| Cherem_Mihaela_1990 a întrebat:

Buna seara, ajutati-ma sa trec peste o problema simt ca innebunesc si am tot timpul in cap gandul de sinucidere plus ca am si un copil de 9 ani. Ajutat-ma ca nu stiu ce sa fac.

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Încearcă sa te detașezi un pic de soț sa nu mai fie centrul universului tău, dacă problemele tale sunt cumva legate de faptul ca el nu îți mai da atenție, dacă îți face rau prin comportament violent, părăsește l, trebuie sa te gândești la tine și la copil. Viata ta contează, persoana ta contează, el este doar un om lângă care ai ales sa trăiești dar îți poți schimba alegerea. Nu e atât de tragic, doar tu vezi lucrurile asa pentru ca ti a creat o dependenta emoțională fata de el dar poți deveni independenta, gândește-te ca ai putut trai fără el pana l ai cunoscut deci poți trai în continuare. Gândește-te ca copilul tău are nevoie de tine.

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate ar trebui sa te gandesti foarte serios la copilasul de 9 ani pe care il lasi pe drumuri daca pui in aplicare gandul cu sinuciderea. Daca chiar iti pasa de el, atunci trezeste-te la realitate si pune mana sa faci ceva, sa iesi din starea in care esti!
Ia-ti de munca, sa fii ocupat tot timpul, sa nu mai ai timp sa te gandesti la prostii.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu mai cauta ajutor pe internet, nu ai garantia ca oamenii de aici sunt specialisti si s-ar putea sa te trezesti cu sfaturi care vor face mai mult rau decat bine.

Cauta ajutor specializat, intreapta-te catre familie/prieteni pentru suport iar in cazul in care acest problema pleaca de la partenerul tau ia in considerare divortul sau consilierea de familie.

| NGheorghe a răspuns (pentru RoCkKiD):

Bineanteles ca sfaturile fac mai mult rău decât bine (dacă fac "bine" este doar un "bine de moment") Ajutorul, fie el specializat (sau ba... din partea familiei) nu este neaparat îndeajuns, adevarul este cel care rezolva toată treaba. Adevarul, aici, înseamnă a cunoaște cauzele. Exista mulți specialiști ( deoarece au terminat specialități) si mulți se cred specialiști, când realitatea este cu totul alta: criteriul de specialist se obține pe baza de "happy ending". Tu dacă din start te gândești la divorț, înseamnă ca habar nu ai ce vorbești... din start i-ai transformat in niște creaturi lipsite de creier care sunt incapabile sa se înțeleagă, iar de aici nu ai ce sa îmbrățișezi nimic altceva in afara de eșecul total.

https://youtu.be/RM7bqqZTzAY

| RoCkKiD a răspuns (pentru NGheorghe):

Daca te deranjai sa citesti cu atentie ai fi obeservat ca nu i-am sugerat nimic. Persoanele depresive au nevoie de suport iar cel mai accesibil suport e prin familie/ prieteni din moment ce sotul este evident un factor de stres.

Din nou, nu i-am sugerat sa divorteze i-am zis sa ia in considerare amble variante (atat divortul cat si terapia de familie).

Cat despre criterul de evaluare al specializarii, acela se masoara prin rezultate iar ele nu trebuie sa fie fericite ci benefice pentru pacient. Fericirea poate veni dupa multa vreme.

In acest moment ea are nevoie de siguranta pentru a se gandi la o decizie si de un specialist care sa o ajute sa o puna in practica iar aceste lucruri.din pacate..nu pot fi obtinute online.

| NGheorghe a răspuns (pentru RoCkKiD):

