| anonim_4396 a întrebat:

sa trecem la subiect : parintii mei sunt divortati. Eu stau cu tata si matusa mea. Faza e ca nu-l suport pe tata, pentru ca are mereu niste vorbe tampite, seara se plimba prin toata casa, ca n-are somn. (si muuulte altele). e total ENERVANT. Vara trecuta am vizitat-o pe mama care vine in fiecare an cu fratele meu mai mare, timp de 2 saptamani. Dar tata dabia m-a lasat sa stau 2/3 zile cu ea. Din vara aia m-am maturizat, mama imi luase rujuri fuste mai scurte, etc, si mie imi plac, dar tata nu vrea sa auda, nici matusemea. A existat o perioada in care am plans de mama si pentru ca ma creta tata in fiecare zi. Mu ma mai cert asa cu el, dar nu exista o zi in care sa nu ma gandesc la mama. Ma gandesc ca o fata nu poate sta cu tata : nu se potriveste. Vreau sa merg la mama, dar tata e foarte sentimental. nu vreau sa-l vad plangand, dar vreau FOARTE FOARTE mult sa merg la mama, ca ea ma intelege. sfaturi? dau funda la cele mai bune raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| XDarkAngel a răspuns:

Buna!
E dreptul tau sa alegi cu cine vrei sa stai, iar daca simti ca e mai bine cu mama (parintii mei sunt divortati si eu stau cu mama - e mult mai bine), atunci nu trebuie sa te sacrifici pentru tatal tau. Poate ca si mama ta plange in fiecare zi dupa tine.
Sper ca te-am ajutat, baftawinking.

28 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

Vrei sinceritate - ok - daca mama vine cu fuste scurte - mai bine stai la tata

| m3m0 a răspuns (pentru negru30):

Ehe, nu e vorba, da tata imi ia haine de baieti daca nu merg cu el la cumparaturi, si daca merg, nu e de acurd cu mine. Si apropo : nu-s curva sau asa ceva, ca nu mi-a luat fuste chiar asa scurte, ca la toate panaramele

| m3m0 a răspuns (pentru negru30):

Si apropo, am vrut sa zic, ca de vara trecuta am devenit mai feminina, ca eram prea baietoasa

| negru30 a răspuns (pentru m3m0):

Cine se scuza se acuza - vorba din batrani - nu mi-am permis sa spun asa ceva

| negru30 a răspuns (pentru m3m0):

Ai grija sa nu devii mai feminina decat trebuie

| PinkPanther a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa vorbesti cu tatal tau si sa ii explici ca ai o varsta la care ai nevoie sa vorbesti mai mult cu mama ta, Poate pentru inceput sa staiceva mai mult cu ea.si sa cresti treptat perioada care ti-o petreci la ea, astfel in cat tatal tau sa nu simta ca brusc te pierde.
Spune-i tatalui tau ca ai nevoie de mama ta, ca ai o varsta la care mama ta trebuie sa fie mai mult langa tine pentru ca apar probleme pe care doar cu o femeie le poti discuta si daca o baga la inaintare pe matusa poti sa ii spui ca te simti mai in largul tau sa discuti cu mama. Appropo cati ani ai?

| Fiction a răspuns:

Ai putea să încerci să îi explici că vrei să stai o perioadă cu mama, doar ca să vezi cum e.Ai observat cred,că ţi-au răspuns şi nişte băieţi.Să nu te aştepţi de la mari sfaturi din partea lor,ştiu din proprie experienţă.Ar fi bine să stai la mama ta, deoarece ea îţi poate da mult mai multe sfaturi decat îţi poate da tatăl tău, nu e bine ca o fată să fie băieţoasă. Părerea mea. Sper că te-am ajutat. happy

| ZvT a răspuns:

Citez : ''Din vara aia m-am maturizat'', cât de penal sună. Cam pe la ce oră s-a întâmplat? Îţi zic eu că tu vrei la mă-ta pentru că are mai mulţi bani, iar tu eşti doar o puştoaică agramată rătăcită.

