| Caddyduro a întrebat:

De ceva timp am trecut prin divort. Am 34 de ani si o fetita de aproape 7 ani. Fata a ramas la ea cumva dar.si la mine. Ne vedem des iesim impreuna etc. Dar nu mai mult. Sa zic ca am ramas amici. Ea a dat divort de mine din cauza ca eu gandeam matur si sunt tipul de om chibzuit iar ea vrea sa iasa cu ptieteni etc. A fost receptionera la un hotel renumit si acolo i s-a dat putina atentie si a vazut ca poate fi..si doamna nu numai mama si sotie. Nu am fost de acord cu divortul la inceput dar am cedat pana la urma ca aparuse convorbiri secrete..cu diversi. Am tot incercat sa ii fiu alaturi sa o ajut pentru ca a cazut in vreo 3 randuri..sia pierdut serviciul de 2 ori in decurs de 1 an..nu a mai avut bani de stat prin chirie, sa remutat la mine pana s-a pus pe pucioare dupa care a luat-o de la capat. Iara cu ascunzisuri..si dorinte de trait viata. O iubesc..atat pe ea cat si fetita.le sunt alaturi si tot trag de ea sa incercam sa ne dam o sansa.dar nu imi da nici un raspuns. Ce e de facut.

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Este clasicul caz de "habar nu am ce vreau in viata". Faptul ca avea o familie pe ea o incurca. Nu este genul care sa fie mama, cel putin nu total. Nu ai cum sa fii asa detasata de copil decat daca l-ai facut doar asa ca sa fie facut, sa nu zica lumea ca nu ai copii. Probabil in sinea ei nu l-a dorit ci l-a facut pentru ca asta se astepta lumea de la ea. Eu nu cred ca e cazul sa iti pierzi viata asteptand sa se maturizeze ea sau sa aiba vreo revelatie. S-ar putea sa astepti in van. Gandeste-te ca ea probabil se... bucura de viata, ca sa fiu finuta, iar tu stai ca fraierul si cresti copila in timp ce viata trece pe langa tine din punct de vedere emotional. Nu mai sta blocat in trecut si NU mai fii salteaua ei de siguranta. Nu mai e treaba ta sa o scoti din rahaturi.

13 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Iti spun parerea mea cea mai sincera chiar daca poate te superi pe mine.
Nu stiu ce varsta are ea dar e clar ca nu a avut libertatea de care avea nevoie la timp. Avand in vedere ca are un copil de 7 ani e clar ca are responsabilitate de ceva vreme, iar daca inainte de asta nu a incercat sa "isi faca viata" si sa experimenteze e clar ca vrea si ea sa se simta de 20, 30 de ani nu de 80.
Sau alta cauza poate sa fie faptul ca tu nu i-ai oferit atentia si aprecierea de care avea nevoie, pentru ca la cum vorbesti ca a primit atentie si se crede doamna e clar ca tu esti genul de om ce vrea sa o tina la cratita si ce subapreciaza femeia de langa el.Tu deja trebuia sa o vezi ca pe o doamna si sa o apreciezi pentru ce este si ce face ca doar de aia ai luat-o.
Iara de ce vorbesti tu ca s-a pus sa caute in alta parte da, este nasol dar si pentru asta trebuie sa cauti probe, iar daca ai si sti sigur ca te-a inselat vina e a ta ca ai acceptat doar ca nu stiu atunci de ce o mai vrei inapoi daca e atat de nenorocita.
Pentru problemele ei financiare nu ar trebui sa o hulesti, ci poate sa o compatimesti.Toti putem avea probleme si nu cred ca trebuia sa ii scoti ochi pentru ca ai ajutat-o.E femeie iar daca nu are studi superioare ia un salariu destul de mic pentru a putea intretine o chirie, un copil si si pe ea.Trebuia sa iti iei copilul la tine si ea sa se descurce si sa se puna pe picioare nu sa o iei si pe ea in casa si pe urma sa ii arunci asta in fata.Si eu dupa ce m-am despartit de fostul am avut probleme financiare, ca am renuntat la casa si toate cele si stau in chirie acum, noroc ca eu nu am copii dar nu m-as duce la fostul acasa sa ma tina si nici el nu rade de mine sau ma vorbeste pe internet ca stau in chirie.
Eu nu stiu de ce o mai vrei tu inapoi, dar daca o vrei pentru a nu sta singur mai bine renunta.Plus de asta, daca vrei sa fie totul ok mai stai si tu cu copilul fara sa ii scoti ochii de unde umbla pentru ca e treaba ei, plateste o pensie alimentara, contribuie la cresterea copilului si judecai mai putin viata ei pentru ca tu ai in comun cu ea copilul nu viata ei persoanala.

