| gabriielaaa a întrebat:

Bună seara.De ce cred unii că e o prostie să spui prin ce ai trecut si să vorbeați deschis despre asta.
De ce e o rusine să recunoști că ai gresit si că cei din jur te-au judecat după faptă nu după cine esti?
De ce se promovează lipsa de compasiune si de sentimente?
Nu înțeleg de ce se impun limite în a comunica si a simte.

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Pentru ca avem conceptia aceia tampita de "taci ca te faci de rusine" sau tine in tine pana mergi sa te spanzuri nu cere ajutor ca e gresit".
Nici eu nu inteleg oameni ce iti baga pe gat faptul ca nu trebuie sa iti spui tu experienta, nu trebuie sa iti spui viata ca e o rusine, esti imatur daca ceri un sfat sau o parere in loc sa incurajam comunicarea.Si eu mereu am fost invatata sa tac, sa inghit sa imi vad de ale mele si am ajuns in pragul anxietatii si a depresiei pentru ca am devenit antisociala, pentru ca nu mai puteam sa spun nici celor de langa mine ce ma doare.Si acum mai am nod in gat uneori si zic "lasa" cand de fapt in sufletul meu e heeelp.
Nu e rau sa spui ce ai pe suflet, nu e rau sa ceri un sfat sau o parere cat ar fi ea de buna sau tampita pentru ca nu stii niciodata ce inveti sau cat te va ajuta.Iar daca ai curajul sa iti recunosti si vina sau greseala e si mai bine, inseamna ca esti om destept ce si invata din greseli.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru ca se promoveaza antisocializarea,o gandire haotica,exprimarea sentimentelor inseamna slabiciuni,prostie,asa ca a fi rece, lipsit de empatie, a fi crud sunt promovate, asta se promoveaza in lumea din ziua de azi, tot felul de forme radicale

| OldSoul a răspuns:

Depinde despre ce anume vorbim.

Cat despre lipsa de compasiune si lipsa de sentimente, e tocmai din cauza ca lumea nu prea mai e capabila, nu mai este obisnuita sa asculte, sa inteleaga.

| Sn4k3 a răspuns:

E o prostie cand persoana respectiva vorbeste prosteste si degeaba. Cat despre compasiune si sentimente, depinde de fiecare persoana. Majoritatea cand fac asta apeleaza la clisee si filme, de asta nu sunt bagati in seama sau sunt luati la misto.

| gabriielaaa explică (pentru Sn4k3):

Nu e o prostie că datorită unor oameni care spun povestea lor învățăm noi din experiența lor noi. Putem să nu mai gresit la fel că ei.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Unii sunt prosti. Nu e o rusine.

| Jay1 a răspuns:

Gresim, dar depinde ce greseala facem, ce consecinte are greseala!

| Demetrov a răspuns:

E o prostie sa te lasi condus de sentimente.

| gabriielaaa explică (pentru Demetrov):

Nu e o rusine nici prostie să iei decizi după cum simți eu cred că de asta mereu gresim si facem prosti că nu recunoastem sentimentele ce le avem. Atunci când nu iubești pe cineva spun-ei de cât să continui si să înșeli si nu nu mai în relații si în viața de cu zilnică.