| yo123 a întrebat:

Am nevoie de un sfat!
Am sa incep a va povesti despre sora mea si sper sa ma lamuriti voi, ea are 31 de ani acum 2 saptamani a cunoscut un tip si isi petrece timpul cu el non stop si nici nu mai lucreaza sau sa isi vada putin de viata ei, tipul asta e cam ciudat o alinta scarba si pe ia nu o deranjeaza si sincer nu o mai recunosc inainte suna sa spuna ca ajuns cand pleca in calatorie pe mine sau pe ai mei
acum nu a mai facut-o nu e asta problema e ca nu mi se pare normal ca cineva sa te alinte scarba asta mi-a pus capac, inainte sa aflu cum o alinta ai mei au fost anuntati ca tipul are motor si ca a venit cu prietenii lui pe strada la noi i-a spus un vecin, eu stiam dar nu am spus si ai mei e prima oara cand nu le convine de cineva, noi nu ne-am bagat in viata ei pana acum eu tot am incercat sa ii deschid ochii dar spune ca sunt eu geloasa pe ia si invidioasa, asta nu e adevarat eu o iubesc si ii doresc tot binele si ia inainte
avea o legatura stansa cu mine sunt disperata ca nu o mai recunosc si altceva mama a fost la piata si intamplator tipul o astepta in fata blocului si ia ii spune mamaei sa le faca cunostinta si cum credeti ca sa prezentat el:Buna ziua eu sunt tipul cu motorul care face deranj pe strada, normal trebuie sa spuna imi pare bine. Ma credeti ca imi este tare frica ca sora mea o ia pe o cale gresita si nu vrea sa ne asculte ca ne-a amenitat intr-o seara cand ai mei sau luat de ia ca daca ne mai bagam in viata ei ia dispare din viata noastra, si daca eu ii zic ceva de el se uita cu ura la mine si asta ma doare cel mai mult de fiecare data cand incerc sa ii luminez mintea se uita la mine ca un dusman si din cauza asta simt ca ma sting incet incet pentru ca o iubesc si nu vreau sa o pierd si sa se indeparteze de mine. Va rog dati-mi un sfat ce trebuie sa fac ca nu ma inteleg cu ia!
Va multumesc si astept sfaturi de la voi!

Răspuns Câştigător
| corina_1764 a răspuns:

Buna sunt Corina crede-ma asa am fost sieu ca sora ta si sora mea afost disperataa la fel ca tine si eu nu vedeam acel lucru ca ma iubesc si imi vreau binele.Nu o sa ai ce fc decat cu timpul o sa asi dea sema dupa ce o sa ai treaca iubirea pentru el.Ai mei au suferit 7 ani si nu mi-am dat sema decat dupa ce am facut fetita dar ce conteaza cel mai mult e sa ai spuneti ca o iubiti si nu va dati batuti niciodata dati minut de minut si secunda de secunda sa stie ca va are laturi si ca sunteti familia ei si ca o iubiti neconditional pentru mine asat a contat chiar daca nu mi-am dat sema decat prea tarziu dar ma fc sa revin acasa altfel daca ai mei nu imi spuneau ca ma iubesc de rusine nu mai veneam. Sora mea a plans an fata mea si ma suplicat sa las ca nu e de mine dar nu m-a interesat ca nu al vedeam decat pe el si sora ta e la fel al iubeste enorm si nu poti fc decat sa ai spui ca o iubesti ca ai vrei binele si cand va avea nevoie de tine tu vei fi acolo pentru ea.Ati doresc ca lucrurile sa se rezolve fi puternica ca se vor rezolva an final.

4 răspunsuri:
| liviu42 a răspuns:

Este luata de 'val'

| lora3u a răspuns:

Sora ta, consider ca a ajuns la varsta la care ar trebui sa stie ce e bine si ce nu ( pentru ea si pentru restul ), cred ca pana la varsta asta ar fi trebui sa atinga pragul maturitatii. Cat despre tipul respectiv, pare cam incult si nepoliticos din ce ai povestit mai sus. Totusi, in ciuda faptului ca tu si parintii nu doriti decat sa ii fie bine, ea refuza sa vada asta si sa inteleaga, deci asta doveste ca e imatura. Doar adolescentii de 18-19 ani am auzit ca " daca te mai bagi in viata mea, eu plec de acasa", si mi se pare rusinos sa te comporti asa la varsta de 31 de ani! Si dupa 2 saptamani, sa se arunce cu atata elan intr-o relatie cu un tip pe care nu poti sa il cunosti intr-un timp atat de scurt, mi se pare iarasi dovada de imaturitate.

