| Denisa_Alexandra_2001 a întrebat:

As vrea sa va cer o opinie, m-am mutat cu prietenul meu și nu ma înțeleg deloc cu maica-sa, ea se plânge ca copilul ei nu mai sta cu ea, ca ma ia cățel mereu după el și efectiv face totul contra mea, vrea sa prindă momente sa fie cu el singur, spune chestii jignitoare la adresa mea și din motivul asta am devenit foarte irascibilia in ultimul timp, am impresia ca și el e de partea ei chiar dacă greșește, de exemplu trebuia sa o ducă la un interviu și o spus ca nu vrea sa o ducem amândoi ci doar el, nu vrea căței, și el o acceptat asta pe motiv ca nu o avut ce sa facă, ori mereu se trezește sa o ducă dimineața la lucru, sa o aducă, ea are o problema și nu poate sta singura, se simte aiurea când e singura mai specific si când e lumea mai draga și plecam undeva nu putem ca rămâne ea singura, și s-a mai întâmplat de vor 2 ori sa rămână singura dar când e mai important atunci nu poate, ne certam efectiv mereu din cauza lui maica-sa, dacă exagerează atunci ridica puțin tonul dar in schimb la mine când exagerez cu ceva începe sa urle, sa ma înjure și sa fiu tot eu aia proasta. In schimb la ea când se crizeaza din motive aparent irelevante merge și ii alături, o ia cu,, mami" in schimb pe mine nu, si asta e încă un motiv de cearta, parca tot ce face e împotriva mea si in favoarea ei. In ultimul timp ma enervează foarte tare chestia asta și am luat și calmante sa nu ma mai cert cu el, dar astăzi mi-a spus ca nu îl mai satisfac, ca orice as face nu îl mai satisfac și după o cearta buna s-a terminat cu el statand la calculator și uitându-se la video-uri și eu aici scriind asta. Mi-se pare ca nu mai imi oferă afecțiunea care mi-o oferea, mi-se pare ca e rece și distant el da vina pe crizele mele dar am încercat sa fiu calma, cu pastile dar nicio remediere, astăzi ii s-a stricat mașina și s-a crizat și mai erau vreo 3 persoane in mașina și i-am spus ca nu e singura care o rămas aici și o început sa facă ca naiba și nu ne-am băgat in seama cat o stat acolo, ma rog el nu m-a băgat in seama ca eu am vrut sa ma apropi, așteptăm sa vina la mine văzând ca stau singura dar niciun pas, nimic...ce credeți?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Prietenul tău e un idiot.
Lasă-l cu mă-sa și du-te și vezi-ți de viața ta.
Ai făcut o mare prostie că te-ai mutat cu el, atâta timp cât el stătea cu maică-sa.

Răspuns Apreciat de Editori
| romeo78 a răspuns:

Dar, oare câți băieți de aici sunt sinceri și pot spune că nu fac același lucru ca băiatul din poveste?
Cea de condamnat este mama băiatului, care se pare că nu are bărbat și nu vrea să rămână singură! Oare, câte soacre nu sunt ca această mamă? Oare, câte mame soacre se poartă frumos cu nora? Câte mame soacre sunt conștiente că vine bătrânețea peste ele și o noră e necesară?
Problema e destul de gravă, iar în cazul tău, pleacă de la el acasă, revin-o la părinții tăi, dar încearcă să vorbești cu el, iar dacă are sentimente reale pentru tine, propune să vă mutați singuri cu chirie.
Iar, în cazul că refuză propunerile tale, mergi mai departe, fără el!
Iar, acestă problemă, să fie o lecție pentru viitor! Iar, în cazul unei noi relații, de la început spui că vrei să fiți împreună singuri, fără a locui cu nici unul dintre părinți!
Succes!

| Denisa_Alexandra_2001 explică (pentru romeo78):

Ai dreptate, mulțumesc frumos.
Răspunsul își merita funda.

| romeo78 a răspuns (pentru Denisa_Alexandra_2001):

? Mulțumesc! Succes în continuare!?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru romeo78):

O nora e necesara? Geezus, de aia inca sintem in Evul Mediu, ca e plin de astfel de mentalitati!

