| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, am o intrebare care ma apasa de ceva timp. Sunt intr-o relatie cu o fata de 11 luni, o iubesc mult, tin la ea. Dar este ceva ce mereu ma doboara, ea a avut 8 parteneri pana la mine, mereu cand imi amintesc asta imi vine greu, ma simt confuz, nu stiu cum sa explic ce simt, dar nu ma simt bine deloc, dati ceva sfaturi. Mersi

49 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Partneri de sex, sau doar simplii, prieteni?
Poti sa clarifici?

| Bizon95 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa o parasesti si sa iti gasesti o vigina
daca ai asa un fix, alta solutie mai buna nu ai

| Emma30555 a răspuns:

Depinde și ce vârstă aveți, oricum contează cum va înțelegeți, ea a avut mai mulți parteneri fiindcă nu i au mers relațiile, nu cred ca trebuie sa o judeci, e o tipa care a mers mai departe, mai bine asa decât sa fi fost o tipa care sta 5 ani cu primul deși e o relație toxica doar fiindcă e primul, sau sa fii stat cu anii sa sufere după vreunul ca a părăsit o. Singura greșeală e ca ti a spus, nu înțeleg de ce ți a spus ca a fost cu 8 înaintea ta și nici de ce ai întrebat o tu

| vadim19951995 a răspuns (pentru Emma30555):

Eu 23 ea 20 de ani, s-a intilnit doar cu 3, cu restul a fost ceva de 1-2 ori, nu stiu de ce am intrebat si nu stiu de ce mi-a spus, si nu o judec pe ea de loc, ma simt eu aiurea

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

De ce e o greseala ca i-a spus? Trebuia sa inceapa relatia direct cu o minciuna, sau cum?
Si eu as fi intrebat, normal. Cum adica, dupa ce a fost cu 3 cartiere, acum eu s-o vad sfanta, huh?

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Un gantlemen nu intreaba asa ceva ca sa stii si tu. Eu nu am avut de aface cu asa ceva. Nimeni niciodata nu m-a intrebat cu cine sau cati am fost inainte, mai ales ca nu e treaba lor. Un barbat educat si cu experienta de viata nu intreaba asta, isi da seama singur de moralitatea unei femei sau de felul ei de a fi. In intrebarea poatata e adevarat ca ei fiind forte tineri e mai difetit dar cred ca anumite lucruri nu ar trebui vorbite, sunt chestii personale. E urat si din parrea unri fete sa povesteasca actualului despre fosti, cati au fost eventual sa mai dea detalii asta ar mai lipsi

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Nu musai sa intrebi direct, dar sa faci tot posibilul sa afli. Daca chiar nu poti, intrebi direct, ca n-ai ce face.
Nu sa povesteasca despre ei, doar sa mentioneze existenta lor. Personale? Nu, cand vorbim de parteneri de viata nimic nu e prea personal, e absolut normal sa stii tot tot tot.
Cum sa nu trebuiasca vorbite? Pe mine ma intereseaza extrem de tare detaliul asta.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe tine te interesează dar mie nu mi se pare ok, dacă e curios ca idee de ce nu a mers fosta relație sau ceva care se leagă din discuții sa zicem ca e acceptabil dar pentru mine nu e ceva normal sa ma întrebe în sensul ala de judecata, oricum oamenii se mai schimba se mai maturizează, și tu o sa te mai schimbi fiindcă nu ai fondul rău. Ți am mai spus, lucrurile astea legate de sexualitatea cuiva nu pot fii împărțite în alb și negru.

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Nu sunt curios de ce nu a mers fosta relatie, sunt curios doar daca a existat o fosta relatie.
Pentru mine, e cam in alb si negru, pentru ca nu accept second-hand sub nicio forma, deci...

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tu asa gandesti e treaba ta. E mai simplu, sti ca vrei virgina, dar nu sunt toti ca tine. Un barbat care vrea virgina cu orice pret, este doar misogin sau este fanatic religios. Tu poti cauta ce vrei, nu vorbim de noi personal pe situl asta, ce e bun pentru tine nu e bun pentru toti, ce ti aduce tie multumire sau satisfactie nu aduce tuturor. Fiecare alege in felul lui. Nici eu nu m-am uitat niciodata la anumite tipuri de barbati, mai ales daca sunt misogini, sau fac discriminari, dar fiecare cu gusturile lui, fiecare isi asterne asa cum vrea sa doarma.