In cazul asta insa, nu stiu cum ai putea, tu sau ai tai, sa o ajuti, Stii cum e, pana nu se lovestea singura de experienta, nu va intelege si va refuza sa asculte. E totusi majoraaaaa, lasati-o sa mearga pe drumul pe care a ales, si veti vedea ca mai tarziu o sa isi dea seama. Nimeni nu poate sa ii impuna sa faca ceva, deci tot ei ii apartine decizia pe care drum va merge.

Ai putea sa incerci, ca sora, sa te apropii mai mult de ea. Si sa o faci cumva sa iti vorbeasca mai mult despre iubitul ei. Incearca sa ii explici ca nu vrei sa te amesteci si tot ceea ce faci tu nu este cu rea intentie. Incearca sa o faci sa se simta deschisa fata de tine, si nu sa simta nevoia sa se fereasca.
Pe scurt, incearca sa o faci sa aiba incredere in tine! Propune-ti sa-ti povesteasca cum s-au cunoscut, ce anume l-a atras la el, cateva chestii despre el, ce idealuri are, ce planuri de viitor etc. Fa-o sa vorbeasca liber, si poate in felul asta, o vei cunoaste si tu mai bine, si pe ea, si pe el, si vei vedea poate ce isi doreste si ce planuri de viitor are. Si apoi, daca ceva nu ti se pare in regula, incearca sa o sfatuiesti frumps, cald, si sa nu sune a amestec in viata ei sau a rautate, sau ca ii impui ceva.

Cat despre el, faptul ca are motor si sa o asteapta, nu cred ca e o problema, dar felul cum vorbeste, cam lasa de dorit.

Nah, nu stiu ce sa iti zic mai mult de atat.

Eu va doresc numai bine, si intelegere!

| costin46 a răspuns:

Buna! happy tipul asta de care zici tu e un cocalar ceva care stie sa influenteze lumea si probabil asta a schimbat-o si pe sora ta, nu prea stiu ca sa ii faci probabil daca incerci sa mai petreci timpul cu ea cat de mult poti si sa aduci dupa un timp din nou vorba de tipul asta cu care e ea poate te-ar asculta mai bine!

| Omfaradrepturi a răspuns:

Buna. pai, in asemenea situatii cred ca cl mai bine ar fi sa te apropii de ea si fi putin mai ingaduitoare, incearca sa vezi ce i-a placut la el atat de mult fa-o sa creada ca ii accepti prietenul mai ales ca nu umbla doar de 2 saptamani cu el,evita sa o tratezi ca pe o copila zicandu-i ca nu e ceva bun pentru ea arata-i intelegere ca ea aia asteapta de la tine daca parinti nu sunt de acord cu relatia ei, propune-i o iesire cu ea si cu prietenul ei si indiferent de comportamentul lui tu spune-i ei ca desi afiseaza o imagine dura tu esti convinsa ca sub acel aspect el este un om bun( din ce ai scris reiese ca el e constient ca voi in fam il priviti ca pe un bad boy, oaia neagra cel vinovat de toate)astfel ca nici nu se mai oboseste sa isi arete latura buna.Imprieteneste-te cu ei si incerca sa ii apropii de tine amiceste sa ii areti lui ca nu esti un obstacol si astfel vei putea vb mai deschis cu sora ta.Mie mi se pare ca ea acum a inceput sa prinda aripii chiar daca are 31 de ani findca acum ea se simte pregatita sa isi ia zborul de langa,, fusta mamei'' indiferent cu cine.Asa ca sustine-o si nu te impotrivi sau daca o faci fa-o cu tactica. spre exemplu intreab-o cum ai putea tu, sa iti dezobisnuiesti prietenul sa iti zica scarba ca tie nu iti place desi el vede lucru ala un alint ca pe tine te doare cand iti zice asa si nu vrei nici sa il ranesti pe el asa ca accepti jignirile lui ascult-o si vei intelege mai multe.Asa as face eu.
Sper ca te-am ajutat.