| Misha09 a întrebat:

Buna seara. Am nevoie de un sfat. Ma simt foarte confuza si nu stiu cum sa opresc sentimentele care ma apasa.
Acum o saptamana mi-a scris un baiat din orasul meu si tot timpul s-a laudat ca el merge la sala. Mi-a scris in fiecare zi de mai multe ori si tot insista pe asta, ca el vine de la sala, ca el pleaca la sala. Aseara m-a intrebt daca vreau sa ne vedem si i-am zis adevarul. I-am zis ca nu prea am reusit sa vorbim nimic intr-o saptamana si nu prea sunt interesata. Aproape a facut o criza de nervi si m-a jignit. Am incercat sa aduc subiecte mereu cand vorbeam, el tot la sala ajungea de la orice subiect gasea cumva sa ne intoarcem in punctul ala unde imi explica el ce impinge pe acolo si m-a intrebat de ce nu vreau cu subiect si predicat si i-am zis asta, ca nu am vorbit nimic, ca stiu despre el doar ca merge la sala si nu prea ma intereseaza asta. Eu nu i-am scris lui niciodata desi atunci cand mi-a scris am incercat sa nu fiu rece si naspa ca stiu cum e sa ti se raspunda asa...
Acum ma are la bloc si imi trimite un prieten de-al lui mesaje cu storyurile lui de pe Facebook unde se plange ca fetele sunt aiurea, ca el si-a luat din timp sa scrie unei ametite si ea nu apreciaza atentia si fac toti prietenii lui misto de mine.

Nu inteleg ce se intampla crying, de ce sa apreciez ca mi--a dat raportul o saptamana cand mergea la sala? Nu i-am cerut

De mine nu a intrebat nimic gen sa ne cunoastem. Nu stie nimic despre mine si nici eu despre el.
Ma simt aiurea ca le-a zis prietenilor si nu cred ca le-a aratat ce am vorbit. Cred ca a mintit ca am facut ceva mai grav pentru ca sunt aiurea reactiile. Am o anxietate acum ca eu nu prea am prieteni in oras sad si asa eram singura si marginalizata si speram ca dupa pandemie sa imi fac si eu prieteni.
Nu e absurd? Ma simt absurda si niciodata nu am fost atat de confuza si un prieten de-al lui m-a facut kwrva... altul mi-a comentat la o poza ca sunt botoxata desi am buzele normale...
Am dezactivat Facebook-ul acum ca ma simt urmarita stresata. Mi-a dat tot grupul lui de prieteni cerere si reactii haha la poze. Nu imi dau seama daca ma las prea afectata de asta... Parea un baiat normal.
Scuze ca am scris mult Multumesc daca ati citit si daca aveti un sfat pentru mine.

18 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Doamne ce maimuțe rolling on the floor) nu-ți bate capu cu proștii ăștia, dă-le block la toți și gata

| Ofiintă a răspuns:

Exact cum spunea și Adry05, dă-le block la toți și ai scăpat de această tensiune inutilă venită din partea unor persoane iraționale.
Ai procedat corect atunci când i-ai atras atentia. Personal, incurajez să vă exprimati nemultumirile și nu să suportați orice de la un el, doar de dragul de a nu-l deranja.
In acest caz, nu are rost să te simți aiurea, ba dimpotrivă, să te bucuri că ai scăpat de un papițoi fără personalitate. Genul acesta de indivizi nu aduc nimic bun.
Cât despre prieteni, anturaj, să stii că nu este nimic rău în a sta o perioadă singură.
Pe aceștia oricum nu ii poți numi prieteni. Se comportă de parcă au fi iesit din junglă si nu sunt de nivelul tău.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai pierdut nimic, oricum este un prost care doar voia sa se laude cu muschii care=i face el la sala.
Blocheaza-l si uita de el, ca asemenea gunoaie nu merita nici o atentie.

| Freya1 a răspuns:

Poate ai trimis ceva poze sau ai avut o conversație cu el mai ciudatica pentru ca altfel nu inteleg de ce ar reacționa asa prieteni lui.Pentru simplul fapt ca nu ai mai vorbit cu el sau nu te-ai dus sa te întâlnești nu cred ca ar avea de ce niște oameni normali sa reacționeze asa.
Ai nimeri intr-o gasca de cocalari si bombardier ne educați ce consideră că daca fac o sală gata, sunt miezul din pâine și te dau pe spate.Astea sunt genul de oameni narcisisti ce se așteaptă să îi divinizezi doar pentru ca exista si isi iau iubite doar sa se laude.Deci nu ai pierdut nimic.
Cred ca ar fi mai bine sa le dai un mesaj si sa le spui ca daca sunt asa șmecher nu ar sta o gașcă întreagă sa te plângă pe tine ci si-ar vedea de treaba.Ca sa nu mai vorbim ca deja ce fac ei este hartuire si ilegal.
Băiatul ăla ar probleme daca reacționează asa la un refuz după ce el a fost de rahat, asa ca păstrează distanță, blocheazai pe retelel sociale după ce le spui sa înceteze ca isi vor face probleme si nu le mai da satisfacția plângând.

| Panamax a răspuns:

Practic ai dat peste o gasca de prosti.
Fii mai atenta data viitoare.

| Invictusman a răspuns:

Asa s ăștia care suferă prea mult de ei, care se cred brad Pitt genul de nerefuzat de femei, nu știu sa accepte un refuz, nu au caracter, se cred omniscienti și "mari cuceritori ", tu ești de vina fiindcă nu ai fler, dacă aveai fler îți dădeai seama ca acest băiat e narcisist, suferă de el, nu e interesat de tine, doar el se pune în prim plan, după cum chiar tu ai precizat ca acest băiat nu se interesa de tine, trebuia sa îți dai seama ce fel de om e, nici nu ma mir la cum s-au desfășurat lucrurile, esti mica te înțeleg, mai e nevoie sa treci prin multe ca să îți dai seama cu ce tip de oameni socializezi...
Totul e la intimidare, stai liniștită ca îrl nu îți fac nimic.
Acest băiat nu a fost interesat niciodată de tine, urmarea el ceva, te vroia pentru o aventura și pa, nu e evident? Asta reiese din relatarea tahappy

Decât sa fi într-o companie proasta, unde nu ești respectata crede-mă cave mai ok sa îți vezi de treburile tale singurica, adică dacă te combinai cu el o păteai și mai rău, probabil făcea mișto de tine cu prietenii, îți dădeau bully, mai bine ca l-ai refuzat, tie nu îți trebuie genul acesta de băieți.