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Cred ca habar nu ai ce inseamna misogin sau fanatic religios, din moment ce afirmi stupizenii asa. Nu, sunt nici una nici alta, explicatia e cu totul alta.
In plus, e clar ca tipul asta care a pus intrebarea, gandeste la fel.

https://www.dex.ro/misogin
Te rog, nu folosi termeni doar asa, daca nu-i cunosti.

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Te descrie perfect.

| anonim_4396 explică (pentru Dalmore):

Da si tu un click pe link-ul ala, mai inveti cate ceva.

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Am dat și am găsit o poză cu tine.

| anonim_4396 explică (pentru Dalmore):

Ah, daca ai dat de mine, inseamna ca ai intrat aici: https://acad.ro/bdar/armembriO.php
Ai gresit link-ul, dar apreciez oricum.

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu dau click pe link-uri bizare, e vreun site de foot fetis?

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma duci cu gândul la arabi care nu respecta femeia, femeile Arabe nu au cariere, nu au libertăți, sunt doar niște întreținute care fac copii. Gândirea ta ma face sa cred ca desconsideri cumva femeile fiindcă acesta nu este un criteriu care sa ateste ca acea femeie este mai morala decât alta femeie, faci niște diferențe, genul de bărbați care vor virgine neapărat nu respecta personalitatea și nevoile unei femei. În plus nu toți virginii sunt virgini fiindcă sunt morali ci și din alte motive, de aia nu pot sa fiu de acord cu tine. În fine, poate nu te înțeleg eu, dar comparațiile tale cu mașini spun multe... Gandeste te și tu puțin, dacă tu ai 30 de ani, și cunoști acum pe cineva apropiat de vârsta ta, nu e de așteptat sa fi avut relație pana acum? Înțeleg dacă iubita ta are 20 de ani dar și în cazul asta într adevăr poți fii primul ei iubit dar nu se știe dacă și ultimul.

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Pai e de asteptat, dar daca nu pot... nu pot, ce sa fac? Nu m-as putea obisnui cu ideea, nu as putea accepta vreodata ideea.
Si faptul ca nu ai atata umor incat sa intelegi comparatia cu masinile, si o iei drept ofensatoare, spune multe. Pe bune, chiar asa suparacios sa fii?

Nu fac diferente, draga mea, discriminare era daca eram angajator si primeam doar virgine. Nu e vorba de locuri de munca, e vorba de viata mea personala, unde chiar primesc doar pe cine vreau, pe criteriile mele, intelegi? Nu am spus ca sunt mai prejos alealalte, sau neaparat mai imorale, ci doar ca, personal, nu as putea accepta second-hand. Nu stii ce accidente a avut, nu stii daca e vopseaua originala, etc etc.

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Aia cu libertatile si cariera... nici n-are rost sa mai zic nimic. Habar n-am de unde scoti extrapolarile astea, dar in fine, crede ce vrei.

| anonim_4396 explică (pentru Dalmore):

Link-uri bizare? Nu cunosti site-ul Academiei Romane? Mda, spune multe, desi nu ma surprinde incultura ta.
Nu e, dar te ajut si cu din alea daca vrei.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și ca să fac o gluma, nu urăști toate femeile ci doar pe acelea care au viata sexuala. În plus ești misogin dacă numesti o femeie second hand doar ca a avut relație înaintea altuia. Eu as numii o persoana cu mai multa experienta de viata. Cum am spus nu ne iese totul perfect din prima ci după mai multe încercari.

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am timp să țin pasul cu tot ce există pe Internetul ăsta, spre deosebire de tine.

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Pai daca nu o iei direct din showroom, doar second-hand ii mai poti zice. Nu vad legatura cu misoginismul.
Mda, uneori nu iasa din prima, si nu e nicio problema. Dar tot second-hand se numeste, si nu e o jignire. De fapt, majoritatea barbatilor prefera second-hand.

Nu, nu pe alea ce au sofer le urasc, ci pe alea ce sunt taxi sau autobuz. Nici pe alea nu le urasc, dar am spus asa ca sa folosesc termenul tau, sa-ti continui ideea.
Mie nu mi le trebuie, atat. Nu am spus mai mult decat ca eu personal n-as putea conduce o second-hand. Ce e asa problematic?
V-am dat si definitia si tot gresit folositi termenul misogin, dar in fine.

