| Floreenofficial a întrebat:

Sa il las pe tatal meu sa ma terorizeze cum a facut mereu pana acum, sa faca ce vrea din mine, sa zica ce vrea si eu sa ma supun sau sa lupt pentru o viata mai buna? Singura mea sansa ar fi sa gasesc un loc de munca si sa inchiriez un apartament.Dar e greu, am stat si m-am gandit... daca voi fi concediat? Nu voi mai avea bani sa platesc chiria.M-am saturat sa traiesc intr-un mediu tensionat.Pur si simplu, tatal meu nu imi da pace deloc.Imi are grija si orice as face tot imi gaseste o chichita, ceva ca sa aiba motiv de panarama.Trec anii si situatia e la fel.Eu imi vad de treaba mea, dar nu sunt lasat in pace.E un om foarte violent, el imi reproseaza mie orice dar eu sa nu zic nimic.Acum am 21 de ani si uitandu-ma in urma imi dau seama ca in fiecare an m-a chinuit si cand aveam 13 ani si cand aveam 15, etc, mereu se ia de mine, mie nu imi tihneste viata, as vrea sa traiesc decent, demn, fara sa mai fiu injurat.
Ca sa inchei, situatia e urmatoarea.Eu sunt moale, tacut, linistit, ascult muzica, ma uit la televizor, fac ce fac, iar tatal meu nu imi da pace orice as face.Nu ma pot lupta cu el fiindca eu nu sunt dur decat pana intr-un punct, dupa care imi vine sa plang.Violenta si duritatea nu sunt punctele mele forte, chiar deloc!
Daca va intereseaza puteti citi si :
http://www.tpu.ro/......stazi-m-a/
http://www.tpu.ro/......eam-sa-ma/

Multumesc frumos pentru eventualele raspunsuri si imi cer scuze ca v-am irosit din timp!
Pur si simplu, acest om imi da viata peste cap!

6 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Iati un loc de munca si gata, evenual daca ai prieteni in alta tara du-te cu ei acolo stai impreuna cu ei contribui la chirie si ce mai este, faci un ban, iar dupa 5-10 ani petrecuti in afara poti veni linistit in tara sa iti cumperi un apartament/ o casa si sa locuiesti singur eventual cu viitoarea ta familie.

| OoBunnyoO a răspuns:

Cauta-ti un loc unde sa stai cu chirie. Sunt o gramada de apartamente in Bucuresti cu mai multe camere cu doi, trei studenti. Daca iti gasesti un aparatment pe care sa il imparti cu alte persoane chiria ar fi mult mai ok.

| Armenianeek a răspuns:

El si-a facut viata. Dupa parerea mea nu te poate controla pan' la nesfarsit. Poti sa devii independent si sa-l ignori. Eventual te poti muta la un prieten apropiat, iti gasesti un loc de munca, castigi bani si iti faci viata cum ''vrea muschii tai'' laughing. Pentru asta iti trebuie bineinteles multa vointa sa poti trai pe picioarele tale.
Mult succes :3!

| andreeamt3 a răspuns:

Eu cred ca cea mai buna solutie este sa pleci.Chiriile la garsoniere nu sunt foarte mari, cheltuielile nici atat.Nu ai un prieten care sa te insoteasca? Asa ati putea imparti cheltuielile

| andreeamt3 a răspuns:

De ce nu intervine mama ta? De ce nu incerci sa te inscri la o facultate? Asa ai putea sa locuiesti in camin si sa iti iei si un jobhappy In ce oras ai vrea sa te muti?

| Floreenofficial explică (pentru andreeamt3):

Mama s-a dat dupa el si ii accepta comportamentul...