| michael2525 a întrebat:

Buna seara, am si eu ceva pe suflet ce as vrea sa spun, sa incepem cu inceputul, am 28 de ani si de foarte mult timp imi doresc o relatie serioasa, imi doresc sa imi intemeiez o familie. Eu de fel nu sunt foarte indraznet, sunt mai sensibil dar nu am plans niciodata in fata unei fete, uneori am facut-o singur in camera mea, niciodata nu mi-am dorit sa imi bat joc de o fata, am fost mereu atent, dragut, am oferit si flori, dar tot nu s-a prins nimic, am avut cateva relatii, nu foarte lungi care s-au incheiat prost, am fost inselat, tratat cu indiferenta fara sa mi se ofere prea multe raspunsuri, am suferit destul de mult, frati surori nu am si nici prieteni prea multi, doar cativa care nu ar lua in serios prea mult daca le-as spune asta. Ultima relatie daca pot sa ii spun Inca ma afecteaza, este ceva recent, a durat in jur de 4 luni, dar m-a dat peste cap foarte tare, ne-am cunoscut pe Facebook dupa ce m-a adaugat ea. Tatal meu i-a zis de mine, ca ei merg destul de des la biserica si se spovedesc la acelasi preot si uneori mai merg si eu, cat am fost cu ea am mers de multe ori impreuna, ne-am plimbat cu masina, pe afara, de mana, ne-am tinut in brate, ne-am pupat doar ca eram foarte confuz, mereu imi spunea ca ea nu se vede in o relatie momentan dar ca nu se stie, dar imi schimb cand ne vedeam eram apropiati cum am zis mai sus. Ea lucra si in week-end, unul da, unul nu, cand era libera, nu prea reuseam sa dau de ea ca pleca la o matusa in alta localitate si nu prea raspundea deloc, la telefon extrem de rar o prindeam so nici nu suna inapoi doar dupa ce insistam, cand eram amandoi era ok, si dupa 4 luni sa imi zica iar ca ea nu isi doreste nicio relatie acum si sa nu mai vorbim, eu i-am zis ca mi se parea putin lipsa de respect cand pleca cu zilele si nu dadea niciun semn si as suparase putin. Nu reusesc sa inteleg de ce sa ii dai sanse cuiva sa accepti sa te plimbi de mana, sa stai imbratisat cand tot nu vrei nimic, eu cred ca am avut rabdare cu ea atata timp dar uneori si eu insistam sa ne vedem sa vorbim sa lamurim ca nu mai rezistam la situatia asta de confuzie. Ea era de varsta ca mine si m-a afectat mult pentru ca era exact ce imi doream, o fata cuminte, nu iesea prea mult prin baruri, cluburi nici atat, si ea trecuse prin niste relatii nereusite, avem si in comun treaba cu biserica. Au trecut doua saptamani de cand nu am mai vorbit, Inca sunt trist, am si visat-o si trec peste foarte greu. Uneori ma gandesc ca poate e ceva gresit la mine, ar trebui si eu sa fiu mai indiferent dar nu pot, eu sunt tipul de persoana care nu am ochi pentru alta fata cand vorbesc deja cu una, imi doresc sa fie bine, ii ofer atentie, nu imi doresc si nu mi-am dorit niciodata sa imi bat joc de o fata, sa o insel, dar la inceput sunt mai timid, uneori nu sunt extrem de vorbaret dar in timp cand ma obisnuiesc sunt si vorbaret. Uneori imi pierd speranta, ca o sa gasesc si eu pe cineva, am si un apartament unde in curand o sa ma mut singur doar ca o sa imi fie greu, o sa ma simt singur. Oare chiar ar trebui sa ma schimb, fetele nu mai vor baieti care isi doreasca ceva serios, sa fie alaturi de ele, sa le ofere atentie sa le iubeasca cu adevarat. Dupa toate suferintele mele am ramas si cu ceva traume, de fiecare data cand simt ca sunt tratat cu indiferenta devin mai insistent imi doresc sa vorbesc, sa lamuresc problema, chiar si cu ultima fata in ultimele zile cand am vorbit i-am dat un mesaj pe zi si am sunat-o doar o data si nimic si sa vad ca ea a fost pe Facebook, a distribuit postari si mi-a zis tocmai seara ca ce a trecut ziua si nu am vorbit si nu am iesit, ca nu se simte bine daca o inteleg si a doua zi la fel, din partea ei nimic, doar eu o cautam, destul de rar, mai la I inceput initia si ea conversation. Imi este frica si de o depresie dupa toate relatiile astea. Poate astfel de baieti nu mai sunt apreciati so nici nu prea am cu cine sa vorbesc, de multe ori sunt singur.