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Misoginismul nu se rezumă la definiția aceea din dex, dacă ai citi mai multe pe subiect, ca un om cult și informat cum te consideri, ai afla niște lucruri noi despre tine big grin

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este dreptul tau desigur. Eu doar iti explic cum percep eu mentalitatea asta a ta la modul general

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Si eu iti explic de ce percepi gresit.
Daca tu vrei un tip inalt, cei scunzi nu sunt discriminati? Nu e vina lor ca sunt scunzi, nu? Asa imi spui si tu mie: nu e vina lor ca-s second-hand. Poate e, poate nu e, chiar nu ma intereseaza, eu oricum nu le vreau si gata. Baiatul ce a pus intrebarea are aceeasi chestie, de aceea am zis sa explic. Nu are rost sa stea cu aia, ca niciodata nu va accepta ideea.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar de ce e second hand? Explica tu chestia asta. Nu are sens. E doar o afirmație misogina. Și sa ți spun ceva dacă toată societatea ar gândi ca tine ne am întoarce în trecut acum o mie de ani unde întra devar virginitatea unei femei era prețioasă și asta fiindcă se casatoreau de mici iar scopul era familia și atât. Aveau ele cariere, aveau ele drepturile bărbaților? Când societatea e educata pune preț pe alte calități, adică de baza sunt educația și personalitatea. Dar discutam asa pana mâine. Cum am spus e dreptul tău sa cauți ce vrei dar nu te mira ca ești acuzat de misoginism. În plus asta cred ca e doar pentru orgoliu masculin pentru ce altceva?

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Pai nu asa se numesc chestiile la al doilea proprietar? E o metafora, nu o afirmatie misogina.
Dar hai sa-ti spun si eu ceva: de ce sa nu imbinam partile bune ale trecutului cu cele ale prezentului? Daca virginitatea ramane pretioasa, scopul e tot familia, si pe langa astea are si ea drepturi, libertati si cariera? Asa de ce nu e bine?

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Băiatul are problema asta fiindcă s-a discutat aiurea pe acest subiect între ei. Ei sunt încă destul de tineri, sunt confuzi, el are anumite temeri, e un subiect controversat, el nu a cautat o virgina dar l a speriat cumva experienta iubitei lui.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și dacă tot faci comparația cu mașini, e greșită din start fiindcă dacă o femeie e o mașină ea s ar combina tot cu o mașină la fel ca și ea nu cu un șofer. Șoferul se combina cu o șoferiță care și ea are o mașină. Înțelegi? Tu spui ca e o gluma. Nu e fiindcă nu ai cum sa contraataci chestia asta. Deja comparând o femeie cu o mașină care are mai mulți șoferi și e condusa de către ei o pui pe o poziție inferioara și dacă e noua.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai dacă ar fi asa simplu nu ar mai suferi nimeni din dragoste. Tu crezi ca o femeie nu ar vrea sa găsească din prima bărbatul visurilor ei? E perfect cum spui tu dar nu se poate. Apoi mai e varianta în care unii nu vor sa și întemeieze familie, dar lăsând varianta asta și mergem pe prima, nu se poate.

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Ti-am spus ca da, asa e, uneori nu merge din prima, iar asta nu e o problema.
Sa zicem ca femeia respectiva nu e usuratica deloc, ca a avut un singur alt barbat, cu care a stat multi ani. Tot second-hand e, si, repet, NU e o jignire, doar o clasificare. Chiar daca ea e de bun simt, si sta bine cu moralitatea, tot nu-mi trebuie, pur si simplu. Nu o desconsider, nu o injosesc in vreun fel, doar ca eu nu o vreau in felul ala.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am raspuns acolo altceva dar ma rog tot la tine te raportezi. Eu ziceam de toata populatia ca nu functioneaza cum zici tu sa pastram vechiul cu noul. In legatura cu tine Chestiile la al doilea proprietar... ce metafore dragute! Femeia are un iubit nu un stapan. Acum pe bune tu asa vezi femeia ca pe o proprietate? nu am cum sa fiu de acord e logic nu crezi? Iar in legatura cu tine m-am lamurit. Vezi femei second hand, dar nu esti proprietarul nimanui sa stii, si fata aia cu care vei fii, virgina, ea nu va fi un obiect un trofeu castigat de tine... sper sa intelegi asta

