| Andruta99 a întrebat:

Buna!
Revin cu o intrebare la voi, sunt insarcinata, insa duc o viata de cosmar cu sotul meu, ma bate, nu-mi ofera siguranta, bani nu aduce in case, toti merg la parintii lui, noi stam intr-o camera la mine acasa (pentru ca avem doar 2), apartamentul lui propriu l-a cedat socrilor mei, sa locuiasca ei acolo, este manevrat in totalitate de ei. El este o persoana care are destul de multe pile si relatii. Eu vreau sa bag divort, insa nu doresc sa aiba nici un drept asupra copilului.
Cum pot proceda?
Am probe, poze cum am fost batuta in repetate randuri (buza sparta, vanatai, etc), mesaje, martori, amenintari de la el si parintii lui, jigniri etc.
Nu vreau ca copilul meu sa ii poarte numele, vreau cumva custodie totala. Cum pot rezolva?

Multumesc mult! Sa fiti sanatosi!

15 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ne descrii un monstru, dar ai ramas însărcinată cu el. Nu cred ca povestea ta va impresiona prea mult un judecător. Sigur nu suficient de mult pentru a trece peste interesul superior al copilului, interes care presupune printre altele relatii cu ambii părinți.
Toate dovezile pe care le-ai strâns pana acum pot arata cel mult ca el nu este un sot bun, dar pentru a-ti atinge scopul va trebui sa demonstrezi ca este un parinte nu doar rau, ci care pune in pericol copilul.
Ma indoiesc ca vei reusi asta, cred ca ar trebui sa te concentrezi pe binele copilului.

Bula
| Bula a răspuns:

Ia legatura cu n avocat bun, specializat pe divorturi!

| AnotherGirl a răspuns:

Hello, draga mea!

Nu-ți pot răspunde la întrebări, însă găsești un grup pe Facebook: "Întreabă un psiholog sau un psihoterapeut online". Intră acolo, poți posta sub anonimat.

Am mai văzut multe postări de genul tău și de obicei se mobilizează multă lume să-ți ofere sfaturi, inclusiv psihologi, așa cum spune și numele grupului.

Ideea e că vei găsi mai multe sfaturi utile acolo, decât aici, pentru că sunt mai mulți adulți și oameni serioși. Sunt femei care au trecut prin lucruri similare și te pot ajuta cu un sfat din experiența lor.

Aici, din păcate, sunt mulți minori sau mulți useri care iau totul la mișto și jignesc sau dau sfaturi în doi peri.

Ai grijă de voi!

| Violleta2022 a răspuns:

Exista DIVORT!
Pentru acest lucru nu merita sa stai alaturid e un barbat violent care nici macar nu-i capabil sa te intretina.
Cheama Politia cand te bate si-l pune iute la racoare!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Puteți cu martori la proces.

| relian a răspuns:

Pleci din tara inainte sa nasti,sau pleci de pe acum,te muti in alta tara.
Chestia cu numele e mai greu,daca porti numele lui,atunci va trebuie sa divortezi.
Sa o faci rapid,ar trebuie sa accepte si el. Daca accepta, atunci mergeti la notar, divortati intr-o zi si apoi pleci in alta tara.
Acolo nasti, o sa spui ca nu cunosti tata, va purta numele tau.

Chestia unde sa pleci, ce o sa faci in alta tara.In RO nu prea o sa poti rezolva ce vrei tu.Ala nu o sa te lase niciodata.
Inainte sa ramai insarcinata nu stiai ca te bate,ca nu-i bun ca om?
Deci daca ramai in RO indiferrent ce avocat ai,indiferent ca art merge ala la puscarie,copilul va purta numelke lui,pentru ca deja se stie cine este taa,deci slabe sanse.

Daca ai rude prin tari straine aburestel sa divortezi, apoi fugi in Italia, Germania, Spania etc. Fugi in lume laughing chestia ca nu ai bani, ce o sa faci tu singura.
Naspa, asa e cand iti faci singura de lucru si faci copii.

| Freya1 a răspuns:

Faci plangera la politie și îți scoți certificat medico-legal.Ii faci frumos bagajul și îl pui la ușa,iar dacă devine recalcitrant (bătăi în usa crize), chemi politia fără sa știe ca să îl prindă în fapt.
Pe urma cauți un avocat, bagi divorțul, ii oferi dovezile și vezi cum merg lucrurile.

Nu e ok sa stai asa, omul pare și pe interes și prost educat.

| gabicoo a răspuns:

Ai nevoie de un avocat bun! Dar mai întâi trebuie ca la următoarea bătaie să chemi poliția la 112 să constate agresinuea să-ți scoți cetificat medico-legal și să ceri ordin de protecție! Astea au tărie în instanță nu pozele! Martorii au și ei rolul lor dar dacă sunt din familia ta ( părinți, frați )mărturia lor are mai puțină greutate. Martorul trebuie să fie un străin - vecin de regulă!

| AliGab a răspuns:

Plangere penala, divort, nedeclararea lui ca tata in momentul in care faci certificat copilului. Cu cat mai repede actionezi, cu atat mai bine

| MihaiSpeedster a răspuns:

Iti spun si eu ce au spus cei care au raspuns inaintea mea. Ia-ti un avocat. Plangere la politie, certificat medico-legal, probe, samd. In plus, la nastere, daca se poate, declara ca tatal e necunoscut. In felul asta nu va avea drept părintesc, iar ca să îl obțină îl pui pe drumuri, să facă proces de paternitate, care va dura ceva, timp in care copilul va fi departe de el.
Doamne Ajută!

| MihaiSpeedster a răspuns:

Stai puțin, locuiți într-o cameră la tine acasă, din două? Deci în a doua cameră stau părinții tăi? Dacă da, tatăl tău nu ia atitudine? Îl lasă pe nenorocit să te bată? Păi dacă fata mea stătea în casă cu mine și era bătută de soț, îl bușeam pe ăla de îl luau dracii, chiar dacă e mai puternic și mă omoară, știu că mor cu dinții înfipți în jugulara lui. Cum să îmi bată el fata gravidă? Doamne, Doamne… Dacă e casa părinților tăi, dați-l afară. Aveți tot dreptul. Repet, dacă aș fi tatăl tău, l-aș da afară, dar întâi l-aș pupa pe dinți cu o rangă…

| just4ubr2015 a răspuns:

Cum ai putut sa faci copii cu un retardat ca ala nu stiu

| ionur a răspuns:

Bagă-l la pușcărie.

| Mihai0101 a răspuns:

A-mi pare rau sa aud asta! Cu ceva martori si poze cu dovezi o sa obtineti copilul cum ca e alcolic si violent o sa castigati dar aveti nevoie de un avocat devotat si bun.In cluj va pot recomanda avocat daca sunteti din cluj.
Pentru ca e violent mai mult ca sigur ca o sa piarda in instanta custodia copilului.

| IoanaMaria321 a răspuns:

Fă reclamație la poliție