Ocupate de tine, de stima de sine, căutați un hobby ceva, citește cărți, dezvoltate personal, vorbește cu părinții tăi când ai o problema ei te cunosc mai bine și îți pot da sfaturi mai utile decât noi, ei sunt lângă tine, ei te pot proteja.

Data viitoare fi mai atenta când discuți cu cineva, analizează bine persoana și intențiile lui și nu te grăbi în a cunoaște pe cineva doar ca te simți marginalizata sau nu ai prieteni.

,, Pseudoprieteni" îți poți face oricând, dar prieteni este o raritate în zilele noastre, toți urmăresc ceva, putini cauta ceva de buna credința happy

| Misha09 explică (pentru Invictusman):

Mi-am dat seama. De aia am refuzat. Dar nu inteleg cum au putut sa escaladeze lucrurile atat de tare de la un refuz. Mai ales ca am incercat sa nu raspund urat nici cand m-a jignit ca nu voiam sa fac niciun rau... cred ca a mintit cu ceva si m-a acuzat pe nedrept in fata prietenilor lui. Acum ma roade ca nu stiu ce le-a zis.
Mersi de raspunsuri o sa iti dau funda si as vorbi cu parintii dar ei nu prea inteleg chestiile astea online sad

| Invictusman a răspuns (pentru Misha09):

Nu am nevoie de fundawinking

| Marius22222222222 a răspuns:

Scumpa cati ani ai? hai in privat

| Misha09 explică (pentru Marius22222222222):

Sunt minora

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Misha09):

Rekt

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Misha09):

Nu pot citi totul sincer este mult am citit 2 rânduri și cred ca bănuiesc totul tot ce pot spune este ca viața asta este așa cum este cu cât acceptam realitatea și viața așa cum este cu atâta vei deveni mai puternică numai bine ai grija de tine nu mai pune la inima nici la suflet el nu doarme Niciodată nu te Mai necaji și întrista

Eu ma bag la somn mâine merg la munca ai grija de tine nu mai pune la inima nici la suflet

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Heei!

Tu ai facut lucrul corect, ei pe de altă parte au acționat imatur, ceea ce ar trebui să îți dea de gândit și dată viitoare pur și simplu să treci peste

Ei sunt genul de oameni care nu apreciază sinceritatea, vor mai degrabă să-i minți fără ca măcar să fie conștienți de asta

Nu e problema ta cum se simt ei sau ce fac ei

Problema la tine este un lucru extrem de întâlnit în societatea noastră

La noi in general se tine cont prea mult de parerile altora care nu vor înceta să apară oricum ai fi tu, problema e la ei nu la noi

Incepe sa înveți cum să nu te mai lași afectată de acțiunile altora și cum să îți pese mai mult de ceea ce crezi tu ci nu de ceea ce cred sau fac ceilalți

Îți recomand vlogurile lui Levi Elekes, îl găsești imediat pe Youtube

Mult succes!

| Saiko10 a răspuns:

Omu probabil este genul muschi mari creier mic, incerca sa te impresioneze ca el merge la sala, nu este vina ta in situatia asta, sfatul meu pentru tine este sa ai o durere in pl maxima de ei.

| NarcisIfrim a răspuns:

Singurul sfat: SA NU ITI PESE

| dariaflorina a răspuns:

Ti-am citit povestea.Sincer,nu prea ai ce sa faci daca prietenii lui sunt asa! E clar ca acel baiat nu este interesat de tine,altfel voia sa stie si lucruri despre tine! Tu nu esti vinovata cu nimic! Asa sunt unii baieti,mistocari, nu ii baga in seama. Daca iti comenteaza rautacios, le poti da replica, daca vrei. Daca te afecteaza mult, blocheaza-i pe Facebook, etc, si asta este.

| Alesia1234 a răspuns:

Si pana la urma de ce te afecteaza reactiile rautacioase ale unor fraieri care nu au ce face cu viata lor? Nu-i mai baga in seama.
Daca te vei lasa afectata de asa ceva o sa le dai satisfactie si o sa faca si mai rau.Ei asta vor...sa te vada ca suferi si sa faca misto pe seama asta. Daca prietenii lui sunt asa iti dai seama ca asa e si el, ca altfel nu ar mai sta cu ei.Probabil se "lauda" ca merge la sala ca sa te impresioneze pe tine si probabil ca doar asta e de el.Ce conteaza parerea unor neica-nimeni? Fii puternica si nu te mai lasa afectata.

| faranumeok77 a răspuns:

Nu ai dc sa fii stresata. pur si simplu e un fatalau care se da mare ca merge la sala. se crede mare mascul, crede ca orice fata e interesata pentru baietii care fac sala. si prietenii lui sunt ft prosti. tu nu ai facut nimic, nu e vina ta! asa ca lasa anxietatea, da-l incolo de fatalau si bucura-te de viata alaturi de persoanele dragi!