| Thecurious a întrebat:

Bună seara, caci este seară cand pun intrebarea.
Va voi prezenta un caz intalnit in niste familii :
Un arbore genealogic format din : o bunica vaduva, patru copii ( doua fete si doi baieti ) si patru nepoti ( sexele lor nu cred ca au vreo relevanta ).
Bunica isi iubeste foarte mult fetele, in detrimentul baietilor si in consecinta si nepotii sunt tratati astfel.
Bunica se bucura extrem de mult de realizarile familiilor fetelor sale si este indiferenta de cele ale baietilor.
Care ar fi explicatia sau explicatiile?
Batrana este mai apropiata de fiice din simplul motiv ca au acelasi sex?
Nu am dat mai multe detalii pentru ca am intalnit cazuri similare si de aceea banuiesc ca exista motive "standard".

3 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu. Probabil a fost dezamăgită de bărbați la viața ei.

| minrest a răspuns:

Explicatia nu e atat de simpla, e contraintuitiva, clara si foarte frumoasa. Iti recomand cartea lui Eric Berne - Ce spui dupa Buna ziua? Psihologia destinului uman. Lucrare stiintifica, psihiatrie. Vad ca e la liber pe net, ca PDF. Iar daca iti place, poti citi si Games People Play, de acelasi.

| Freya1 a răspuns:

Sunt femei ce pur si simplu considara ca doar ele si fetele lor sunt femei bune si atunci pe oricine vor lua baietii lor niciodata sotiile lor nu vor fi suficient de bune.