| Xenoverse1 a întrebat:

Buna seara, cum sa-l conving pe fratele meu din Anglia ca sa ma ia la lucru in Anglia dupa ce se termina pandemia?

El e plecat din 2014 si eu nu am reusit niciunde sa ma angajez de cand el a plecat in Anglia, eu am si handicap gradul 3 si cand aflau cei la care bagam CV bagau scuze cu "te sunam noi cand se elibereaza un post" si de atunci nu m-au mai sunat nimeni, de aceea apelez la voi cum sa vorbesc cu fratele meu din Anglia ca sa ma ia acolo la el la lucru, chiar daca e nevoie sa imi fac pasaport o sa imi fac.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu mai merge, au iesit din UE. Ai nevoie de viza care costa peste 1000 lire si nu cred ca ar fi incantat sa o plateasca, trebuie sa fi calificat pentru a munci intr-un domeniu sponsor, limba vorbita bine B1 cu certificat valabil si alte bete in roate, nu mai vor imigranti problematici

| sabin89 a răspuns:

Vorbeşte-i hotărât. Cu convingere.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu te mai stresa, fiindca nu se mai poate calatorii in Anglia cu usurinta, acum avand nevoie de viza de turist ca sa vizitezi UK-ul si de viza de munca, daca cineva iti ofera munca acolo.
Fratele tau nu te mai poate lua acolo, poti merge singur, dar dupa ce-ti obtii o viza de turist.

| Violleta2022 a răspuns:

In situatia pandemiei mondiale, locurile de munca nu se mai gasesc nici pentru cei cu experinta de munca sau sanatosi, fara handicap, de aceea ti se pare atat de greu.
Curand fratele tau se va intoarce acasa, fiindca a intrat in vigoare BREXITUL si UK nu mai este aprte din Uniunea Europeana si nu va mai putea sta acolo, daca nu are contract LEGAL de munca.
Situatia este foarte stricta acum si anse sa ajungi in UK sunt pe buzunarul tau, daca iti permiti sa iti iei viza de turist si sa mergi sa vizitezi UK-ul.

| Xenoverse1 explică (pentru Violleta2022):

Fratele meu lucreaza pe duba si daca vreau sa lucrez la el imi trebuie pasaport sau viza?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Xenoverse1):

Da, iti trebuie atat Pasaport cat si Viza de lucru (working viza).
Avand un handicap, va trebuii ca angajatorul sa-ti faca si o asigurare speciala, pentru a te proteja in caz de accident dar si pentru a fii el protejat, sa nu fi nevoit sa plateasca daune.

| Legion7X a răspuns:

Românii vor putea intra în Marea Britanie pentru șederi de scurtă durată, adică în scop turistic sau în vizită, pentru o perioadă de până la 6 luni într-un an, fără a avea nevoie de o viză de intrare, Practic intră doar cu buletinul. Cu toate acestea, românii care vor să muncească în cele 6 luni trebuie să obțină, în prealabil, o viză de intrare. Dacă vrei să pleci ca turist sau să vizitezi pe cineva, nu ai voie să muncești.În caz că o faci, asta însemnă mare grijă. Deși au fost multe cazuri.

| zilog a răspuns:

E grea viata si in Anglia, mai ales ca popoarele germanice nu vad cu ochi buni persoanele cu vizabilitati,
asa ca aici tu trebuie sa vii cu 3000 EURO la tine din Romania daca vrei sa gasesti job
pentru ca vei cauta timp de 4 luni in care vei da bani pe impozit ca respiri impozit ca existi impozit la taxa taxa la impozit ca faci gunoi
curent apa consul tax
apoi telefon scump credit
apoi taxi 1, 5 lire / Km sau Autobuz minim 4 lire pentru 2 statii de autobuz adica 4 Km
adica 1 lira / Km

