| dorin1995 a întrebat:

Am o problema sunt cu cineva împreună de 2 luni și vreau copii și familie cu persoana respectiva.
Am discutat cu ea despre tema asta și răspunsul fiind același. Nu am loc de muncă stabil sa pot sa intretin copilul (PS persoana respectiva își doreste un copil, familie)
Așa că vă cer o părere un sfat un mic ajutor, cum sa procedez sa o conving să îmi facă un copil?
Varsta mea 23.
Vârsta ei 18.
Simt că dacă o să mai deschid discuția asta cu ea... O sa reacționez nervos la refuzul dat și o sa las in urma totul. O sa renunț la ea.
Cum sa procedez?
PS pentru unii disperarea mea după un copil poate fi numită o obsesie.
Dar pentru mine este un vis de multi ani!

33 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E prea tanara pentru copil mai las-o pana la 25 de ani cel tarziu si daca o vezi instabila cauta alta care e doritoare.

| RAY a răspuns:

Saracul copil, trist sad

| Violleta2022 a răspuns:

Corect ar fi sa-ti iei intai de munca, sa ai un serviciu stabil, sa cunsoti pe cineva foarte bine si apoi sa va apucati de facut copilasi.
Pari a fii un om imatur pentru cei 23 de ani, daca nu esti capabil sa intelegi ca, situatia ta actuala nu-i una fericita, nici pentru tine singur, dapai pentru o familie cu copilas mic.
Ti-o fii placand tie sexul, dar un copil are nevoie de foarte multe, iar tu nu ai cum sa i le oferi acum.
Bucura-te de viata si liberate, ori cauta-ti de munca, daca vrei sa te ia cineva in serios.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce sa vrea fata aia un copil la 18 ani cu cineva pe care abia îl cunoaște și care nici nu poate întreține copilul?

| dorin1995 explică (pentru suntserios):

Așa a zis. Că își dorește. Ea susține că nu poate din punctul ei de vedere financiar să întrețină un copil...

| supadeceapa a răspuns (pentru dorin1995):

Daca isi doreste un copil, nu inseamna ca primul barbat care ii apare in cale ESTE POTRIVIT pentru ea.
Pai nu poate sustine financiar, si ea e un copil, iar tu ai o problema la cap, du-te la medic. Pe bune.

Dorinta ta este absurda, sa doresti sa chinui un suflet cu neajunsuri doar pentru a hrani un ego.

Nicio femeie normala la cap nu ar accepta asa ceva.
Si uite ce rapid renunti la ea rolling on the floor de ce ai face un copil cu o femeie pe care nu o iubesti?

| Freya1 a răspuns:

Se vede ca ai mentalitate de copil.
Ea are 18 ani, nu aveti casa, tu nu ai nici macar un loc stabil de munca, ea probabil nu a muncit nici cateva luni da un an doi sa ia un prenatal ca sa nu mai spunem ca sunteti de 2 luni impreuna.Fi serios si revin-o cu picioarele pe pamant ca ce ceri tu e o prostie.

| Fatamuntilor a răspuns:

Vezi tu, prietena ta a actionat mai matur ca tine.Cu toate ca inca copila.E inca tanara.
In plus dupa numai doua luni nu aveti cum sa va cunosteti pentru a face un pas asa important.Un copil nu este o papusa! Nu creste cu aer.
Mai asteptati sa treaca macar un an.Va veti cunoaste mai bine, poate vei avea un loc de munca stabil si permanent si abia atunci iti poti pune pune problema unui copil.Doar nu vrei sa il cresti din alocatie.
Sunt familii in care ambii parinti lucreaza si abia fac fata cheltuielor.
Repet, e prea putin doua luni, pentru a pune problema concerii unui copil. Apoi de unde stii tu ca este fata potrivita?
Tu vei putea face copii si mai tarziu.Ai rabdare!

| Sn4k3 a răspuns:

Parca ai avea 40 de ani. E normal, cu ce o sa intretineti copilul daca nu castigati destul? Mai ales la varsta asta, probabil nici mentalitatea destul de dezvoltata pentru a-l creste n-aveti, data fiind si intrebarea. Odata ce o sa-l ai, o sa trebuiasca si sa-l cresti, si deci destul de logic si ce zice ea.

| SkyPilot a răspuns:

Cam repede sa discuti cu cineva despre un copil dupa 2 luni de relatie, nu crezi? Si daca ai fi avut banii lui Tiriac, si tot ar fi vrut sa te cunoasca mai bine inainte.
Poti incepe prin a cauta acel loc de munca stabil. Nu cred ca exista multe femei care si-ar dori un copil cand nu stiu ce o sa ii puna pe masa (sau in biberon).

| dorin1995 explică (pentru SkyPilot):

... ei îi mai trebuie cel puțin 1 an jumate să își ia un post stabil. Și cu pusul pe masa ea crede că îți trebuie averi sa întreții un copil...

| SkyPilot a răspuns (pentru dorin1995):

In primul rand trebuie sa ajungeti sa va cunoasteti mai bine. Nimeni nu va accepta sa iti faca un copil dupa cateva luni de relatie. Trebuie sa vada ca lucrurile merg intre voi si ca ai potentialul de a fi un tata bun.
Nu stiu daca tu esti constient ca din momentul in care ai un copil ai intrat la stapan. Cheltuielile sunt mari. Nu e numai mancarea, ii trebuie diapers, ii trebuie hainute multe ca le murdareste repede, si trece prin ele in 2-3 luni pentru ca se dezvolta repede. Veti avea cheltuieli medicale. Poate aveti nevoie de concediu fara plata.
Si ai sanse foarte mari sa nu prea mai ai parte de "viata de noapte" daca ma pot exprima asa din mai multe motive.
Si va trebui sa sari ca pe arcuri cand vrea ala mic ceva.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Daca intrebarea ta e serioasa solutia e sa mergi la un psiholog, pentru ca nu ai o gandire normala/sanatoasa.

| Lioana a răspuns:

Tu spui ca vrei copii cu acea fata dar nu spui ce e mai important: daca o iubesti cu adevarat pe acea fata. Probabil ca nu daca tot ce te interesează e copilul si vrei sa o parasesti pentru ca nu vrea inca un copil cu tine. Dragostea e mai mult decat casatorie si copii.
"Dragostea este îndelung răbdătoare, este plină de bunătate, dragostea nu pizmuieşte, dragostea nu se laudă, nu se umflă de mândrie, nu se poartă necuviincios, nu caută folosul său, nu se mânie, nu se gândeşte la rău, nu se bucură de nelegiuire, ci se bucură de adevăr, acoperă totul, crede totul, nădăjduieşte totul, suferă totul." (Biblia capitolul 1 Corinteni 13)
Nu te mai gandi doar la ceea ce vrei tu. Gandeste-te si la ce vrea ea. Daca tie nu iti pasa de visele ei cum poti sa te astepti ca ei sa-i pese de visele tale. Femeile nu sunt masini de facut copii. Femeile merita mai mult de atat. Eu am mult mai multi ani decat tine dar chiar si la varsta mea nu as accepta in viata mea un barbat care tot ce urmareste e sa aiba copii cu mine.
Problema nu e la fata. Fata e foarte normala daca nu accepta asa ceva. Problema e la tine.
Analizeaza-ti bine sentimentele si gandeste-te ca alegerea partenerei cu care sa intemeiezi o familie e una foarte serioasa. Nu te grabi pentru ca graba strica treaba.

| Emma30555 a răspuns:

1.Doua luni sunt prea puține ca să faci copii cu cineva, 2.sunteți prea tineri, 3.nu aveți bani de crescut copii. 4.Cred ca întrebarea e o gluma, nu are logica.

| AC4S4 a răspuns:

Va casatoriti intai.
Dar, o cunosti de 2 luni doar, mai stai cateva luni sa vezi daca doresti sa te casatoresti cu ea.
Apoi, daca vrei copil, trebuie sa ai un loc de munca stabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici tu nici fata nu sunteti pregatiti pentru un copil. (ea macar isi da seama) Ea la 18 ani e prea tanara pentru a deveni mama, (macar sa aiba 25 sau mai mult). La 18 ani inca e la scoala.
Un copil nu ieste un joc, necesita multa pregatire emotionala si bani
Si daca ai un loc de munca, banii aia nu ajung pentru a intretine o familie, dar tu nici job nu ai Sau tu vrei ca parintii tai sau a ei sa va tina? si pe voi si pe copil? Hai sa fim serios

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Șocantă gândire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invata un lucru in viata : scoala, cariera, apoi familie. Iar dupa doua luni de relatie mi se pare cam repede. Nici macar nu va cunoasteti bine si deja vreti copii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la munca si lasa vrajeala happy

| GirlOnline81 a răspuns:

Poate ca nu e nevoie de "averi" sa cresti un copil, dar este totusi o "povara financiara". Una care creste de la an la an, una pe care nu ti-o permiti momentan.

| denisTiky a răspuns:

La 18 ani nu prea cred ca este prea dornica de copii...banuiesc ca are de urmat o facultate, niste studii, daca nu vrea sa ajunga ospatar prin Anglia. Deci fiind problema asta, cum sa aiba grija de copil? Un copil inseamna responsabilitati, timp liber pentru el(daca nu vrei sa fie depresiv si cu ganduri sinucigase ca nu il iubesc parintii) e nevoie de educatie si bani. Copilul cand va creste iti va cere o gramada de chestii, mai ales peste cativa ani cand se vor lansa multe gadget-uri si lui i se vor parea foarte smechere, le va vrea pe toate, si te va durea sufletul sa ii spui ca nu ai bani sa ii cumperi. Da, stiu ca e foarte frumos sa ai un copil aproape adult iar parintii lui(voi) inca sa fie in putere si sa nu fie chiar batrani(undeva la 35 de ani). Insa eu zic sa mai asteptati, poate ea nu e pregatita... poate nu vrea si tot baga motivele alea ca sa nu te supere.

Cand mi-ai spus ca o sa devii nervos daca vine cu acelasi raspuns am ramas cu gura cascata. Asta inseamna ca tu chiar esti obsedat si vrei ineaparat sex. Eu zic mai bine sa lasi fata in pace, poate ajungi sa o ranesti(fizic) si intri si la puscarie doar din obsesia ta de a face copii. La 18 ani nu prea cred ca e asa pregatita de copil, crede-ma ca e greu.
E treaba ta ce faci, daca renunti la ea doar pentru ca nu vrea copil la 18 ani inseamna ca ai o problema, mai bine cauta-ti una de varsta ta si va fi mai bine.

| Anemona2020 a răspuns:

Sunteți prea tineri pr copii și pentru o asemenea responsabilitate. Mai ai timp. Plus ca ea are 18ani poate nu vrea copii de la o asemenea varsta. Ea însăși este un copil. Și in al doilea rând nu o Cunoști cu adevărat poate in timp descoperi o mulțime de lucruri la ea care nu îți plac.

| dorin1995 explică (pentru Anemona2020):

Omule... Mulțumesc de răspuns. Dar eu aștept rezolvări nu alte sfaturi cum că suntem prea tineri etc... Dacă ai un sfat e bine primit dacă nu te rog sa te abții.

| suntserios a răspuns (pentru dorin1995):

Deci tu nu aștepți alte sfaturi dar vrei sa îți dam sfaturi totuși? Cum vine asta? Și ce rezolvare vrei pe TPU? Sa facem noi copil cu tine? Las-o și pe fata aia sa crească și pe la vârsta ta întreb o de copii

| Anemona2020 a răspuns (pentru dorin1995):