| Caddyduro explică (pentru Freya1):

Te inteleg partial, dar nu arunca. De cand ne-am despartit si pana in prezent fata sta mai mult la mine. Ea o duce dimineata la scoala apoi eu vin la amiaza si o iau de la scoala si stau cu ea in pauza de masa pana la 13. Dupa 13 vine o vecina de a mea pe care eu o platesc..si sta cu fata pana la 17. La 17 vin eu si o stau cu ea. Doamna vine decat si o ia..pe la 20.21 sau cand are chef si uneori spune mulyumesc..alteori nu. Nu i-am cerut sa stea la cratita niciodata. Doar ca dupa ce a nascut a trebuit sa se ocupe mai mult de copil decat de ea..si atunci a aparut primele ptobleme..si au continuat in mao rau. Ea era acasa cu fata iar eu eram nevoit sa lucrez..ca nu ne intretinea nimebi.

| Freya1 a răspuns (pentru Caddyduro):

Da ce varsta are ea?
Pai nu este nimic anormal sa aveti grija amandoi de copil.Presupun ca ea daca s-a mutat de la tine a mers intr-o alta chirie pe care trebuie sa o intretina deci sa munceasca la fel cum faci si tu.
Nu trebuie sa iti zica multumesc pentru ca stai cu propriu copil, e datoria ta. Daca tie ti se pare ca nu se comporta ok cu copilul cere custodie totala cu domiciliul la tine si sa vina ea sa o viziteze cand are drept de vizita.Sunt foarte multe solutii prin care poti sa rezolvi problema. Ceia ce nu inteleg eu e: De ce o discreditezi daca o vrei inapoi? Sau de ce o vrei inapoi daca e praf?

| Caddyduro explică (pentru Freya1):

Ea are 32, indata 33, iar eu am 35. Dupa ce a nascut a inceput nebunia ei. A calcat stramb in cateva randuri camd am surprinso cu diverse.a sarit ca are nevoie sa isi traiasca viata. Pana a fi mama nu a dat de inteles nimic deoarece ne petreceam timpul impreuna si ieseam si etc. Dupa ce a devenit mama, bineinteles ca nu se mai putea iesi ca inainte. Si mentionez faptul ca nici eu nu ieseam singur. Cand ieseam, ieseam cu totii sau niciunul. Asta pana ce fata avea 2 ani jumate. La acea varsta o duceam la cresa si ea a inceput serviciul pe care l-am mentionat mai sus. Acolo sa simtit..doamna si a inceput din ce in ce mai rau, lipsind de acass sau cand era, era doar fizic. Nui dadea atentie la fata iar de mine nu mai zic. Am ajuns la divort acum 2 ani. Fata a ramas cu domicilul la ea dar e custodie comuna.dar mai mult sta la mine deoarece ea nu are timp.e la serviciu.iar cand iese..merge unde are chef. Ce sa fac?

| Caddyduro explică (pentru Freya1):

O vreau pentru ca o iubesc! Si am iubit-o mereu! Doar ca ea nu vrea viata de familie..copilul o incurca, iar eu o retin de la traitul vietii de femeie libera! Cu toate astea o iubesc. poate asa e iubirea..sau nu.

| Freya1 a răspuns (pentru Caddyduro):

