| yasmine1903 a întrebat:

Bună... scriu cu o imensă durere în suflet şi cu lacrimi în ochi. Nu ştiu cât de bine e că îmi aştern aici problemele, dar credeți-ma că nu am cui să ma destanui.
Scriu asta la 9:17. trebuia să fiu la şcoală,dar azi nu am mers.
Nu am mers pentru că m-am saturat să ma abțin toate orele din a nu plange,m-am saturat sa vad cum altii cred ca smecheria sta in buzunar,cum isi bat joc de profesori,cum isi bat joc de alti colegi!
Ok. nu asta-i problema, dar atata timp cat toate astea se intampla chiar in jurul meu,imi e greu sa fiu indiferenta si sa privesc in alta parte.
Nu vrea sa vina seara,ora cand tatal meu trebuie sa se intoarca de la serviciu, imi e teama ca nu voi face iar fata tuturor vorbele urate ce-mi sunt adresate si ma voi gandia sincuidere. Ma bucur ca doar m-am gandit! O sa ma certe ca nu am fost la scoala.
Nu vreau sa credeti ca ma plang de mila, vreau doar sa ma descarc.
Anul viitor vreau sa intru la un liceu bun. Mi-am propus asta din clasa a8a. Din pacate,nu am avut medie de admitere si am ramas, acum, in a9a la liceul la care sunt acum.
Dar. eu nu fac nimic sa progresez. Am inceput anul cu note mici si am continuat cu note mici. intotdeauna raman doar cu vorbele,simt ca ceva ma impiedica sa invat. Cred ca sunt obsedata de telefon. cand vin de la scoala,ma pun sa ascult muzica si ma gandesc la cele mai frumoase si cele mai groaznice momente din viata mea.
Cand vine tata acasa,ne certam din diverse motive. Eu il iubesc enorm pe tatal meu,stiu ca si el,mereu ne arata si mereu ne spune,iar eu. tin mereu poza lui in buzunar.
Dar. vorbele lui ma dpar foarte tare,hm. poate peste o ora imi trece,dar din cap nu le pot scoate! Raman acolo fixate si mi se plimba in minte in fiecare noapte!
Tata,daca vezi asta,ceea ce cred ca ar fi imposibil. te rog,daca te vei mai gandi o data la sinucidere,te rog din suflet sa te mai gandesti de doua ori inainte. La mine,la fratii mei.
Si. imi pare rau ca nu sunt ceea ce vrei sa fiu! Imi pare sincer rau ca tipi la mine si ma ranesti cu vorbele.
Imi pare rau ca esti inrait de lume din cauza tuturor experientelor neplacute.
Daca ai stii cat te iubesc.
Sora mea. off. si pe tine te iubesc nespus, draga mea!
Ma enerveaza asa rau cateodata, incat o jignesc foarte rau. Dinnasta a devenit un obicei si as vrea sa scap de asta! Are doar 13 ani si imi e frica ca personalitatea ei nu o sa dea un contur tocmai frumos din cauza jignirilor mele! Sunt o proasta si doar un ecou in lumea asta!
Off. am asa multe sa va zic. nici nu stiu cum si cu ce sa mai continui.
Prietena mea cea mai buna.
Imi spune mereu ca ma iubeste,dar nu prea o arata. ea acum invata la un liceu bun in alt oras si ne vedem rar.
Inainte,cand ii spuneam tot ce ma apasa,ma consola si nu ma lasa pana nu ma facea sa ma simt mai bine! Acum,insa,e indiferenta problemelor mele.
Sa va spun si cum ma comport la scoala.
Hm. profesorii astia. nu stiu sa se comporte cu elevii! Am fost ranita din cauza vorbelor lor,eu fiind si foarte sensibila. Veti afla si de ce pe parcurs.
Am devenit foarte timida in clasa,mai ales ca suntem si un nou colectiv,noi profesori. eu inca nu am reusit sa ma acomodez...
Sincer,m-am saturat de bataile inimii frecvente,de tipatul profesorilor, de jignirile lor, de inrosirea fetei. M-am saturat de toate astea!
Hei... acum tata a sunat-o pe sora mea s-o trezeasca. imi e frica.
Si. despre mama. nu stiu daca as avea ceva de punctat. Stiu doar ca nu ma iubeste!
