sau cel putin pe care considerati) o fata mai frumoasa decat voi, care toata lumea cand o vede vreau sa se imprieteneasca cu ea dar pe tine te da la o parte pentru ca esti pre urat poate? .si pe deasupra acasa cand te intorci sa te bata si jicneasca fratele tau mai mare decat tine, cand are el chef? crezandu-te un sac de box? toti cand ma vad spun ca pentru varsta mea sunt urata, pitica si pe deasupra ma considera si proasta si te da la o parte... Voi cum v-ati comporta in locul meu? ce ati face? ce masuri ati lua? sper ca ma pot increde in voi si ma puteti intelege...sad

7 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Sa stii ca nu exista persoane urate. Fiecare om are frumusetea sa si trebuie sa caute s-o pana in valoare. Vezi tu nu depinde de noi cum aratam pentru ca, asa ne-am nascut si nu avem ce face, trebuie sa acceptam ceea ce suntem, pentru ca daca te superi si te necajesti, nu faci decat sa dai apa la moara celor care (fiind tineri ca si tine din teribilismul lor, te terorizeaza), se tot leaga de tine. Ti s-a raspuns foarte frumos de catre Nekame. Accepta ceea ce esti, iubeste-te asa cum esti, puneti in valoare ce ai tu mai frumos din infatisarea ta, dar mai ales in firea si sufletul tau si vei vedea ca, nu trece mult si vei fi prmita cum se cuvine in cercul pe care-l frecventezi. Daca acei oameni sunt asa de superficiali incat doar la aspectul fizic se refera, atunci trebuie sa-i parasesti si sa-ti faci un alt grup de prieteni. Trebuie sa mai stii un lucru foarte important ca, frumusetea fizica trece, dar cea sufleteasca poate inflori cu timpul si este ca un dar ceresc pe care-l cauta multa lume.
Relatia cu fratele tau trebui clarificata si daca el se poarta urat si violent cu tine, cere ajutorul parintilor si incepeti o relatie de prietenie care este necesara intre frati si mai ales de respect.
Barbatii tineri tind sa-si arate "forta" lor, prin intimidarea fizica, pentru ca ei considera ca noi femeile le-am fi inferioare si de aceea vor sa ne subjuge, pentru a-i avea ca"sefi". Nu accepta acest gen de despotism si explica-i fratelui tau ca si tu esti om ca si el si ca meriti respectul lui si un comportament civilizat, pentru ca acest lucru il va defini si pe el ca un om intreg.
Nu abandona lupta cu viata, si cu unele necazuri ce-ti apar in cale, sa fii sanatoasa si sa reusesti sa devii un om, pe care sa-l iubeasca si sa-l doreasca multi sa te afli in cercul lor.

| dulshe a răspuns:

Am patit si eu aproape la fel k tine numai k in spania, am ajuns aici si nujtiam nimic sa vb la scoala copii vb cu mine dar eu nujtiam sa le raspund, vreo jumate de an nu am vb pentru ca nujtiam, dupa ce mi-am dat drumul la vorba nu mai vb astia cu mine pentru ca ei stiau k nu vb deloc si au crezut k sunt mereu asasad dar in romania nu eram deloc, eram populara in scoala si nu pot sa zic k sunt urata deloc, numai k naasad
cred ca in locul tau mas schimba sa vada si ei k nu esti asa de fapt, adica imbracate mai misto, machiazate, vb mai mult cu colegii, si ai sa vezi rezultatelebig grin
mult mult succes

| lia a răspuns:

Buna, se pare ca ai o viata destul de dificila, si ai multe framantari. Iti recomand cu drag sa incerci sa privesti altfel situatia...stiu ca poate fi dificil la inceput dar cauta un lucru care te-ar putea face fericita ca traiesti, ca poti invata, ca poti ajuta pe cel de langa tine happy
Pot fi multe zile urate in viata...Lumea este rea, important este ca tu sa gasesti inauntrul tau forta necesara ca sa treci mai departe.
Sper sa iti fie de folosu mesajul happy

| Annitu a răspuns:

Pai... sfatul meu este sa nu bagi lumea in seama! cand cineva te jigneste, pur si simplu ii intorci spatele! si nu te mai intrista ca esti "urata"... daca esti frumoasa in interior! Ce mai conteaza? cine te iubeste, te iubeste asa cum esti tu!:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca cei ce fac asta sunt sanatosi si frumosi as prefera sa stau cu tine sau cu o persoana ca tine. daca te crezi urata, cauta frumusetea interioara a unui om.vei reusi. greu dar vei reusi.fiecare floare are umbra ei.si leas spune asa; santeti frumosi dar sufletele voastre sunt urate. iar frumusetea si inteligenta nu au facut niciodata casa buna, fiindca ar fi fost norocul nedrept impartit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cristoasee! imbarbateaza-te... cu cat dai mai multa atentie cu atat pici in depresie acuta, ce boala am pe voi nu va mai plangeti si luati viata cu indrazneala ca nu schimbati absolut nimic lamentandu-va, schimba ce poti schimba iar de restul bucura-te si-nvata sa traiesti asa cum esti caci daca esti frumoasa pe dinautru ceilati te vor iubi mai sincer decat te-ar iubi daca ai fi frumoasa doar pe dinafara

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa stii ca totul porneste din interior.in ziua in care tu vei fi impacata cu tine si vei fi multumita de tine asa cum esti, atunci vei vedea ca si cei din jurul tau te vor percepe altfel. tu trebuie sa ai incredere in tine si tu trebuie sa ii faci pe cei din jurul tau sa te descopere asa cum esti. ti-ar prinde foarte bine sa te ocupi de tine, sa iti schimbi cercul de prieteni(nu poti sa fii prietena cu cineva care te injoseste, asta nu e prietenie) si sa te faci respectata.fratele mai mare te bate probabil din cauza ca tu ai inceput sa cresti iar el nu poate accepta faptul ca nu mai esti un copil.tot referitor la fratele tau, iti spun ca eu cred ca el te bate pentru ca asta a vazut in familie(scuze daca gresesc), dar violenta se invata.trebuie sa te iubesti tu in primul rand, iar apoi, inevitabil te vor iubi si cei din jur. daca tu te vei iubi si accepta asa cum esti vei fi vesela, fericita, amuzanta si cine nu isi doreste o asemenea persoana in jurul sau?