25 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
In primul rand ocupate de tine,pune-te pe primul loc!
Femeia e doar o partenera.
Cand pui o relatie pe primul loc,iti sapi singur groapa.
Ajungi sa fi disperat si faci numai greseli in tot ce tine de realtionare.
Apoi te miri de ce fetele sunt atrase si se combina cu "bagabontei" si apare disperarea si frustrarea.
Acei "bagaboneti" au o atitudine masuclina si o stima de sine ridicata si nu se grabesc sa le impresioneze.
Actioneaza din bostura de barbati,nu una de victima.
Axeaza-te pe viata ta,pasiuni,diverse activitati si nu o sa mai ai timp sa te gandesti la asta.
Va veni si femeia care ma repet,e doar o partenera in viata.
O simpla femie nu te va face fericit.
Daca tu esti fericit si vei actiona din relaxare,vei vedea ca lucrurile vor decurge altfel.
Dar cand tu actionezi din frustrare,tristete nu vei avea o energie ok si vei da gres.
O femeie daca e interesata va accepta sa iasa cu tine si te va cauta si ea.
Multe iti vor da de inteles doar ca nu vor sa aiba de aface cu tine,dar nu direct si indirect,asta daca esti atent la detalii!
Ocupa-te de tine, de viata ta, femeile din mers!
Cand vei fi tu ferict, implinit cu tine si vei avea o stima de sine ridicata, vei vedea cum sunt ele interesate de tine.
Cand vei fi in postura de victima, te vei alege doar cu frustrari.
Sper ca ai inteles.
Succes!

| RAY a răspuns:

Tu faci o greseala eronata, tu crezi ca fata trebuie sa aprecieze ce consideri tu bine,bine fiind ceea ce esti, daca fata nu va considera este rea, pai ce gandire matura este asta, accepta gandirea altora, nu trebuie sa te schimbi dar nici sa judeci alti oameni, genul tau de om este plictisitor sincer ti-o spun, esti un om care se plange mai mult de parca trebuie o fata sa te accepte din mila, ar fi multe de spus, poate vei gasi o fata pe placul tau

| RAY a răspuns:

Sadrian46 tu vb care ai afirmat ca femeia e buna doar de facut copii, casa si ca este inferioara unui barbat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ultima soluție, încă o revoluție.
Următoarea!
Dacă tot stai și te gândești la ce a fost, trece viața.

| sadrian46 a răspuns (pentru sadrian46):

Mă amuză ce spune aici RAY, dar eu nu mai vorbesc cu el, că spamează.
El zice că tu faci o greșeală eronată. Eu aș zice că dimpotrivă, faci o eroare greșită. Care e aia? Cum să nu faci penurie de lipsă? Să spui, fetei de la început. Eu vreau să mă însor, să am o femeie în bucătărie și în dormitor, dar vreau amu, nu după 5 ani! Hai la sfat!

| michael2525 explică (pentru sadrian46):

Ideea este ca am avut destula rabdare 4 luni sa se decida ce vrea pana la urma nu?

| sadrian46 a răspuns (pentru michael2525):

