| Anonim311988 a întrebat:

Buna seara, am o problema destul de delicata. Am 19 ani, locuiesc cu tatăl meu. Iar relația noastră nu este deloc normala. Se gândește doar la el. Orice as face nu este mulțumit. Deși am terminat liceul cu bine și acum sunt studenta. Ma întrețin singura de la vârsta de 18 ani. As vrea sa ma mut singura, dar el nu accepta. Financiar ma descurc sa locuiesc singura, am un salariu destul de ok. Întrebarea mea este, dacă plec fără voia lui ce se poate întâmpla? Ma gândesc ca vine unde stau și face scandal. Eu ce pot face in aceasta situație? Aștept răspunsurile voastre.

6 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Trebuie sa o tii pe-a ta, cum se zice. dupa ce te muti nu o sa mai aiba ce face.parintilor le vine greu sa isi vada copilul plecat de sub aripa lor cum se zice, dar o sa se obisnuiasca

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se intampla nimic!
Legal, nu mai depinzi de el, ca esti majora si ai dreptul sa pleci unde doresti si sa faci ce doresti, FARA constimtamantul altora.
Ia-ti valiza si pleaca, fa-ti viata asa cum ti-o dorest!

| Violleta2022 a răspuns:

Au grija sa-ti iei cerificatul de nastere, buletinul si diploma de BAC cu tine, ca sa nu mai depinzi de el, daca vei avea nevoie de ele, la facultate sau intr-o calatorie.

| Freya1 a răspuns:

La 19 ani nu mai are nici o putere asupra ta asa ca daca vrei sa pleci esti bine plecată.Nu trebuie sa ii spui unde stai, unde te-ai mutat si nici macar sa vada cand faci asta doar sa iti iei toate de trebuință inclusiv actele.
Singura chestie la care trebuie sa te gândesti este daca te poti descurca singura, daca ai salariu, daca iti primi o chirie etc sa nu te iei asa hai hui sa patesti ceva.

| biasuru a răspuns:

Incearca sa discuti cu el, sa vezi ce anume exact il deranjeaza si de ce se comporta asa.Te inteleg perfect, am fost in aceeasi situatie pana am plecat in strainatate, iar mai apoi m-am maritat, bine eu am 30 de ani, nu te sfatuiesc sa te mariti happy e complicaga situatia, trebuie sa-l convingi ca iti doresti sa traiesti independent. Daca pleci de acasa, s-ar putea sa-l ranesti lasandu-l singur, acum na...tu il cunosti mai bine ce fel de om este.Mult succes happy

| Anonim311988 explică (pentru biasuru):

Am încercat dar nu înțelege. Nu am nici un gand sa ma căsătoresc atât de devreme. Vreau sa îmi fac cariera și după familie. Problema este ca lângă tata nu pot face nimic. Chiar nu ma înțelege. Singura varianta este plecatul. Dar îmi este frica de reacția pe care o sa o aibe?‍♀️