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Mai fetito, poti sa fii sfanta pana la Dzeu, daca n-ai atata umor si te ofensezi cand glumesc... nasol.
Nu e logic deloc, femeile pe care le cunosc eu nu s-au ofensat la metaforele astea.
Ba da, cred ca fiecare e proprietarul celuilalt, daca are sens. Pentru mine are, dar sa vad cum pun in cuvinte. Esti proprietatea lui, si el e proprietatea ta. Poate cuvantul "proprietate" descrie asa... mai din topor, dar daca faci un efort, nu-ti mai suna asa rau.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu știu de gluma, nu e vorba de asta, dar uneori adevărul se spune în gluma. Nu e o gluma când spui sacond hand.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

8? Am auzit si mai rau, momentan stai bine, pana la 2 cifre e ok.

PS Va citesc comentariile si mor de ras, n-am mai ras cu asa pofta de mult.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Nu stiu la ce "8" te referi.

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi tu nu prea ai cunoscut femei laughing.

| anonim_4396 explică (pentru Dalmore):

Spunea ea in timp ce-mi cauta raspunsurile ca sa comenteze. laughing
N-am mai avut fani asa infocati, nu stiu cum sa reactionez. Facem o poza si ti-o semnez, sa ai si tu ce pune in rama.
Daca esti din Cluj si ai 3 prietene, doua sigur le-am avut in dm cu seen. Dar da, sa zicem ca sunt frustrat si n-am prea cunoscut. laughing
Vezi poate te numeri si tu pe acolo. Daca da, imi cer scuze, spune-mi si-ti raspund, sa ai cu ce te lauda la grup.
In plus, pentru specimene asa ca tine, "femei" e un eufemism, sa fim seriosi. N-ar trebui spurcat termenul in halul asta. E ca si cum ai compara masoneria cu asociatia de locatari.

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am Facebook sad. Dar îl știu pe al tău și zic să te potolești rolling on the floor)))))

| anonim_4396 explică (pentru Dalmore):

Ador la poza de profil te rog. Daca tu nu ai, zici grupului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga mea, nu trebuie sa te supere faptul ca te descalifici din criteriile mele. Am inteles ca nu esti doar second-hand, esti deja taxi, dar asta nu inseamna ca trebuie sa te afecteze chiar asa. Faci riduri de la atata incruntat si te concediaza compania.

Inteligenta mea inexistenta, dar daca-ti spun de Vasile Fanache iei error 404, not found.

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mă descalific deloc, ai fi surprins dacă m-ai cunoaște big grin dar n-ai tu norocul ăsta în viață. Rămâi la vise umede cu Ariana Grande și furat identități de ucraenience.

| anonim_4396 explică (pentru Dalmore):

Hah, am mai vorbit despre asta cu surprinsul. Nu cred ca eu as fi ala mai surprins.
Ariana Grande? Eh, nu e chiar de vise umede. Mai bine Emilia Clarke.
Dar vad ca tu inca traiesti fantezia cu Alexia, scenariul ala din capul tau. laughing
Ce minte trebuie sa ai incat sa-ti faci asa scenarii?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar tu cate ai avut inaintea ei?

| Goddessss a răspuns:

Buna!
Daca eu am patit asa cu crush-ul meu care avea 2, nu imi imaginez cum te simți tu cand ea a avut 8.
?
Sincera sa fiu, trebuie sa accepți situatia asa cum este. Ceva clar nu a funcționat. Ori ea e foarte schimbătoare si nu stie ce vrea de la viata, ori pur si simplu asa a fost sa fie.
Din moment ce e impreuna cu tine, a făcut aceasta alegere, ma gândesc ca ea simte cv pentru tine.

Ah alta chestie... poate ei nu ii prea păsa de fizicul baietilor si de aia avea atâția.
Cu cat dorim mai mult gen eu, pretențioasă (vreau unul blond, ochi albastri, înalt etc) cu atat mi mai greu sa dau de el.
Poate in cazul prietenei tale, ea nu era de genul, ft pretențioasă.
Deci, mai pe scurt, destinul nu se poate schimba si trebuie sa iti accepți soarta asa cum e.
O zi faină!

| anonim_4396 explică (pentru Goddessss):

Cum adica sa-si accepte soarta? laughing
Vorbesti de parca e ceva sentinta pe viata. O lasa si gata, care e problema?

| blackrosessfinit a răspuns:

Fugi cat vezi cu ochi, mai bine singue decat cu o nesimtita. happy