Te-ai obisnuit cu ea,dar nu cred ca o mai iubesti.
Cand esti dezamagit in mod frecvent de persoana de langa tine si sentimentele tale putin cate putin se duc,dar ramane orgoliu, obisnuinta ce nu te lasa sa te detasezi de ea.
La tine ori ai gresit si tu si esti constient si de aceia vreti sa va iertati reciproc, ori pur si simplu iti place fizic de ea, te-ai obisnuit cu prezenta ei si crezi ca se poate schimba.
Dar pe lume mai sunt si femei ce nu sunt facute sa fie mame, ce au alte planuri si dorinte sau pur si simplu ce nu pot iubi la nesfarsit un singur barbat.
Eu cred ca tu ar trebui sa te resemnezi, sa vorbesti cu ea si sa stabiliti mai bine cum "impartiti" copilul si sa isi vada fiecare de treaba lui.

| Caddyduro explică (pentru Freya1):

Ai putina dreptate din fiecare. Suntem de 13 ani impreuna, candva demult am gresit si eu inainte de a fi tata. Am avut incredere ca o pot schimba, dar de putina vreme ma ajung toate. Si cu toate astea..tot o vreau. E o iubire..amestecata cu mila..cu regrete..si mai este si copilul la mijloc. E foarte grey

| Freya1 a răspuns (pentru Caddyduro):

Sunt femei ce nu pot trece peste o dezamagire si se razbuna in timp.Sunt femei pe care o intamplare le traumatizeaza, sau pur si simplu femei ce cred ca si-au pierdut timpul aiurea, ca nu a facut ce au vrut in viata si nu mai vor sa piarda timpul.
Eu cred ca iubirea ta este in zadar acum.Chiar daca ati lua-o de la capat reprosurile vor curge zilnic si tot acolo ajungi.
Cred ca pentru ca acel copil sa creasca frumos tu trebuie sa te mergi la un psiholog sa te ajute sa treci peste, intalneste-te cat mai rar cu ea si intelegetiva in asa fel incat copilul sa stea mai mult cu fiecare nu zilnic du-te vino si asa nu va veti mai vedea nici voi des si nici copilul ala nu va fi derutat.

| sofisis a răspuns (pentru Caddyduro):

Este clasicul caz de "habar nu am ce vreau in viata". Faptul ca avea o familie pe ea o incurca. Nu este genul care sa fie mama, cel putin nu total. Nu ai cum sa fii asa detasata de copil decat daca l-ai facut doar asa ca sa fie facut, sa nu zica lumea ca nu ai copii. Probabil in sinea ei nu l-a dorit ci l-a facut pentru ca asta se astepta lumea de la ea. Eu nu cred ca e cazul sa iti pierzi viata asteptand sa se maturizeze ea sau sa aiba vreo revelatie. S-ar putea sa astepti in van. Gandeste-te ca ea probabil se... bucura de viata, ca sa fiu finuta, iar tu stai ca fraierul si cresti copila in timp ce viata trece pe langa tine din punct de vedere emotional. Nu mai sta blocat in trecut si NU mai fii salteaua ei de siguranta. Nu mai e treaba ta sa o scoti din rahaturi.

| Andreeush a răspuns:

Dacă ea consideră că are alte priorități decat să fie soție atunci nu cred că poți să faci ceva.
Dacă ea nu îți e fidelă ar trebui să te gândești dacă merită să o tot cauți.

| sofisis a răspuns:

PS: la finalul unei intrebari se pune "?" happy

| GirlOnline81 a răspuns:

Pana când soția ta nu înțelege ca o relație/căsnicie este făcută doar pentru doi, nu e nimic de făcut.

| oz_1736 a răspuns:

Iti prelungesti agonia. Esti in faza de negare. Asteapta putin si iti trece dragostea, fiindca de fapt suferi ca ai ramas singur, nu ca o mai iubesti atat de mult

| Adryan17 a răspuns:

Cauta Taher Sonu pe google. Trimite-i mail si spuneti povestea. Garantez ca o sa te ajute si o sa te puna pe directia potrivita, o sa-ti raspunda in 2-3 zile.