Întrebare recomandată | Balama a întrebat:

Dacă familia mea e amenințată de niște tigani bogați și ei plătesc oameni sa ne facă rău, sau altceva ce se poate intampla în privința asta? E gravă rau treaba, am niște înregistrări cum amenință la telefon

24 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Politia nu face nimic, mananca seminte la birou si mai da la buci noaptea pe la traseiste. Ideal ar fi sa platesti mafia sau un clan interlop sa te protejeze si sa-i bata pe aia care te ameninta, asa a vrut psd sa fie atunci dreptate contra cost se face in cazul tau.

| RAY a răspuns:

Tigani bogați platesc politisti, judecatori,procurori,ei sunt stapani romaniei,voi romani prosti care le platiti ajutorul social, alocatile,nu ai ce face, decat sa te impaci sau sa te muti in alta tara normala nu sa traiesti in tara tiganilor, nu esti singurul tigani baga frica in romanii, fura, omoara fac de toate

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da' ce le-ați făcut?
Cum au ajuns in posesia numarului vostru de telefon? Ati fost prieteni buni, inainte de izbucnirea conflictului?

Sa stii ca si daca erau țigani săraci, puteau fi la fel de periculoși, fiindcă ei acționează in grupuri/ clanuri.

| anonimg a răspuns:

Anunța autoritățile. Nimeni nu are voie să-și facă singur dreptate. Cine face asta încalcă legea și va intra sub condamnarea ei. Amenințările sunt pedepsite de lege.
Iar noi niciodată nu trebuie să ne temem de oameni, ci numai de Dumnezeu.
Dacă familia ta a făcut vreo nedreptate acelor oameni, atunci trebuie corectată greseala față de ei. Dar dacă nu le-ați greșit cu nimic, și conștiința vă este curată, Dumnezeu îi va pedepsi. N-aveți nici o teamă de ei.

| Balama explică (pentru anonimg):

Nu avem teama de nimeni, și noi suntem tigani, dar mai pașnici și mai civilizați... Și noi suntem mulți. Am pus întrebarea asta aici sa văd ce-mi răspundeți, va mulțumesc oricum o sa se rezolve tot!?

| floresdemayo a răspuns (pentru Balama):

Bănuiam eu. happy Dacă aveți aceeași etnie, găsiți o modalitate si faceți pace. Liniștea e mai sănătoasă.

| anonimg a răspuns (pentru Balama):

Trebuie sa cautam atat cat tine de noi, sa traim in pace cu toti oamenii. Unii in adevar gasesc placere in a tine si a trai dusmanie -aceasta este sursa ceea ce ii tine in viata.
Dar pe cat posibil, trebuie cautat sa nu avem de-a face cu oamenii care se aprind mai repede decat aprinde focul paiele.
Eu as face tot ce pot sa ma impac cu oamenii care m-ar ura. Si i-as convinge ca fac lucrul acesta nu din teama, ci pentru ca asa trebuie sa traiasca omul pe pamant. Daca vor intelege, este bine; daca nu, ei singuri isi scurteaza zilele care le vor fi nefericite. Pentru ca un o care traieste in dusmanie nu va fi fericit, si nici mult nu va trai. Si singur isi va pierde si viata vesnica. Daca traieste este doar pentru ca Dumnezeu ii ofera har peste har, ca poate intr-o zi se va schimba.

| Balama explică (pentru floresdemayo):

Ei sunt mai neînțelegatori... N-ai ce sa le faci laughing)) sunt prea de tot

| sabin89 a răspuns:

Eu zic să aranjezi o întrevedere cu ei si să le spui deschis: Măi, nu fiţi si voi prea de tot!

| SilentRain a răspuns:

Du-te la politie, sa înfunde pușcăriile

| Lioana a răspuns:

Eu as zice sa te impaci cu tiganii sau sa te muti in alt cartier. Nu e bine sa ai dusmani razbunatori. Tu chiar daca ii bagi la inchisoare pe unul sau doi, nu-i vei putea baga pe toti si pe urma poti avea probleme cu altii.
Daca te ameninta la telefon sigur exista o neînțelegere între voi. Rezolva cu înțelepciune acea neînțelegere astfel încât sa fie toata lumea multumita.

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

Eu as zice sa te impaci cu tiganii sau sa te muti in alt cartier. Nu e bine sa ai dusmani razbunatori.

sunteti de tot rasul voi romanii auzi Eu as zice sa te impaci cu tiganii sau sa te muti in alt cartier, jalnic, patetic

| Lioana a răspuns (pentru RAY):

Ray ai ceva important de zis sau vorbesti din plictiseala?

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

Da foarte important, fiti naibi stapani la voi in tara

| StrongHeart a răspuns:

Pai in primul rand daca sunt tigani o sa te blesteme inainte de a iti face rau fizic si aia e mult mai rau.Depinde ce le-ati facut voi? nu iti cunosc situatia si de ce te cauta dar trebuie sa faci ceva in privinta asta.Da-i in judecata, ce stiu eu...

| 123123NONAME123123 a răspuns (pentru StrongHeart):

Si daca te blesteama ce e, nu sunt sigur ca is adevarate macar toate blestemele nu toate babele tiganilor situ sa faca un blestem care chiar sa se lege, foarte putine stiu clar ce sa faca majoritatea mint si daca crezi in Dumnezeu si mai putin probabil sa se lege blestemul indiferent cine il face, mai important e fizic daca is cumva niste camatari te hartuiesc pana le dai bani sau mor sau cine stie de ce se iau tigani de ei, probabil au facut si ei ceva, daca nu au facut nimi atunci da s-ai dea in judecata si daca pot sa stea cu o ruda o noapte, 2 sa se intimideze tigani ar fi perfect.

| StrongHeart a răspuns (pentru 123123NONAME123123):

Normal,eu ziceam ca exista si astfel de situatii, cu camatarii e belea mare daca s-a ajuns pana acolo.

| 123123NONAME123123 a răspuns (pentru StrongHeart):

Eu nu am zis ca e sigur cu camatari am zis ca e posibil mai pot fii si alte situati gen o cearta pe strada sau o neintelegere sua poate chiar is ciori de alea tampite, eu nu am nimic cu tiganii dar sunt si unii care nu gandesc deloc

| StrongHeart a răspuns (pentru 123123NONAME123123):

Sunt cativa tigani care merita tot respectul,cei care au un mestesug, dar multi se ocupa cu afaceri ilegale deci e normal sa presupui ca e vorba de camatari, am vazut cum au nenorocit oameni nevinovati, unii batuti, altii taiati.

| Țoglă a răspuns:

La poliție

| Demidol a răspuns:

Daca ai inregistrarile, mergi la Politie.

| artemidak a răspuns:

Um
chiar nu știu ce pnm sa zic.
adică dacă suni la poliție și-i saltă sau ceva mi-e ca o sa se răzbune altii.

| iRumbaB0 a răspuns:

Este cam gravă treaba, pentru că nici nu știu în ce fel înjura. Nu contează, poți să te duci la poliție ca să dai o plângere de ce au făcut acești țigani la familia ta. Poliția va deschide dosar penal și trebuie să dai niște dovezi clare, că altfel poliția română nu te va crede în privința asta. După ce ai dovedit și le-ai arâtat dovezile în ce fel făceau acești țigani, ei (probabil) vor intra la închisoare.
Dacă tot spui că ai niște înregistrări, arată-le polițistilor și după vor intra în concluzie să îi aresteze.
Succes!

| 0771195235 a răspuns:

Ce mai stai ia telefonul și suna la 112?