si mancarea te costa macar 20 lire / zi

Apoi iti trebuie daca te angajezi vesta pantofi ochelari manusi geaca pe care tu trebuie sa le cumperi din banii tai scumpe ca trebuie sa nu treaca cuiele prin ele
indiferent unde vrei sa lucrezi iti trebuiesc niste incaltaminte care costa 100 lire minim
e mai speciala are bot de fier si la birouri daca lucrezi tot iti trebuie acei pantofi

asa acum aici nu exita transport in comun care sa te duca pe tine in afara oraselor la munca

asa ca nu ai cum sa ajiungi la job chiar daca gasesti job

IAR ASIGURAREA LA ORICE MASINA PT TINE DACA AI CARNET IN PRIMUL AN DE ANGLIA TE COSTA MINIM 8000 LIRE / AN
asta daca iti iei o masinuta mica stil TICO
daca iei ceva mai mare te costa si mai mult asigurarea pentru ca tu nu ai istoric aici
Dupa ce platesti aici 5 ani fara sa faci accidente
atunci vei putea spune ca ai istoric si poate sa iti scada pana la 4000 lire / an

Nu iti face sperante tu traiesti mai bine de cat fratele tau

pentru ca oamenii in Anglia nu traiesc bine doar se lauda!

Si chiar daca au ei salariu mare sa zicem cazul fericit
dar cazul fericit nu este la toata lumea
ci in majoritatea cazurilor oamnenii au facut credite mari ca sa ajunga sa faca o scoala din nou aici
acum ei au credite la apa
la curent la gaze
pentru ca aici iti vine factura in avans pentru tot anul pentru apa
si ce te faci cand nici nu ai luat primul salariu si ti-a venit deja o facutra de 1600 lire pentru apa

si oamenii se implica se baga sa isi cumpere si ei o casa
aici o chirie la o casa intreaga costa 1000 euro / luna asa la tara aiurea intr-un sat

dar daca esti in oras chiria este si mai mare

si omul asta are salariu in fiecare luna
sau exista luni pe an in care trebuie sa platesca chiria dar el nu are nici un fel de loc de munca
pentru ca in Anglia se folosesc de tine putin cateva luni cat au nevoie de tine
apoi iti da cu sutul in fund

| mgtow a răspuns (pentru zilog):

Atat timp cat sti engleza decenta si lucrezi la o firma serioasa nu ai treaba, munca prin agentie e pentru putorile britanice care nu le arde de un servici stabil sau le place munca lenevita pe couch acasa si berea. Sant soferi care fenteaza hmrc-ul prin evaziune fiscala sau muncitori in alte sectoare, aia o duc cel mai bine platind mai putine taxe fie prin contabili romani sau straini. De fel guvernul britanic e destul de smecher si asa orice guvern din lume e cel mai mare jupan cand vine vorba de taxe, hotia vine de la ei apoi noi daca ne descurcam sa facem hotiile noastre tot e bine care pe care dinte pentru dinte. Nu vezi un om care mai face cate o smecherie de asta castiga dar sa o faca cu cap in limita legala, nu ilegal. Mai inchide ochii hmrc pentru ca nu stie mai fenteaza aia cu LTD - self employed si asa mai departe. Ala cu viza de turist zice gresit 6 luni nu e nevoie de viza ca turist

| Dddonkey a răspuns:

Stai linistit acolo, ca in unele zone si englezii cauta orice de munca. Managerii care lucreaza pe post de livrarii comenzii, plus ca birocratia nu mai este asa de usoara ca inainte, accesul la noi locuri de munca e mai greu, bucura te pentru el si poate te poate ajuta la timpul potrivit. El cunoaste mai bine situatia din Anglia. In situatia de fata nimeni nu prea stie ce o sa se intample in viitorul apropiat.

| HelpingHands a răspuns:

Vezi că se angajează în România persoane cu handicap în mod special acum cu perioada pandemiei pentru că angajatorii au anumite beneficii. Eu am văzut multe anunțuri în ultima vreme. Uite câteva la o simplă căutare pe jooble: https://ro.jooble.org/locuri-de-munca-persoane+cu+dizabilitati