Cum sa va spun si cum sa incep.
Totul era bine ai frumos pana acum 2 ani cand tata o banuia pe mama de ceva! Bineinteles ca mama a negat tot, dar tata nu s-a lasat pana nu a aflat tot adevarul. Tin minte ca in vara aceea,se certau mereu,iar noi ii dadeam dreptate mamei,noi crezand ca tata era cel care innebunise.
Mai tarziu. spun cu o groaza in suflet.
Era o seara linistita. eram cu fratele meu,sus in camera,ne jucam niste jocuri pe pc,cand deodata tata ma cheama sa ma intrebe ceva. El le-atunci nu le avea cu tehnologia,cu Facebook si m-a intrebat daca acela era un cont Facebook. Da,era,mama mea vorbea cu un barbat lucruri indecente! Nu vreau sa spun aici ce. E prea urat si dezgustator. Vreau sa va spun ca in perioada aia,mama se schimbase mult. Juca fooarte des jocuri pe telefon incat ajunsese sa nu mai aibe timp de noi,era mai rece fata de noi si intr-un timp,isi pusese parola la telefon. Eu mi-am dat seama de schimbarea asta.
Si. in seara aia,a fost teroare,groaza! Cand am vazut lucrul acela facut de mama mea,am simtit cum cerul cade peste mine,ca ma face bucatele. In momentul ala mi-am spus "sa nu ai incredere in nimeni niciodata. Pana si familia te poate trada". Foarte adevarat,dar pacat ca inca am incredere in cine nu trebuie.
In fine.
Apoi s-au certat foarte rau, tata ne-a obligat sa asistam la cearta. Evident ca nici el nu era bine. Adica, femeia cu care ai stat 18 ani si care ti-a daruit 3 copii,pe urmabsa te tradeze in halul asta! Nu-i ok ma,e josnic si da dovada de un caracter parsiv! Tin minte ca in seara aceea,tata a lovit-o pe mama. Eu am ajutat-o sa plece din casa. Sora mea a vrut sa plece cu ea. Nu exista cuvinte sa pot descrie ce am simtit in momentul ala.
O sa va povestesc mai pe scurt, ca o sa vina matusa mea sa ne gateasca si nu vreau sa ma vada asa.
Din sear aceea, a urmat groazaaa! S-au impacat a doua a zi, dar din nou cearta si batai! A urmat 1 an intreg in care s-au imlacat si s-au desparti si iar iar s-au certat si iar am vazut scene ingrozitoare! Si iaaar si iar!
Acum. se fac 8 luni de cand s-au despartit definitiv.
Imi e tare greu,sunt nevoita sa fac toata treaba din casa,nici nu mai stiu cum e gustul mancarii mamei.
Imi aduc aminte ca a promis mai demult ca nu ne va lasa niciodata.
Da,a facut-o.
Ea a plecat de acasa si doar fratele meu stia,apoi am aflat si eu si tata.
Ei a doua a zi aveau programare la psiholog de familie,ceva de genul.
Intr-un fel ne-a parasit.
De-atunci,o luna n-a vorbit cu noi... a zis ca vrea sa-si revina,iar cand si-a revenit, nici atunci nu vorbea cu noi, abia vorbea...
Azi dimineata am sunat-o sa vad ce face. abia mi-a raspuns si se vedea ca se preface ca-i pasa. ea oricum in tot acest timp nu m-a sunat decat de vreo 3 ori,daca nu o sun eu,poti sa fiu si moarta ca nu ma suna.
Asa am ajuns eu la concluzia ca nu ne iubeste.
Fratele meu. ma doare sufletul cand ma uit la el. el a suferit cel mai tare.
Se uita nu mai la filme horror si vorbeste dpar despre moarte.
A ajuns sa omoare animale doar pentru a se descarca! nu stiu ce aa mai zic. e complicat.
Va multumesc din suflet ca ati avut rabdare s-a citit pana aici! Apreciez! Nu vreau sa ma jigniti,ma bagati mai adanc in groapa in care sunt deja,apreciez orice borba buna adresata,asa ca daca vreti si aveti pentru mine,nu ezitati, va rog.
Va multumesc mult si sprr ca ati inteles ceva!
Daca vreti mai multe detalii despre un subiect anume, spuneti-mi si va voi spune!
O zi buna! Pupici!

