| Inimadeinima a întrebat:

Problema este cu mama mea numai pot tot ce vreau este sa mor!
Am 13 ani si ea ma cearta de fiecare data cand fac ceva,cand ii spun ceva nici macar putina libertate nu-mi da!
Acum suntem in vacanta la bunici,nici macar cu fetele sa ma duc pana la magazin nu ma lasa,m-am saturat nu stiu ce sa mai fac, cand incerc sa vorbesc imi spune sa o las in pace.
Nu mai pot!
Parintii mei sunt despartiti daca ii spun ce ar trebuie mamei mele sa ma lase sa fac ca poate ar fi ceva normal, sa ies poate seara cu fetele macar pana la 11 sa ma lase imi spune ca daca nu fac ce zice ea sa ma duc la tatal meu,unde sa ma duc la el, de abia se tine pe el, este mult cu beutura!
Ce sa fac?! 1

Răspuns Câştigător
| Lyndsey a răspuns:

Cutremuratoare poveste...
Asa e la varsta adolescentei, de multe ori mi-a zis-o tatal meu! Ne simtim neprotejati, fara libertate. Dar gandeste-te: ei sunt divortati. Mama ta e inconjurata de toate problemele, trebuie sa munceasca pentru a te ajuta sa-ti cladesti un viitor si pentru a te aseza la casa ta. Nu mai vorbi de moarte, moartea ta ar putea fi fatala si pentru dansa. Gandeste-te putin la ea! Ce e inima ei? Ii este frica sa te lase noaptea pe strada, pentru ca ea constientizeaza ca o data ce iesi din casa/ curte esti predispusa mult mai multor riscuri: exista fel si fel de vagabonti, caini, etc. Incearca sa o intelegi si sa ii acorzi putina atentie, sa aiba un sprijin. Poti invita niste fete la tine. Sunt sigura ca ai inteleds mesajul meu. Noapte buna! kiss

9 răspunsuri:
| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Bună!
Relaţia dintre tine şi mama ta este puţin stricată. In privinţa statului afară pană la ora 11 te-aş ruga să urmăreşti acest video http://www.youtube.com/......ttp?/watch

Perioada adolescenţei depindem în totalitate de părinţi, iar dacă aceştia nu se ocupă de noi, trebuie să ne autoeducam singuri!
Sfat: Tine-te de scoală şi fă ceva cu viaţa ta, ca într-o zi să nu mai fie nevoie să depinzi de parinţi!
O zi bună!

| milan9 a răspuns:

Incearca mai intai sa restabilesti relatia de dialog cu mama ta, care se pare ca are de suferit.
Necazurile ei, neimplinirile, frustrarile o fac sa se comperte asa.
Incearca sa-i intelegi motivele.Tot ce vrea este sa te protejeze.

Trecuta fiind prin viata, ea stie un lucru pe care poate cand era de varsta ta nu l-a stiut nici ea, si anume faptul ca viata e prea mârșavă, ca semenii nostri sunt intotdeauna prea oportuniști pentru a putea avea incredere in ei

| milan9 a răspuns:

Este important sa socializezi, sa ai prieteni buni (de la care sa ai de invatat lucruri pozitive), sa capeti incredere in tine, sa ai si libertate, dar mai important este sa fii precauta.

Ascultarea sfaturilor parintilor, asa cum sunt ele, este de natură să ne scape din multe greșeli și chiar traume pe toata viata, lucruri care nu se pot repara. Sfaturile parintilor pot evita o astfel de alunecare. Varsta de 13 ani e una foarte vulnerabila.

Incearca să-i cunosti motivele, ajut-o să te cunoasca mai bine, stabileste cu ea o cale a dialogului. Este acum dar va fi si in continuare necesar mult timp in familie!
Numai bine!

Probabil nu te supără interdictia cat te supara atitudinea mamei- dialogul cu ea trebuie remediat.

| 六兆年と一夜物語 a răspuns:

Insistă să vorbeşti deschis cu ea, fără ceartă. Încearcă s-o înţelegi.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.
Acest articol îţi poate fi de folos: http://www.jw.org/......a-distrez/

Cele bune!

| Park1Suin a răspuns:

In fiecare zi citesc la aceasta categorie intrebari de genul.Tu, tot ce trebuie sa faci e sa insisti ca sa poti discuta cu mama ta. Faceti lucruri impreuna: uitati-va la un fillm, vopsitiva uneia alteia unghiile, etc. Pur si simplu la tine legatura dintre mama si fica s-a cam stricat.

| Gαηαmα a răspuns:

Ai 13 ani, nu stii care sunt adevaratele probleme. Vorbeste cu mama ta, dar nu asa doar sa te lase afara...pana la 11, mie nu mi se pare o ora normala, ma rog, comnica cu ea ca cu o prietena si nu din obligatie, pana e ea nervoasa si asa, citeste o carte...

| Prietenoasa a răspuns:

Itelege mama ta e foarte protectoare ca si a mea si nu ma supar eu trebuie sa ies cu tata doar e cam rusinos sa mergi cu tata accepta daca inainte de 18 ani daca nu te va lasa sa mergi singura la 18 vei putea face ce vrei.

| Cozyy a răspuns:

Asta e o criza a varstei o sa fie si mai si pe la 17-18 ani...si mie una mi se pare exagerat sa stai pana la 11 pe afara. La cate se intampla in ziua de azi. O verisoara de a mea vroia libertate ca si tine si acuma are 18 ani si are un copil de 3 ani, deci, mama ta are dreptate, ar trebui sa o asculti ca stie ea ce stie.