| Andruta99 a întrebat:

Buna! Prietena mea a luat-o razna in ultima perioda. Are certuri zilnice cu sotul ei, ca acesta sa treaca apartamentul pe numele ei ( nu l-au cumparat impreuna, este doar al lui), insa el nu vrea deloc spunand ca nu este luat in timpul casatoriei. Ii tot explic si eu ca din punctul de meu de vedere nu este normal. ce parere aveti?

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Prost ar fi daca ar face asta.

| RAY a răspuns:

Vrea sa devina femeie independenta cu apartament, smechera fata, fraierul sa rămână fără nimic, ce scump e sexul în ziua de azi, iubire feminina, sunt curios cum se va termina, sa ne spui

| Violleta2022 a răspuns:

Parerea mea este ca tu nu ar trebui sa-ti bagi nasul in viata si neintelegerile din casatoria lor, deloc!

Preocupa-te de propria-ti casatorie, de barbatul violent care te loveste, de situatia nu tocmai fericita pe care o ai tu acasa, ca ai destule pe cap in propria-ti ograda, ca sa-ti mai bagi nasul peste gard, la ce fac vecinii (prietena ta in cazul asta).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

El bine face că nu vrea.

| mihai69 a răspuns:

Părerea mea? M-aș lipsi de o asemenea "prietenă".

| Drimmero a răspuns:

Trebuie sa fii cretin sa faci asa ceva. Ala poate ramane in strada daca se vor certa, pana la urma daca apartamentul e luat inaintea relatiei tipa ar trebui sa-si vada de treaba, nu are niciun drept sa-l preseze sa treaca pe numele ei. E clar ca are un interes ascuns, ceva nu miroase bine.

| relian a răspuns:

Daca l-a luat barbatusau inainte de casatorie, in caz de divort, ea nu primeste nimic.
Probabil de aia tot trage sa o treaca si pe ea.
Chestia e ca nu treci asa pe care cum ti se scoala, trebuie cumva sai vinda, dar avand in vedere ca ei is acum casatoriti, nu stiu cum sai vinzi lu nevastata casa laughing

Dar poate intreba la notariat, asa sa intrebe nu-i costa nimic.Si sa zic daca iar vinde si tot aptm ei si se ppoate, atunci vor avea parte juma juma, pentru ca cine il cumpara acu este deja casatorit.

Ce mai poate sa faca e sai doneze, sa-i faca cadou, in cazu asta la divort ea va luat tot laughing
Dar se pare ca ai o prietena cam dupa material, sau se gindeste ca de o lasa asta mai tirziu sa nu ramana pe drumuri.

E si asta o chestie, dar nul poate obliga pe ala sai treaca ei nimic, deci nu poate sa faca absolut nimic fara ca ala sa spuna DA.

Deci este normal, nu vad de ce sa nu fie normal ce vrea ea, tu de ce vezi ca nu-i normal?
Gindeste ca prietena ta o sa stea cu ala 10 ani casatorita, apoi ala isi gaseste pe alta si ii da liber si pleaca cu tot cu casa, iar ea o sa ramaie pe dinafara.
Deci femeie se gindeste ca ala daca o incurca, timpul trece, ajunge stiu si eu la ce ani, ca asa mai fac barbatii, isi cauta dupa femei mai tinere laughing asa ca prietena ta stie ea de ce vrea asta.

Legal cred ca se poate, doar ca trebuie sa mearga sa notar sa intrebe, dar fara barbatusau sa-i dea nu poate, deci e la mina aluia laughing

| VoidEternal a răspuns:

laughing) Cata iubire. Mi se topeste inima. Cum vrea ea mititica un apartament la dobandirea caruia nu a avut niciun rol.

A doua oara cand ar pomeni "prietena mea" sa ii trec apartamenul meu pe nume, ar fi momentul in care ar fi nevoita sa-si caute alt fraier.

| raMLesS a răspuns:

laughing) Ce bandita e prietena ta, vrea apartament pe numele ei si cand i se ia de mult iubitul ei sot, ii da papucii si ramane cu apartamentul laughing Trebuie sa fii ultima speta de barbat sa treci apartamentul pe numele ei, daca face figuri de genul, mai bine ii da papucii ca nu e normal si nici ok.

| blackann a răspuns:

Sa si bage mintile in cap.

| Vântulalb a răspuns:

S-a maritat numai pentru apartament?
Bine zice @raMLesS. Dupa ce se vede cu casa, divorteaza.
Daca nu-i place, daca nu l-a luat pentru ca il iubeste, sa divorteze ACUM. Prost ar fi el sa-i dea casa.

| iulia0514 a răspuns:

Prietena ta nu are nici un drept sa îi ceara asa ceva chiar dacă sunt căsătoriți! Eu am impresia că prietena asta a ta și-a găsit un alt bărbat și vrea să-și convingă soțul sa treacă apartamentul pe numele ei după aceea sa divorțeze și ea sa rămână cu apartamentul. Oricum ai lua-o e dubios sfatul meu este sa nu te bagi în problemele lor conjugale!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aia vrea să aibă și ea ceva dacă stă cu ăla.

| Xpressurself a răspuns:

Evident. De ce ar fi prost să facă asta. Și mai evident este interesul ei material. Cum să îți treci casa pe numele uneia care mâine poate divorța și să rămână el pe drumuri.

| Scorillo a răspuns:

Ai grija - sa nu-i dai drumul Pastreaz-o! Ca daca "e libera" da peste unul dintre noi si ne nenoroceste!
de fapt "pastrati-o" ca e un bun comun (fiecare detine 1/2)