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Una din cele mai mari greseli intr-o relatie e sa stai cu parintii. Mare greseala.

| Freya1 a răspuns:

Mama lui poate este un pic cam prea protectiva sau poate chiar nu te place. Poate sa aiba o problema cu statul singura cum ar fi atacuri de panica sau cine stie. Daca nu comunicati nu aveti de unde sti ce va doare.
La varste fragede depindeti oarecum la parintii sau de unele persoane si atunci este mai greu sa infrunti anumite situati.Gandeste-te ca daca mama lui nu l-ar tine nici el nu ar avea unde sa stea si poate nici pe tine unde sa te duca.
Nu te mai indopa cu pastile si explica-i de ce esti asa, spune-i ca nu e drept sa stai stresata din cauza mamei lui si tot tu sa fi acuzata ca esti isterica. Daca nu intelege pleaca.

| SkyPilot a răspuns:

Este o mare greseala sa stati cu parintii unuia dintre voi. Oricat de "de treaba" ar fi parintii, tot vor apare frictiuni.
Nu imi place nici faptul ca prietenul tau nu te sustine. El ar trebui sa te puna pe tine pe primul plan.
Primul pas ar fi sa vorbesti cu el. Cu calm si fara sa gasesti vinovati. Vorbesti despre tine, ii explici de ce situatia nu este acceptabila pentru tine. Spui cum te simti tu, nu ce a facut unul sau altul.
Daca refuza discutia sau daca nu gasesti intelegere, sau daca nu se schimba nimic, pasul urmator ar fi sa pleci din casa lor. Dupa ce ai plecat, vezi cum evolueaza relatia. Daca tot nu esti multumita, pune-i capat.
Este viata ta, traieste-o asa cum iti place tie. Nu sta dupa cineva care nu iti ofera o relatie frumoasa. De obicei astfel de situatii merg din rau in mai rau. Mai sunt si alti baieti!

| sofisis a răspuns:

Ce cred? Ca e cazul sa te muti inapoi de unde ai plecat. Si repede.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ce prostie sa te muti cu parintii partenerului - asta ca lectie pe viitor, daca nu va permiteti sa locuiti singuri in intimitatea voastra, lasati-o balta. Normal ca e impotriva ta, i-ai invadat casa/intimitatea, esti o intrusa.
Tie ti-ar placea sa ti se mute cineva acasa la tine?

Poate-l sufoci. Multe relatii se strica dupa ce se muta partenerii impreuna, pentru ca una e sa fiti indragostiti si sa asteptati cu nerabdare sa va vedeti o data la nu stiu cat timp si alta e sa fiti impreuna, sa-i observi toate obiceiurile si sa te mai ia si dupa el peste tot.

Omul a zis ca nu il mai satisfaci, asta e un adio.

| Crackman a răspuns:

Pai... ce sa zic pleaca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca nu trebuia sa te muti la varsta asta.

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

La 17 ani(presupunând că are) sau mai mult, la ce te așteptai, să o dea pe mă-sa la o parte pentru o fată de 17 ani, părerea mea este că nu trebuia să te muți, dar în fine, trebuia să mai aștepți.

| Treaem24 a răspuns:

Fugi in lumea larga

| Ether a răspuns:

Adevarul e cel care nu o sa il accepti niciodata. Pe langa faptul ca cei care iti spun ca ati gresit sa va mutati la mama lui acasa mai sunt si alte probleme. El este o persoana care este foarte atasat de mama. Mama lui din ce ai spus este genul mai posesiva cu baiatul ei si cere multa atentie. El si-a gasit o prietena care seamana mult cu mama lui si care si ea cere multa atentie in special ca incearca sa atraga acea atentie luand calmante (irascibilitatea nu are nevoie de calmante numai daca e mai mult decat atat si atunci mergi la psiholog). El fiind la mijloc intre voi doua nu mai stie unde sa se imparta si va face o alegere daca inca nu a facut-o. Si ca sa continui, ce fel de oameni se muta impreuna cu mama unuia? Suna si pentru tine si pentru el. Nu aveti posibilitatea unei chirii? OK, intalniti-va cand puteti si puneti mana la munca pentru bani. Succes in viata!

| Codrinn69 a răspuns:

Sfatul meu este sa pleci.