| Bauuuuu a întrebat:

Buna prieteni. Deci vreau sa inteleg >>>>cazurile(NACGDVocativ) vreau sa stiu cum aflu in ce caz sunt. adica fiecare au intrebari specifice si aflu cazul?

Răspuns Câştigător
| ingerpufos a răspuns:

Pai genitivul exprima o porunca, dativul raspunde la intrebarea cui?,,, acuzativul are mai multe intrebari depinde de f.s. a.ai,ale cui:deunde? pana unde? care? ce fel de? etc.nominativul are intrebarile cine? ce? iar genitivul are intrebarile.,, a ai ale ai cui? si punand intrebarile astea afli la ce caz sunt. sper ac ai inteles bafta. fundita?

1 răspuns:
| robinho17 a răspuns:

Nu aflii in ce caz suntlaughing Fiecare cate o parte de vorbire sau mai multe.si aceste parti de vorbire la intrebari. Daca un cuvant raspunde la una din intrebarile aceastea inseamna ca e in acel caz. Uite cateva: Genitiv:Atribut.Intrebari: a,al,ai,ale, cui, cati cate... Funda?