14 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Buna, eu as arata aceasta discutie tatalui tau.

| darrio2007 a răspuns (pentru cristimihailov):

De-asta se simt frustrati copiii astia. Ei considera ca e mai usor sa te destainui unor straini, din spatele calculatorului, decat sa poarte o discutie chiar cu persoana/persoanele cele mai potrivite in problemele care ii framanta.

| cristimihailov a răspuns (pentru darrio2007):

Uneori poate e mai greu...

| yasmine1903 explică (pentru darrio2007):

Buna.
Tu crezi ca eu nu am incercat?! Incerc zi de zi, crede-ma.
Da, ma simt mai bine cand ma descarc voua, unii dintre voi ma inteleg, iar asta imi da putere sa pot trece mai departe.

| yasmine1903 explică (pentru cristimihailov):

Buna.
Degeaba as face-o.

| darrio2007 a răspuns (pentru yasmine1903):

E ok daca tu simti ca faptul ca ne spui noua toate astea te face sa te simti bine. Dar, din pacate, problemele tot nu se rezolva. Iti inteleg frustrarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hm.tatal vostru e de vina pentru tot, cum sa-ti pui copiii sa asiste la asa ceva...inteleg ca te-a ranit ce ai trait in familie, dar gandeste altfel, mai ai 4 ani, dupa aceea esti pe picioarele tale si crede-ma, o sa fie mai greu. Legat de colegi, incearca sa te imprietenesti cu ei, in clasa a-9-a toti incearca sa-si faca prieteni, e imposibil sa nu te poti imprieteni cu nimeni din clasa aia. Legat de profesori, nu ii lua in seama, au o varsta, unii au anumite frustrari si le varsa pe voi, majoritatea o fac mai ales pe elevii care nu invata si nu receptioneaza nimic din ce spun ei, zici ca nu le pasa, dar crede-ma, e frustrant pentru cineva sa-si raceasca gura de pomana. Gandeste pozitiv, nu te mai gandi la lucruri urate, nu stii cand o sa rasara soarele pe strada ta, citez ''You gotta lose to know how to win'', mai devreme sau mai tarziu o sa-ti fie bine cu siguranta, nu toti au norocul unei copilarii fericite, axeaza-te pe invatat, e singura ta sansa sa schimbi ceva. Scuze, atat am putut sa scriu acum pentru ca trebuie sa plec...bafta!

| yasmine1903 explică (pentru anonim_4396):

Buna.
Multumesc!
Da, intr-adevar si tatal meu e de vina, dar de la mama a pornit totul...

| anonim_4396 a răspuns (pentru yasmine1903):

Ea e libera sa-si traiasca viata cum vrea, nu e legata de el, asta nu inseamna ca tatal vostru trebuie sa o injoseasca in fata voastra. happy

| Ecaterina2016 a răspuns:

Un om care chinuie si omoară animale, pentru a se descărca, este un real pericol. Nu inteleg de ce nu îl oprești sa facă astfel de atrocități?!? Cat despre tatăl tău tie ti se pare normal sa o bata pe mama ta, care l-a înșelat? Căsătoria cu cineva nu iti da drept de viata si de moarte asupra sotiei/soțului. Cu voi NU se comporta minunat, nici unul din părinți.

| yasmine1903 explică (pentru Ecaterina2016):

Buna.
Incerc,incerc si incercam iar!
Nu am spus ca mi se pare normal, altfel nu as mai fi scris toate astea aici.

| RandomStudent a răspuns:

Eu sper ca te simti mai bine, si sa treci peste toate problemele tale

| BeliveinJesus a răspuns:

Ok. Trebuie sa intelegi ca tot acest echilibru s-a produs de la un eveniment anume si daca am inteles bine e de la faptul ca tatal tau a aflat ca mama ta il insela. Sunt de acord cu tine, nu e deloc frumos ce a facut ea stiind ca are acasa trei copii si un sot, adica o familie.

Daca stai sa te gandesti bine aici e toata balanta. Erati o familie fericita si acum s-a destramat si toti aveti de suferit mai mult sau mai putin.

Cel mai bine ar fi ca ai tai sa se impace si tatal tau sa o ierte pe mama ta si ea la randul ei sa nu mai repete greseala.

Nu stiu cat de realizabila e treaba asta dar cred ca cel mai bine este ca tu sa i mai deschisa la tot ce tine de casa si de fratele si sora ta si sa ai grija de ei ca o mama. Stiu ca esti un copil dar cineva trebuie sa ia o atitudine pozitiva si sa devina matur in situatia asta. Poti sa plangi, sa te descarci, dar trebuie sa ridici si capul sus si sa fi alaturi de familia ta asa cum este ea.

Baga-te pe sub pielea fiecaruia si vezi ce poti face sa le alini suferinta la fiecare chiar daca tie probabil o sa iti fie greu.

Trebuie sa devi sefa in casa si sa te impui intr-un mod placut incat sa fie totul la normal sau o linie de plutire.

Asculta-ti fratele si ajuta-l sa isi revina, ia-ti sora in brate si fa-o sa rada, iar pentru tatal tau poti sa il faci sa inteleaga ca va are pe voi trei si trebuie sa aiba grija de voi asa cum se cuvine.

Trebuie sa restabilizezi in casa armonia, linistea si fericirea.

Esti puternica si poti, iar cu ganduri negre sa nu te mai aud. Viata e mult prea frumoasa daca stii sa o traiesti iar in cazul tau o sa ajungi pe la 25 de ani si o sa vezi ca ai devenit o femeie de succes pe toate planurile doar pentru ca de mica ai fost nevoita sa fi tare.

Poti sa mai faci ceva si chiar te rog,

Ia Biblia, roaga-te la Iisus Hristos cu inima deschisa sa te ajute, deschide Sfanta Scriptura cu ochii inchisi si pune degetul unde vrei. Sa imi spui te rog ce verset este acolo.

Iisus Hristos te iubeste.