Da, ai avut destulă răbdare, dar ar fi trebuit să fii și proactiv, să îți exprimi mai clar opțiunile, o familie. Așa că se pare că ea a decis că nu. Dar o mai poți întreba o dată, căci întrebarea moarte n-are. Iar dacă răspunsul este nu, adio și n-am cuvinte.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai asa... am vazut biserica, am mai citit vreo doua rinduri, si dupa aia am sarit la sfarsit. NU, nu asa ceva! Nu cunosti gagici normale care la 20 de ani se duc la biserica. Nu vei fi bagat in seama de gagici normale daca nu stii exact ce vrei si nu te comporti ca atare. CE VREI? La 28 de ani tu umbli cu plimbaturi de mina si o pupatura-doua? Hai mai...

| michael2525 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai stiu ce vreau, i-am si zis ca vreau ceva serios, am incercat sa o si sarut da se eschiva, am fost sincer si am crezut ca este serioasa, cuminte, altfel nu vorbeam.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru michael2525):

La 28 de ani cauti "serioasa" si "cuminte" iar asta ar trebui sa insemne... ce? Vrei una care nu a mai vazut p*&a si care va trai o viata de frustrare alaturi de tine sau eventual va mai calca in laturi cu unul-cu altul?

| michael2525 explică (pentru GabiDumitrescu):

Vreau una nu pentru aventuri, care sa isi doreasca o relatie serioasa, care sa isi doreasca sa isi intemeiasca o familie, nu vad ce e rau in asta

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru michael2525):

Iar familia aia o intemeiezi pe baza a ce? Hai sa punem altfel problema - daca ai de instalat o cabina de dus, chemi unul care nu a mai facut asta vreodata sau unul care are experienta si ceva certificari in domeniu?

| michael2525 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu ma refer la faptul ca fata respectiva sa nu fi avut relatii, sa nu fi trecut prin nimic, dar nu sa fie genul care sa intre in relatii de-o vara sau de genul acesta, sa fie dispusa sa ne cunostem, sa vedem daca avem lucruri in comun, daca ne placem unul pe celalat si sa fim sinceri

| Dorotheea21 a răspuns:

A avut o relatie inainte si a iesit ranita din ea. Despre asta ati vorbit vreodata mai serios, despre trecutul ei?
Eu asa inteleg simulacrul de relatie cu tine, catelul, biserica.
Las'o in pace. Daca este asa cum cred eu, este aproape imposibil sa castigi.
Ceva din trecutul ei este mai puternic decat tine si animalutul de companie, biserica, poate si altele, au ocupat deja un loc important in afectivul ei. Ai fost doar o incercare.

| oz_1736 a răspuns:

Tu ai fost cel mai bun amic. Nu ai fost prietenul ei intim. Trebuie sa fii romantic, dar mai indraznet. Gandeste-te ca ea a fost mai dezamagita decat tine, fiindca ea si-a pus sperante in tine cand te-a adaugat pe Facebook. Fii comunicativ, distractiv si mai indraznet. O saruti nu o pupi, o atingi si prin alte parti ale corpului nu o tii de mana. Beti o sticla de vin. Creeaza amintiri placute chiar daca pe moment sunt rusinoase. Si mai mult curaj

| michael2525 explică (pentru oz_1736):

Am iesit de mult ori cu masina, ne-am luat si cate ceva, ne-am tinut in brate, am incercat sa o ating mai mult da nu ma lasa, nici sa o sarut nu m-a lasat, i-am oferit si flori chiar daca nu a fost ziua ei. Nu am stat cu mainile in san, chiar am incercat.

| denisTiky a răspuns:

Daca inca nu v-ati certat cred ca ar trebui sa ii spui niste lucruri acelei fete.
In primul rand, as zice sa o cauti din nou, daca zici ca te muti singur spune-i si ei, sa vina pe la tine, sa petreceti timp impreuna si sa o intrebi de ce nu vrea sa fie impreuna cu tine. Poate ii este frica, poate inca nu te cunoaste indeajuns. Poate ca 4 luni nu este suficient.E foarte greu cu fetele din ziua de astazi. Apoi, ai grija de ea sa nu o pierzi. Din tot ce ai spus pari sa fi un baiat serios, nu derbedeu. Arata-i si ei asta. Chiar mi se pare foarte ciudat ca dupa cate gesturi face, te tine de mana, v-ati pupat sa nu vrea sa fie cu tine. Si, de ce zice ca nu se vede intr-o relatie cand deja este. Adica nu orice fata vrea sa te pupe, sa mergeti impreuna, sa iesiti impreuna si sa va imbratisati timp de 4 luni fara ca ea sa fie impreuna cu tine. Spune-i asta. Ar trebui sa ii spui lucrurile care te deranjeaza intr-o maniera bine gandita ca sa nu pari dur, ca te paraseste. Spune-i ce te supara asa ca si cum ai fi tu victima, fa-o sa inteleaga ca nimeni nu iti este alaturi si ca doar ea ar fi singura ta speranta si chiar iti doresti asta. Poate ca vrea sa vada mai multa atentie din partea ta, poate ca vrea sa vada ca tu chiar iti doresti enorm de mult sa fiti impreuna. Altfel nu imi explic de ce zice ca nu se vede intr-o relatie. Povesteste-i pe un ton trist, poate ar ajuta asta. Dar sa ai grija sa nu exagerezi, nici asa nu e bine apoi.

Incearca sa o faci sa stea o noapte macar la tine, uitati-va la un film asa mai spre seara, poate adormiti impreuna. Daca vede ca totul a fost ok o noapte la tine poate mai vrea sa mai stea si urmatoarea. Fa o atmosfera cat mai placuta si mai primitoare, incearca sa o faci sa se simta bine cu tine.

Sa stii ca prietenii nu prea te ajuta. Mai rar gasesti un prieten bun si vechi care sa te inteleaga. Singura solutie e sa iti rezolvi singur problema, e mai greu dar nu ai de ales.

| michael2525 explică (pentru denisTiky):

Nu ar mai avea rost, in tot timpul asta am ajutat-o, are si in catel cu care am fost cu masina de mai multe ori la veterinar, m-a cunoscut, a vazut cum sunt, am vorbit de multe ori cu ea, in multe feluri, este si foarte pornita pe biserica, de 2 saptamani nici ea nu a zis nimic, si sa vina la mine mai mult ca sigur nu ar veni la cum gandeste acum, am facut deja prea multe pentru ea si cred ca e mai bine sa trec peste.

| FantasyBoy a răspuns:

Ma tem ca bati un cal mort, "biserica", "catel", "4 luni", aproape sigur e virgina(posibil asa o sa ramana ever), ori nu-i functioneaza o glanda-doua, ori a fost traumatizata, la 20 de ani ar trebui sa sparga peretele cu capul si sa fie moarta dupa baieti, in starea in care e. Mai incearca, dar slabe sperante...cam pierzi timpul.

| IAR a răspuns:

Acum fetele/femeile cauta bagabontei, nu mai cauta baieti cuminti care sa le respecte si sa le iubeasca, incepand din 2019 au loc niste tranformari dubioase in creierul femeii iar noi astia mai cumintii, seriosi care ne punem sufletul pe tava o sa o luam in mana.
Acum fata/femeia se plictiseste repede si intotdeauna cauta sa iasa din rutina, plictiseala, bla, bla, vrea senzatii tari, sex hardcore, vrea pe dr**** s-o ia.
Cel mai bine sa nu-ti bati capul cu femeiile ca daca esti genul care pune suflet o sa innebunesti.

| RAY a răspuns (pentru IAR):

Tu esti un baiat cuminte, respectos oare?

| IAR a răspuns (pentru RAY):

Ce te face sa crezi ca nu sunt?

| RAY a răspuns (pentru IAR):

Nu stiu, dar stiu ca cei care se lauda nu sunt

| IAR a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu unde ai vazut ca m-am laudat eu.

| RAY a răspuns (pentru IAR):

Acum 22 ore | IAR a răspuns:
Acum fetele/femeile cauta bagabontei, nu mai cauta baieti cuminti care sa le respecte si sa le iubeasca,