| cosmin986522 a întrebat:

Buna seara, de ceva timp nu ma inteleg deloc cu mama. Imi reproseaza defectele ca sunt ca,, taicato,, dar mereu cand ii zic ca de ce s-a mai casatorit cu el si acum imi scoate ochii ca am defectele lui. Mama e despartita de cand aveam 5 ani dar din pacate nu pot alege familia in care sa ma nasc. Cum vi se pare situatia asta? Eu unu ma enervez cand imi zice ca,, esti ca taicato,, dar nu eu am pus-o sa faca copil sau sa se marite cu el.

Răspuns Apreciat de Editori
| adryang78 a răspuns:

Salutare!
În primul rând, să fii conștient că pentru mama ta a fost o perioadă extrem de grea după divorț. Nu este niciodată ușor să ieși dintr-o relație, mai ales când este un copil la mijloc. Și nu este ușor nici să ții loc și de mamă, și de tată, să crești un copil de una singură, să surclasezi problemele zilnice, să oferi educație, protecție și tot ce presupune a fi părinte. Tu gândești în acest moment cu mintea ta de adolescent, încă nematurizat, și e foarte ușor să judeci.
Poate mama ta recunoaște la tine anumite defecte care au determinat-o să divorțeze de tatăl tău. E adevărat, nimeni nu e perfect, defectele sunt cele care ne fac unici, dar defectele duse la extrem sunt cele nocive, care alterează o relație.
Încearcă să ai o discuție cât mai matură și deschisă cu mama ta. Cere-i să-ți explice de ce anume o deranjează atât de mult că semeni cu tatăl tău, lucru perfect firesc, la urma urmei.
Analizează împreună cu ea ce anume ar trebui să schimbi la comportamentul tău și de ce. Fă eforturi să gândești obiectiv, nu fi refractar, încearcă să te analizezi corect.
Încă un lucru - deja te îndrepți către maturitate, poate așteaptă de la tine să începi să-i fii sprijin, așa cum face un adevărat bărbat.
Amintește-ți că ÎNTOTDEAUNA ai de ales între un drum sau altul. Depinde numai de tine CE anume alegi.
Succes!

6 răspunsuri:
| Praporscic_Laura_1997 a răspuns:

Buna cazul acesta se intampla la multi dintre noi sunt mai multe optiuni prin care poti rezolva asta. Poti sa faci ceva cu care s-o faci mandra si s-o faci sa regrete ce a spus sa vii intr-o zi de la scoala si sai aduci o floare fara motiv si so imbratisezi so surprinzi ca sa regrete ce a spus da stiu te gandesti ceo sa zica daca o imbratisezi si chestii de acestea sau ca tie rusine dar crede-ma nu are de ce sa-ti fie.
Poti so ignori pana se satura sa nu mai vorbesti cu ea sa te faci ca nu mananci dar de fapt sa mananci pe ascuns sau spune-i ca tu esti nevinovata
Poti sa te duci la pisiholog care crede-ma el te poate ajuta in unlele situatii
Poti sa iti cumperi un jurnal cu foi albe si dupa fiecare cearta cu mama ta sa scrii pe foaie tot ce gandesti si tot ce vrei sa-i spui cu gandul ca ea va citi candva asta scrie mul scrie vreo cateva foi tot ce iti trece prin cap dupa care o sa vezi ca treptat te vei calma si vei incepe sa scrii pe foaie lucruri pozitive si te va face puternica.
Sau poti bea cateva calmante si un ceai verde si nu o vei baga in seama
Sau poti cand ea tipa si iti reproseaza ceva sa incepi a rade sau a zambi si crede-ma o va scoate din minti daca asta te va face sa te simti mai bine.
Da intr-adevar eu nu sunt tu si nu iti pot intelege acum ce simti dar daca o sa te faca sa te simti mai bine fii tu insusi nu te lasa afectat si dat jos de nimeni pentru ca esti o pesonalitate, nu esti tatal tau dar esti tu o personalitate cu multe calitati care nu le are nici mama ta si nici tatal tau, sper sa fie totul bine.

Incearca sa ii zici mamei tale cum te simti, daca nu te intelege asta e

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este situația în care se regăsește toatîă lumea, nu poți să îți așegi părinții care să te procreeze. Când mama te critică așa, își descarcă resenimentele care mai persistă din perioada când erau împreună. Dacă devii mai înțelept eviți conflictul sau îl demontezi.

| Raizing a răspuns:

Nu-i DA atentie, o zice la nervi, suparare!

ps: incearca sa n-a ajungi(ca el)

| Holiday a răspuns:

"...esti ca taicato..."

Cand mai zice asa, raspunde-i in felul urmator:

"Tata e cea mai cool persoana pe care o cunosc!"

Dupa ce ii spui de 3-4 ori asta iti garantez ca nu mai face afirmatiile alea.

| Bizon95 a răspuns:

Sincer, ia atitudine
BATE cu pumnul in masa si tranteste-i o chestie de gen:

SI TU CE SCUZA AI?!?
CA SUNT NUMAI CU TINE DE LA 5 ANI SI NU AI FOST IN STARE SA MA EDUCI SA **NU** AJUNG CA TATA!
deci inceteaza cu vaicareala ca nu ajuta pe nimeni cu nimic, decat sa stam amandoi in scandal continuu