| cotcodac4 a răspuns (pentru ZvT):

Ba da tu crezi ca banii cresc in copac. spre exemplu sunt si unii care ai lor au bani si nu vor sa stea cu ei

| ZvT a răspuns (pentru cotcodac4):

Am zis eu că mă-sa-i Becali? Am spus doar că e mai atentă din punct de vedere material şi cu două rujuri şi o rochiţă a cumpărat-o pe puştoaică. Vezi că tastezi ca ultimul agramat, nu prea ai dat pe la şcoală în generală. Lase nu ''lese'', îi spuneau ai mei nu ''îi spunea ai mei'' (spuneau părinţii ), să te ia cu ea nu ''ia''. Să-ţi fie ruşine că poceşti limba în ultimul hal.

| m3m0 a răspuns (pentru ZvT):

Nu m-am maturizat, ca sa zic asa, am vazut lumea cu alti ochi, pentru ca, inainte, daca lumea ma intreba daca mi-e dor de mama, eu ziceam ca m-am obisnuit si fara ea. si mama nu are mai multi bani ca tata, ci ma intelege mai mult ca tata de 1000000000 d ori

| m3m0 a răspuns (pentru cotcodac4):

Nu e vorba de bani si haine, poate am vorbit eu mai mult de ele, da in fine, nu-s rasfatata, stiu ce-i viata grea, pentru ca o traiesc; niciodata nu i-am cerut bani tatalui pentru o punga de chipsuri, un suc, sau mai stiu eu ce, el ma intreba si tot ziceam nu, nu-s milionara acum.

| cotcodac4 a răspuns (pentru ZvT):

Bai ia lasa romana mea in pace. si o mica atentie vine din dagoste. daca mai spui ceva de romana mea te pun la bisericalaughing

| cotcodac4 a răspuns (pentru m3m0):

Stiu ca nu e vorba de bani dar macar te intreaba, dar tata care lasa bani si nu il interesa pe cei dau sau ce fac cu ei sau cand ajung eu acasa sau cu cine stau si ce fac, avea "treburi"mai importante il vedeam odata la saptamana ca nu era pea casa la familie

| Liviucu a răspuns:

Lasand la o parte comportamentul lui, oricat de mult ti-ar fi dor de mama sau pur si simplu oricat de mult te-ar seca ideea ca te-ai intelege mult mai bine cu ea decat cu el doar fiindca esti parte feminina ca ea, totusi asculta la mine: abia dupa ce te vei muta cu mama ta vei realiza cat de mult il iubesti pe tatal tau. Inca nu ai habar, nu ai simtit pe propria-ti piele asta. O fata este mult mai atasata fata de tati decat de mame. Asa ca gandeste-te bine si abia apoi sa iei o decizie.

Succes!

| m3m0 a răspuns:

Scuze ca am repetat intrebarea ( se afla si la familii si relatii ) dar sunt cam noua si nu ma prea pricep ) inca odata : SCUZEE!

| Quanah a răspuns:

Dupa parerea mea, ar fi mai bine sa stai cu mama... Asa e si tatal meu, si ai dreptate. E enervant. Ei sunt mai protectori, insa din ce te protejeaza mai mult, din aia o sa ajungi mai rau. Putina libertate nu-ti strica. Daca porti o fusta scurta, nu-i problema. Pana la urma esti fata si nu o sa ramai toata viata in pantaloni. straight face Mamele sunt mult mai intelegatoare, insa daca l-ai putea face si pe tatal tau sa te inteleaga, ar fi totul ok. Ai putea sa-i explici, sa-i dai cateva exemple bune. Nu stiu... Eu una mereu ii spun adevarul pe fata, chiar daca se supara happy asa e cel mai bine ^^

| m3m0 a răspuns (pentru Quanah):

Eee, e cam de pe vremea lui pasvante chioru

| cotcodac4 a răspuns:

Si daca porti fuste scurte? e bune fata ia si te distreaza. asteapta pana la 18 si pleci cand vrei unde vrei, dar lui sa ii fii recunoscatoare ca te creste, caci mai tarziu ai sa il vrei acest timp inapoi sa atai cu el macar o zi.eu am plecat de la 17 ani de acasa si acum cand ma gandesc ca vreau sa fiu la loc acasa, iar acum cand ma intalnesc cu mama ma intalnesc intamplator si cand ma vede spune mersi ca sunt bine si nu am ajuns cubulete reci

| m3m0 a răspuns (pentru cotcodac4):

Citeste ce i-am zis lui negru30 si iti dai seama, ca acum daca scriu absolut tot despre problema asta ti-ai da seama, da 1:mie sila, 2 : pun pariu ca te-as plictisi

| cotcodac4 a răspuns (pentru m3m0):

Nu am 2 ani si pot sa imi dau seama.asa sunt tatii. dupa parerea mea el o sa te lese sa pleci cand esti destul de matura.ia gandeste-te ca sora mea avea 19 ani si la ora 10 era acasa ca asa ii spunea ai mei, iar mie nu mi-au zis minic chiar daca pe atunci aveam 13. tie ti-a intrat in cap sa pleci si asta vrei zii lui maicata sa te ia cu ia

| dorne a răspuns:

Daca tot am vazut acest post, m-am gandit sa-ti dau si eu un raspuns.
Desi nu te intelegi bine cu taicatu si vrei la maicata, asta ii poti explica la fel cum zisese cineva mai sus, va intelege la un moment dat, nu stiu cati ani ai insa fuste rujuri etc ce-ti mai plac tie chiar daca's baiat inteleg chestiile astea stiu pe cineva nu cred ca are mai mult de 12 ani si ea numai moda o are in cap in fine sa revenim. O sa ai suficient timp pentru asa ceva nu se poate acu foarte bine sa stii ca de la 18 ani in sus este o intreaga viata inainte. Nu-l suporit pe taicatu? Ar trebui sa fi multumita si asa sa zici mersi ca ai ambii parinti. Daca ai locui cu maicata la fel ai face, Parintele care nu i langa tine va incerca sa-ti sufle-n "fund" in perioada care o petreceti impreuna.
Si ca o incheiere, dupa care vei citi postul si probabil vei stramba putin din nas. Aceste chestii nu cred ca se discuta pe un site. Ar tebui rezolvate in familie u stii mai bine ce ai de facut, nu trebuie sa te lasi influentata de x y z care iti dau sugestii.
PA!

| ionasc a răspuns:

Eu as pleca la mama fara ezitare

| Animeegirl a răspuns:

Daca nu pricepe cu vorba buna si e chiar asa enervant de ce nu iti faci bagaju si te cari la mama? happy Eu asa as face. In fond, nu ar avea ce sa imi faca. As vorbi cu mama si i-as spune ca nu rezist in cealalta parte, mama m-ar imbratisa si mi-ar arata camera in care o sa stau happy...Hai draga.viata e frumoasa.

| SlimShady56 a răspuns:

Deci incearca sa te duci la maicata big grin o sa iti fie greu la inceput dar cu timpul o sa uiti ca s-a suparat taicatu pentru asta.Nu te gandi ca il ransesti pe taicatu pentru ca lui asta ii va trece in cateva zile/saptamani dar daca continui sa stai cu el tie iti va fi foarte greu mult mai mult timp.Crede-ma stiu ce spun si eu am fost nevoit sa fac alegerea astawinking

| Adda2899 a răspuns:

Incearca sa ii spui ce vreii tuu. spune-i k vrei sa petreci o perioada si cu mama taa, k ai mare nevoie de ea.

| m3m0 a răspuns (pentru Adda2899):

Nu am cum sa-i zic, ca imediat tipa la mine si nu vreau sa creez iar cearta

| secretosul a răspuns:

Eu zic asa : incearca sa ii explici tatalui tatalui tau ca vrei sa stai un timp(vreo luna) cu mama ta. Vezi cum ti se para si apoi alegi