| Tudorel1001 a întrebat:

recent m-am mutat in Anglia, si desi sunt la o scoala noua si mi-am facut "prieteni", copiii de aici tot nu sunt la fel de prietenosi ca si copiii romani, asa ca nu prea reusesc sa leg prietenii adevarate, si in fiecare weekend stau in casa pentru ca nu am prieteni adevarati cu care sa ies. Unii ma si ignora numai pentru ca sunt strain. Va rog sa-mi dati niste sfaturi.

Răspuns Câştigător
| Artemisia a răspuns:

Prietenii adevarate nu prea ai cum sa legi, pentru o astfel de prietenie ai nevoie de mult timp si de o persoana care sa fie cu adevarat prietenul tau. Sincera sa fiu, eu sunt aici in Romania si tot nu am prieteni de genu laughing
Trebuie sa fii optimist, incearca sa fii si sociabil. Popoarele straine mereu simt o oarecare repulsie fata de noi, romanii, insa dupa ce le demonstrezi ca esti normal si ai un comportament exemplar, se schimba lucrurile.

4 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Încă nu s-a terminat.Continuă să încerci și poate,poate. Gândește-te că ai mai multe șanse și merită să lupți pentru ceea ce îți dorești,eu aș face orice ca să învăț acolo.
Vorbește-le despre Dracula(în persoana lui Țepeș),despre tradiții,despre orice(aaa și grijă să nu creadă că te lauzi că mai există astfel de tâmpiți)
Impune-te, asta neînsemnând să fi un nesimțit, joacă-te cu ei (ba chiar poți să-i înveți jocuri românești), vorbiți despre fotbal sau alte pasiuni...

Hai, curaj!

| lBroken69 a răspuns:

Poti incerca sa vorbesti engleza, sa ai atragi cu ceva nou, sa le spui lucruri de la noi din tara, amuza-i.Altceva nu am ce sa iti spun, eventual daca ai putea gasi si romani pe acolo.

Sper ca te-am ajutat!**
Funda?

| TipaInNegru a răspuns:

Poate prin faptul ca ești roman ei te considera tigan sau asa ceva eu zic sa te imprietenesti cu un copil care e data la oparte la fel ca tine... daca vrei sa legi o prietenie adevarata asta va dura mult luni ani.Eu zic sa te imprietenesti cu o persoana care e data laoparte ca tine! Crede-ma nu e usor sa te integrezi de mine tori isi bat joc si totusi cu timpul m-am adaptat si mi-m facut prietenii da tot drept ciudata sunt vazuta si mie imi place pentru ca ies in evidenta nu sunt ca resul turmei! Eu zic sa cauti acel copil pe care il trateaza cu te trateaza pe tine si sa-l saluti si sa-l chemi la tine apoi sa va cunoasteti si tot asa! Sper ca te-am ajutat!

| Tudorel1001 explică:

Va multumesc mult de tot pentru raspunsuri, chiar ma ajuta toate sfaturile date de voi happy