| Astrid a întrebat:

Buna prieteni!
Am o situatie incordata in cuplu. Nu stiu ce sa fac pentru ca sunt lucruri care mie nu imi fac nici o placere, nu imi plac sub nici o forma, insa prietenul meu e innebunit dupa ele. De exempu, luam situatia actuala, mie nu imi place sa se uite prea mult la stiri pentru ca apoi devine anxios, insa il vad asa infocat incat zici ca ii da de mancare. Cum as putea aborda problema. Asta e un exemplu, dar sunt mai multe astfel de situatii. Ce putem face?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să te descordezi dta, căci el nu prea văd cum.

| mihai69 a răspuns:

Să discutați mai mult, dar nu doar ca să vorbiți, ci și ca să *ascultați*. Și apoi, să negociați, să căutați compromisuri etc.

| Freya1 a răspuns:

Nu cred ca poti sa ii schimbi felul de a fi.In general cuplurile la o vreme au probleme de genul si abia atunci încep să își dea seama ca nu prea se potrivesc.
Dacă încerci să vorbești cu el lucrurile astea si te ignora fa si tu la fel cand devine paranoic, anxios sau da de probleme ca asa poate realizeaza.La mult daca le bati capul nu rezolvi nimic, ba mai de a dracului fac asa ca lasă-l să se "chinuie" singur.

| cristimihailov a răspuns:

Ai putea sa il tii mai mult in pat ocupat cu tine decat cu tv-ul... si poti sa faci mult mai interesant acolo.