Da înțeleg și asta ai și tu dreptatea ta. Dar trebuie sa vezi realitatea.

| Angelindeed a răspuns:

Renunta la ea, fa-i un bine. Esti bolnav si nu merita sa-i distrugi viitorul. Vaginul e la ea, ea decide cand e pregatita sa aiba copii, nu tu. Visul tau urmeaza sa se transforme intr-un cosmar daca nu ceri ajutor specializat. Esti egoist si imatur. Dar nici ea nu e prea desteapta daca n-a plecat inca de langa tine.

| Andrei9716 a răspuns:

Frate iti dau un sfat din proprie experienta daca vrei sa il iei in considerare! Unu la mana este ca totusi e prea devreme pentru asta. eu am 1 an jum cu iubita mea si deja nu mai este ce a fost inainte. 2 la mana este ca iti trebuie un loc de munca stabil. dar tu concentreaza-te pe primul punct. am ajuns la concluzia ca nu cunosti o persoana dupa ani de zile apai dupa luni. decat sa ai un gust amar dupa un timp mai bine asteapta.asa si a mea isi dorea copil si acum deja nu mai este ce a fost intre noi

| Yiing a răspuns:

Bai. prietene.
1 cauta-ti un job, de care sa te ti
2 ajut o si pe fata aia sa isi gaseasca un job
3 asteapta a faca macar 20 de ani fata aia
4 fa un copil daca iti doresti asta atat de tare
5 cand se naste fata /"sotia" intra in prenatal si vin si de acolo bani.
nu te arunca cu capul inainte.
arata i fetei ca esti educat.
un copul dupa ce iese, nu mai poate fi bagat inapoi sa iasa mai tarziu. si daca nu ai grija de el il ia statul. nu cred ca vrei sa ai un copil luat de stat.
gandeste te bine si ia decizia corecta. copii ai timp sa faci.
si crede ma o sa te bucuri mult mai tare daca il faci mai tarziu, cand ai o stare financiara fiindca o sa iti vezi copilul bine crescut si fericit
dar daca il faci acum. ce o sa faci? o sa o dai de pe o zi pe alta? nu e cainele din curte sa ii dai resturi. un copil necesita sacrificii si bani.
sper sa iti deschizi ochii.

| 20Hertz a răspuns:

La varsta aia nu cred ca ai destula experienta in viata. Trebuie sa fi foarte stabil financiar si sa oferi o educatie cat mai buna pentru copil, altfel iese urat de tot pentru părinți si mai ales pentru copilul acela care ar avea sansa sa mearga la orfelinat. Zic si eu din auzite. E cam devreme pentru așa ceva

| mladi a răspuns:

Buna. Ideea e simpla. Pana nu ai un servici stabil, sincer nu te sfatuiesc sa ai un copil. Plus ca trebuie sa intelegi aveti doua luni impreuna, necasatoriti. O femeie are nevoie de un pic de stabilitate, iar daca nu ii poti oferi asta sincer nu merge. Ia un loc stabil de munca, ia-o de soție, o sa fie si copil. Ai 23 de ani si toata viața înainte. Rabdare cu domnișoara, dacă chiar ții la ea dăi timp, oferă stabilitate. Succes

| dorin1995 explică (pentru mladi):

Ea nu are un servici stabil. Salariu meu variaza intre 19-25... si tot ea nu vrea sa avem un copil... rabdare sa ma crezi ca nu mai am de unde
Si cand vad pe strada sau Facebook pe altii ca au copii deja ma apuca ura si tristetea ca eu nu am

| denismusat a răspuns:

E prea devreme mai asteapta si tu un an apoi sa fi tu insuti.Hai ca poti sa o comvinti s-au daca nu reusesti sa stii ca sunt mai multi pesti in ocean.PS e normal ca femeia e mai mica decat barba a stai scuze era vorba despre femeia aia ok dai si tu niste flori si ciocolata in forma de inima daca aceapta sti tu ce trebuie sa faci mai departe...