| Cleopatra85 a întrebat:

De cand am fost diagnosticata cu episod depresiv sever nu ma mai inteleg deloc cu mama mea. O inteleg ca e stresata ca are multe pe cap dar e prea dura si rigida. Ea este genul de persoana care trebuie sa aiba copilul cel mai bun ca sa se laude in fata lumii insa cand vine vorba sa imi ofere libertate mi se pune un baraj mare de parca as avea 10 ani. Iar bunica e de partea ei mereu in tot ceea ce afirma. De ex in seara asta mi-a luat castile pe motiv ca fac foarte rau.Si am incercat sa-i explic ca nu ascult mereu si la maxim insa nimic. M-au acuzat de multe ori cu lucruri false, m-au dus la disperare am avut 3 tentative de suicid. Va rog ce pot face? Unde sa ma duc? Mai am facultatea de terminat.

5 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Buna Stefania, mai sus ai vazut ca au pus telefonul copilului. Suna cu incredere ca te pot ajuta.
Daca nu scrie-mi in privat si voi incerca sa te ascult si ajuta cu tot ce pot.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Rd79 a răspuns:

Pai da si tu mai multe detalii.
De unde esti, cati ani ai, ai prieteni la care ai putea sta o perioada?, etc.

Depresia este cauzata din cauza familiei tale, sau are o alta sursa?

| Cleopatra85 explică (pentru Rd79):

Nu prea pot sa dau detalii. Da din cauza familiei pentru ca mereu am stat in casa si invatam. Am 23 si nu am la cine sta.Mi s au indepartat toti prietenii.Atat pot spune.

| uchihasasuke09 a răspuns:

Nu trebuie sa te sinucizi orice ar fi.Ai incercat sa discuti cu ele despre starile tale fara motivatie si ca te priveaza prea mult de libertate.Incearca sa ii explici ca tu vrei sa inveti dar te simt fara energie si motivatie din cauza ca esti stresata prea tare si nu te simti sustinuta. Daca ai fost la psiholog si nu a facut prea multe sa te duci la altul. Oricum mama ta te iubeste pentru ca daca nu te iubea te arunca in strada.Si de accea se poarta asa pentru ca vrea sa iti faci un viitor si ii este frica sa nu ajungi sa te chinui pe un minimul pe economie si cu munca prea multa + ca e stresata deoarece viata e grea si uneori de rahat.Asculta muzica de relaxare si ce muzica iti place tie, incepe sa meditezi(10-20 de minute pe zi, te relaxeaza foarte tare intr-o saptamana) si sa citesti 30 de minute-2 ore pe zi(despre ceva sau o carte ce iti place in functie de timp). Cauta povesti de succes despre oamenii care au pornit de jos(chiar si cei mai buni oamenii din lume au fost in depresi sau/si saraci). Stiai ca Dwayne Jonhson unul dintre cei mai buni actori a vrut sa se sinucida? Si tot a trecut cu bine peste chiar daca a fost greu si acum are succes.Nu trebuie sa tintesti spre perfectiuni, daca reusesti sa ai o viata medie sau cu ceva peste mediu(salariu mediu, balanta munca-relaxare ok, prieteni ok si mai multe) e mai mult decat ajuns.Doar trebuie sa iti recastigi din nou increderea in sine si sa ai vointa si viata ta poate deveni placuta si relaxanta.Si nu trebuie sa prinzi ura fata de mama ta chiar daca uneori te sacaie prea mult deoarece te iubeste. Uite un articol de la un psiholog foarte bun mi citeste si despre altele pe blogul lui sau pe Youtube https://www.personalitatealfa.com/......ia-la-fel/
sau https://www.youtube.com/watch?v=iO6lvhUFLJY.Oricine a avut depresie chiar daca nu recunoaste trebuie sa treci peste ea si viata ta va prinde culoare dupa o vreme.Mult succes!