| YoULoVeAnGeL a întrebat:

Revin din nou cu o intrebare legata de parinti pentru ca asta e cea mai mare problema a vietii mele. Am 17 ani jumatate. Chiar in seara asta discutam cu prietenul meu o problema. Adica era ceva important. Tati (o sa ii spun "el") nu il mai suport il urasc. Deci am o relatie de aproape un an de care stiu amandoi si el si mami. In fiecare seara se ia de mine si ma cearta si imi ia telefonul. Ca stau toata noaptea si vb prin mesaje ca nu mai stiu ce fac. Deci acum nici macar nu mai pun problema de iesit afara. Mi-a luat telefonul la 11 seara si a dat cu el de pamant. Mai avea putin si ma lua la bataie. Practic are ceva cu mine in fiecare seara. Nu inteleg ce. Ce e atat de grav doamne ca va jur ca eu nu pot sa pricep. Si de obicei nu sunt atat de chioara vad o greseala cand o fac. Nu umblu prin cluburi bezmetica nu stau tarziu afara poate am zile cand nu ies deloc. Am prietene am colege dar nu am vazut in viata mea asa ceva. Din nou imi cer scuze ca am spus niste detalii neimportante. Ce crede.-ti ca e de facut eu nu vad nici o solutie. Nu imi spuneti sa stau de vorba cu el sau ceva de genul ca va zic am mai incercat e inutil. El crede ca are dreptate si ca asa trebuie sa fie dar eu sunt total impotriva. Ceva ajutor? Un sfat orice sunt cu moralul la pamant. fundita

Răspuns Câştigător
| Yazgan_Ebru_Amalia_1990 a răspuns:

Am si eu o sora de varsta ta...are aceleasi probleme dar cu mama... ea nu a mai suportat presiunea a venit la mine si ne-am sfatuit
Am cazut de acord sa fuga de acasa CU IUBITUL doar cateva ore in mall...a doua zi dupa scoala asta a si facut

In acest timpparintii erau foarte speriati au sunat la scoala la poloitie la detectiv... dupa 3 ore intra sora mea pe usa si.....totul s-a schimbat in viata ei

DAR AI GRIJA cand vi acasa vino cu argumentele potrivite ca altfel totul se va ruina

7 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Pai cred si eu ca sunt parintii suparati pe tine cand tu in loc sa mergi la scoala sa inveti sa scrii stai si vorbesti prin mesaje probabil agramate cu prietenul tau.

Credeti*winking

| YoULoVeAnGeL explică (pentru peperonies):

Da ma scuzi ca am scris un cuvant gresit probabil din neatentie. Nu am rugat pe nimeni sa imi corecteze scrisul. Exista analfabeti nu un cuvant gresit. Daca ai raspuns la intrebarea mea doar sa imi atragi asupra acestui lucru in circumstantele astea, esti praf. Multumesc ca mi.ai demonstrat ca inca exista oameni care se baga ca un o.b fara sa spuna ceva cu adevarat folositor. Succes in continuare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

dacă nu te ascultă, n-ai cum să rezolvi asta.

| ThePuffy a răspuns:

Pui telefonul seara undeva ca sa vada ca nu stai noaptea pe el. Poate asa o sa aiba incredere in tine, pentru ca din tot ce ai pare ca el nu are incredere in tine. Incearca sa vorbesti cu mama ta ca sa-l intrebe de ce nu are incredere in tine, problema asta a avut-o si tatal meu cu fratele meu. Ei doi au stat de vorba, incearca si tu, chiar daca prima sau a doua oara nu te asculta.

| GCS8 a răspuns:

Ar trebui sa va duceti la un psiholog, nu este o rusine si sigur ve-ti avea o relatie mai buna "tata-fiica".
Poate luandu-ti telefonul el se simte un tata responsabil. Tata aproape in fiecare seara îmi i-a telefonul ca sa nu stau pe el toata noaptea si ca sa dorm ca un om normal, chestia cum ca m-ai avea putin si te lua la bataie...nu stiu ce sa-ti zic, eu mai imi iau capace de la tata in timp ce sora mea nu primeste un asemenea " tratament", dar in acelasi timp pe mine ma indrageste mai mult decât pe sora-mea. Ar trebuii sa va faceti timp si sa vorbiti intre 4 ochi ceea ce va supara unul la altul.

Sper rezolvati problema.

| Teresssa a răspuns:

Nu trebuie sa il urasti. El reactioneaza asa pentru ca te iubeste, esti fiica lui, tine la tine si ii pasa de viitorul tau. E adevarat ca si el e cam dur, dar nu ai ce sa ii faci, daca asa e el. Incearca pentru o perioada sa petreci mai putin timp cu prietenul tau si mai mult cu familia ta, sa vezi, ca nu o sa iti mai reproseze nimic.
Te pup, ai grija de tine.

| yasminangelsaRU a răspuns:

Și părinții greșesc, nu doar copiii. Ținutul prea tare din scurt nu face decât să creeze o distanță a relației copil-părinte și o apropiere mai mare față de oricine îți oferă libertate.E greu pentru ambele părți să fie la nivelul de înțelegere a fiecăruia..Nici copii nu înțeleg că părinții procedează așa, doar din disperarea de a nu-i pierde sau ca să nu intre în cine știe ce anturaje. Cu cât un părinte va fi mai aproapiat și mai permisiv, cu atât mai mult are șanse să câștige o prietenie cu încredere totală a copilului față de părinte și va fi deschis la orice discuție, exact, ca și cum ar fi cei mai buni prieteni?