| andreea567890123 a întrebat:

Am o poveste mai lunga.
Deci, eu am o sora seamana cu care am fost obligată de părinții mei de cand sunt mica sa fiu cam pe acelasi drum cu ea. În 1-4 si 5-8, aceeasi scoala, aceeasi banca, aceeasi colegi. Ma rog, in gimnaziu m-a deranjat.

Dar eram cu câteva luni înainte de examenul de a8a, eu voiam la Științe ale naturii si sora mea la mate info. Normal, părinții ne-au ținut zile întregi morala sa facem impreuna acelasi profil si ca nu o sa ne lase niciodata separate la liceu. Astfel, am ajuns aman2 la bio-chimie.

Acum, trec clasa a11a, normal, au început să întrebe de facultate. Le-am zis ca aleg tehnician dentar. Nu au fost de acord si am zis ca ma duc la farmacie ca a2a varianta. Ei au fost de acord cu farmacie. Dar sora mea nu stie inca ce sa se faca. Si mai pe seara vine mama si tata la mine, cand sora mea geamana nu era lângă mine si imi spun " Te rog sa o tragi si pe sora ta geamana spre farmacie, stii ca nu o sa scapi de ea, oriunde te duci tu e si ea".

Doamne, asa tare m-a enervat replica asta. Eu imi iubesc geamana, dar puneti- va in locul meu, stau de efectiv 17 ani cu ea, nu mai suport. Nu mai suport sa stau tot timpul cu cineva, e groaznic. Nu pot sa am secretele mele, nu pot sa am intimitatea mea. Odata am fumat si ma trezesc ca ma intreaba părinții de ce am fumat si de unde am avut tigari, ca au aflat de la geamana mea ca am fumat. sad Normal, morala peste morala.

Acum, cum sa ii fac sa inteleaga ca eu nu mai vreau acelasi domeniu cu ea. Ca pur si simplu nu mai imi doresc sa fiu non-stop cu ea?

Răspuns Câştigător
| anamaria82726 a răspuns:

Pana la urma totul se face cu vorba buna. Tu gandesti multe chestii, dar nu ti-ai exprimat la timp sentimentele. Doar ai executat ce au vrut parintii tai.
Pana la urma in viata, mai ales de la o anumita varsta, trebuie sa luam propriile decizii. Se intelege de ce te deranjeaza asta. Niciodata nu ai decis tu ce vei face cu viata ta. Plus faptul ca ai facut mereu ceva ce nu ai vrut cu sora ta geamana lipita de tine. Si iti inteleg nemultumirile, este normal.
Daca nu ai ajuns pe profilul la care ti-ai fi dorit sa fii, de la facultate eu zic sa,, schimbi foaia,,. Acolo daca vei face ceva ce nu iti place doar fiindca asa ai fost pusa, vei pierde mult timp si vei fi nefericita toata viata.
Eu zic sa le spui parintilor ca ai inteles cat de cat de ce v-au pus sa stati impreuna cand erati mici. Probabil au vrut sa aveti grija una de alta. Se simteau ei mai in siguranta daca va stiau una langa alta. Dar sa aleaga si facultatile, este prea mult. Pana la urma spune-le ca vei fi majora si ca nu vrei sa fii nefericita toata viata din cauza domeniului in care lucrezi. Tu stii cel mai bine cum te vezi in viitor si ce ai de gand sa faci cu viata ta. Sper ca te vor intelege.

13 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Le explici frumos ca nu dorești sa fi cu ea pe aceleleasi domenii și gata.

| JicaContra a răspuns:

Farmacia NU e pentru oricine, TREBUIE sa stii SERIOS chimie, insa MAI ALES TREBUIE SA AI O CAPACITATE DE RETINERE EXTREMA, pentru ca nu numai ca sunt mlioarde de substante, cantitati, procente, medicamente, prespecte, ce e bun, ce nu e bun, etc... iar daca nu retii poate sa moara cineva de la un medicament gresit

spune-le asta parintilor si mai spune-le ca e viata ta, HAI SYKTIR! si sincer te sfatuiesc sa le spui asta, pentru ca nu le spui asa ceva vor incerca serios TOATA VIATA sa te manipuleze!

| AnastasiaK a răspuns:

Intelegeam problema daca tu voiai la o facultate, ea la alta si te puneau sa te duci unde vrea ea. Dar in situatia data, nu e ca si cand poti sa zici "fă, tu nu ai ce cauta aici". Las-o sa se gandeasca, iar daca alege la fel ca tine, aia e, nu detii tu facultatea sa-i interzici sora-tii sau oricui sa mearga acolo. Iar in rest, e treaba ta sa stii sa-ti separi viata de ea. Poti sa te angajezi, poti sa te muti de la parinti, variante exista destule, dar asta cu facultatea mi se pare stupida. E alegerea ei asa cum e si a ta ce facultate o sa faca. Poate o sa vrea alta, caz in care disctati frumusel cu parintii ca e viata voastra si ca nu va duceti la facultate impreuna, sau poate o vrea pe aceeasi, caz in care nu e treaba ta sa te bagi.

| andreea567890123 explică (pentru AnastasiaK):

Ea nu stie inca, dar părinții o obliga la farmacie, ca eu Am ales prima si li se pare o facultate buna

| Marius22222222222 a răspuns:

Culmea ar fi si in cada sau in dus sa va bage pe amandoua.

| andreea567890123 explică (pentru Marius22222222222):

Ne au băgat pana la varsta de 10 ani happy

| Alverto a răspuns:

E o problemă cam dificilă. Spune-le părinților că e viața ta și e prea ciudat să fiți amândouă în același loc, spune-le că te ai saturat și spune-le adevărul

| lorix a răspuns:

Si cand o sa iti faci un iubit, parintii tai vor insista sa il imparti cu sora ta geamana, pe motiv ca "oriunde te duci tu e si ea"?
Eventual sa va tineti toti 3 de maini in timpul actului 8-)
Invata sa iti impui punctul de vedere. Sa le explici calm dar ferm ca tu si sora ta sunteti doi oameni diferiti cu gusturi si teluri la fel de diferite.
Astea sunt deja doua puncte evidente, dar tare mi-e ca alor tai le lipseste o doaga.

| VladJojoFan a răspuns:

Trebuie sa le spui direct. "Mama, tata, nu mai suntem niste copii sa decideti voi ce sa facem! De azi se vor schimba toate! Mai aveti putin si ne spuneti si cu ce barbati sa facem dragoste!"