| mary88 a întrebat:

Buna seara,am o fetiță de un an jumate, noi locuim in Anglia, avem toti 3 rezidența aici.Sotul meu, in viitor, ar vrea sa o trimitem pe micuța in vacanta la bunici in Romania vreo 2-3 saptamani, am merge cu ea si ne-am reîntoarce în Anglia.Intrebarea mea ar fi ca putem sa o lăsăm asa in vacanta? Trebuie sa anunțăm asistenta sociala ca ramane in vacanta la bunici si noi ne întoarcem în Anglia? Ce trebuie să facem?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În România nu este nevoie să faceți această procedură.
Eu nu recomand să lăsați copilul de lângă voi.
La un an și jumătate un copil este foarte vulnerabil.
Să facem un scenariu ca să înțelegeți.
Lăsați copilul la bunici.
În lipsa voastră, sub supravegherea bunicilor, copilul pățește ceva grav.
Ce veți gândi atunci?
Că bunicii sunt de vină, că nu au avut grijă suficientă de el.
Nu, vina vă aparține, căci ați luat o vacanță de 3 săptămâni de la resonnsabilitatea de părinți.
La 14 ani, când copiulul bine educat știe să își poarte și singur de grijă, este altceva.

| mary88 explică (pentru sadrian46):

Exact la asta ma gandeam si eu, nu as vrea sa o las la ei momentan, tata zice ca trebuie sa stea si la bunici, eu zic ca are timp sa ii cunoasca

| sadrian46 a răspuns (pentru mary88):

Așa zic și eu. Are timp mai târziu.
Am o cunoștiință apropiată crescută de bunici. Așa a fost soarta ei.
Avea 5 ani. La o trecere de pietoni a lăsat-o de mână din greșeală chiar pe marginea trecerii. A ajuns sub o mașină. A stat 5 săptămâni în comă la spital. A scăpat, dar a rămas ușor șchioapă.

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asteptati iunie sa vedeti daca dispare C19 altfel vacanta ei va fi in 2021

| Freya1 a răspuns:

Nu trebuie sa anuntati asistenta sociala pentru o vacanta.Doar ca trebuie sa iei in considerare si varsta copilului si cat il lasi, nu pentru ca fii o problema din punct de vedere legal ci pentru copil si evolutia lui.
Eu nu as lasa copilul la bunici decat atunci cand mănâncă normal, merge, vorbeste si pe perioada scurta de timp.

| anonimg a răspuns:

Chiar dacă vă este mai greu, stați cu ea. Mai târziu, chiar dacă voi o să iubiți ea nu va putea să vă iubească, pentru că nu vă va putea cunoaște.
Poate că o să dorească să vă iubească și ea; dar nu va putea, chiar dacă nu va duce lipsă de nimic din punct de vedere material.
Ce se pierde în copilărie, nu va putea fi recuperat niciodată.
Sfatul meu este să renunțați complet la gândul de a o lăsa la bunici. Ce vă spun nu este un risc, ci negreșit urmarea va fi înstrăinarea. Și nu va fi chip de recuperare. Bunica va deveni mama ei. Și dacă bunica se va comporta bine cu ea, copilul va dori să rămână la ea.
Sunt multe consecințe negative -foarte multe; se face mult rău atunci când părinții își părăsesc copiii, și mai ales la vârste fragede.

| mary88 explică (pentru anonimg):

Nici vorba sa o lasam cu ei ca sa muncim noi in strainatate,la asa ceva nici nu ne gandim, e vorba sa o lasam in vacanta, eu nu vreau, numai ca sotul ma bate la cap, multumesc

| SilentRain a răspuns:

Bine a spus ca e vacanta pentru voi, nu pentru ea
Lasă o procura la bunici eventual

| Bondarel99 a răspuns:

Daca o duceti si o aduceti voi si e vorba doar de vacanta nu vad ce probleme ar putea fi. Sunt milioane de parinti care fac asta

| Endoryus a răspuns:

Atata timp cat este doar o vacanta nu trebuie sa iti bati capul cu nimic.

| Digikey a răspuns:

In viitor adica peste un an.

| mary88 explică (pentru Digikey):

Da,dupa varsta de 2 ani ar vrea tata

| Digikey a răspuns (pentru mary88):

Pana una alta copilul este al vostru. Tatal tau poate sa-si cumpere o capra.

| Digikey a răspuns (pentru mary88):

Daca nu-i faceti certificat de nastere romanesc si sa o treceti pe unul din pasapoarte nu puteti sa o mai scoateti din Romania.Si dureaza cam 3 luni.Se pare ca nu stiai de faza asta.

| mary88 explică (pentru Digikey):

Are si certificat romanesc, multumesc

| Digikey a răspuns (pentru mary88):

V-ati descurcat bine.

| Digikey a răspuns (pentru mary88):

Are si pasaport?

| Digikey a răspuns:

La un an si jumatate, nu este vacanta pentru ea este pentru voi.O schimbare asa de drastica fara parinti, alimentatie diferita, casa diferita, voci diferite, limba diferita etc poate fi traumatizanta pentru copil.

| Eugen80 a răspuns:

Eu nu cred ca trebuie sa anuntati nimic. Sunteti rude. Voi o aduceti, voi o luati inapoi. Poate conteaza si fetita ce cetatenie are...

| mary88 explică (pentru Eugen80):

E cetatean roman, din pacate inca nu are cetatenie britanica, multumesc