No relax, nu-i cazul sa scoți din burta teoria sugeratului, ca aici eu nu m-am referit la sugestii iar de crezi ca reusesti sa scapi împrăștiind subiectul, te înșeli. Subiectul este despre "situațiile de gen se pot rezolva doar dacă se identifica acea cauza care a si generat-o (punct). Nu știi cauza atunci... lălăi.
"iar cel mai accesibil suport e prin familie/ prieteni "... in general, da. In acest caz, tu nu ai de unde știi, deci lălăi.
"Din nou, nu i-am sugerat"... cu teorii scoase din burta, din lipsa de ocupație si idei, din nou, nu vei reuși.
"criterul de evaluare al specializarii, acela se masoara prin rezultate" hai lasă-mă cu prostiile astea. Tine cineva evidentă rezultatelor? Se publica undeva așa ceva si nu știu eu? Câți medici si specialiști ai tu in evidentă?
"nu trebuie sa fie fericite ci benefice" Apropo, tu cunosti bine limba romană? Toată amețită asta de discuție are un singur subiect: cunoașterea cauzelor. Si acel film espre despre "identificarea (corecta) a cauzelor" care in același timp este si singura cale care duce la "happy ending". Tu prin singurul fapt ca nu faci legatura între "cunoașterea corecta a cauzelor" si "rezultate" înseamnă ca esti rupt de realitate. Auzi perlă! "rezultatele cele benefice si nefericite"
Auzi! "In acest moment ea are nevoie de siguranta" - păi Stinge incendiul! Sau i-a cuțitele din mana celor care o ataca! Fă ceva!
Toate astea "pentru a se gandi la o decizie" in necunoștință de cauza... Mai are rost?
P.S:
- Bulă! Aici la tine miroase tare a gaz!
- Păăi dacă s-a spart conducta... a ce vrei sa miroase? rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la un psiholog.
Este posibil sa ai o depresie postnatala care trebuie tratata pentru binele tau cat si pentru copil. Vorbeste cu sotul tau si explica-i lucurile astea si cerei sa iti fie alaturi daca nu ai sprijin din partea lui gasesteti refugiul la cineva care sa te inteleaga si sa iti fie alaturi.Trebuie sa fi constienta ca nu este normal sa ai starea asta si ca acel copil are nevoie de tine bine

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe bune?!? Depresie POSTNATALĂ când are un copil de... 9 ani?!? nu e cam mult?
O stare depresivă e foarte posibilă, ea se simte atacată și nu are încotro să caute un ajutor, de aia a apelat la acest portal. Din păcate, „ajutorul" pe care îl găsește aici e doar o frecție Diana la un picior de lemn.
Trebuie mult curaj și mai ales, cineva care să o sprijine. Fie prieten, rudă sau specialist în relații.
Un lucru e cert: trebuie să se iasă din cercul vicios care a adus-o în starea actuală.

| sweetys a răspuns:

Cum poti sa spui ca iubesti o persoana fiind constienta ca te distruge? La copil nu te gandesti, la modul cum toate actiunile tale si ale sotului ii influenteaza viata. Daca nu esti fericita cu acel om poti sa bagi divort. Nu cred ca merita sa te sacrifici, nici sa stai cu el nici sa te sinucizi. Pana la urma esti femeie si mai ales mama, daca nu pentru tine macar pentru copil. Nu o sa te urasca ca ai bagat divort o sa te urasca mai mult daca te vei sinucide. Parerea mea e ca mai bine renunti la iubirea toxica si iti creezi paradisul cu copilul tau decat sa il lasi fara mama.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sweetys):

Serios? Sa bage la divort, si sa fie o depresivã care nu stie sã-si creascã copilul, macar de acel copil sã aibe putinã milã nu de relatia lor.

| Kogaion a răspuns:

In primul rand, ar trebui sa gasiti cauza problemei, din comentariile anterioare, am inteles ca este din vina sotului, va face ceva rau? Va bate sau chestii de genul?

| TimmyTim a răspuns:

Cred ca el mai bun lucru pentru tine ar fi sa mergi la un psiholog pentru a putea trece peste problema...
Dacă vrei poți sa mi trimiți un email și sa mi spui mai multe. Poate pot sa te ajut/sa ți dau un sfat.
timoteifulgeanu@gmail.com

| Cherem_Mihaela_1990 explică (pentru TimmyTim):

Cea mai mare vina o am eu..nu stiu cum sa fac sa rezolv aceasta problema. Eu il iubesc enorm de mult este totul pentru mine.dar nu stiu ce sa fac ca sa fie bine.

| Cherem_Mihaela_1990 explică (pentru TimmyTim):

Sunteti medic psiholog?

| Cherem_Mihaela_1990 explică (pentru TimmyTim):

Sunteti sigur ca ma puteti ajuta?

| Cherem_Mihaela_1990 explică:

Sotul meu ma distruge psihic. Nu stiu ce sa fac si pe ce grum sa o apuc.sunt disperată. Nu mai pot. ajutati- ma va rog frumos. Multumesc anticipat.