| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara!
De fiecare dată când am respectat și prețuit o persoană, aceea persoană mi-a întors spatele mai devreme sau mai târziu și a început să mă disprețuiască.
Care credeți că este cauza acestui comportament?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atunci cand tratezi pe cineva prea bine o sa inceapa sa profite de tine. Pentru ca o persoana normala nu se poarta cu altii ca si cum ar fi superiori mereu. Trebuie sa fie un echilibru si sa nu dai mai mult decat merita

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se pare ca problema este la tine. Ceilalti nu pot avea exact acelasi caracter.

| Drimmero a răspuns:

Ia nu mai respecta si ajuta tu pe oricine sa vezi cum scapi de toti serpii.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pot sa fie multi factori care au dus la aceasta decizie, dar nu ar trebui sa te preocupe asa de mult, mai ales daca nu erai tu "de vina".

Nu conteaza ca tu ai respectat-o si ai pretuit-o, poti sa faci asta cu orice om de pe lumea asta, unele persoane chiar sa nu stie ca existi, este ceva normal, asta nu inseamna ca si persoanele respective pot sa faca la fel, pot sa faca orice, este viata lor.

Deci daca tu ai facut ceva bine, ai avut respect pentru cineva, nu ar trebui sa fii dezamagita ca acea persoana nu face la fel, doar tu nu ai facut aceste lucruri sa faca la fel, nu? Ai facut pentru ca asa esti tu, o persoana de treaba care incearca sa faca ceva bine, nu pentru a primi ceva la schimb, corect? thinking

Legat de cauza, pur si simplu... poate avea motivele ei/lui:
- asa era persoana respectiva, asa obisnuieste sa faca;
- considera ca tu ai facut ceva nepotrivit;
- chiar ai facut ceva nepotrivit;
- alte cauze naturale.

Numai bine! ^_^

| Freya1 a răspuns:

Nu iti alegi tu persoanele potrivite carora sa le fi alaturi si e păcat ca nu faci diferenta dintre oemani in cu care iti oferi ajutor și sprijin reciproc si niste lichele ce doar vor sa profite.

| Celcestietot a răspuns:

Buna seara! Probabil ca din cauza varstei lor sau a mentalitatii defecte.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Putini oameni sunt cei care nu-si fac prieteni "pe interese".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Să găsești un om cu suflet bun e la fel de rar ca găsitul unei perle într-o scoică.

Răspuns utilizator avertizat
| Februar30 a răspuns:

Cum am putea noi sa stim cauza? E ca si cum ai spune - de fiecare data cand am plantat flori in gradina si le-am ingrijit, ele s-au ofilit. Doar tu ai putea sa afli cauza. Noi nu putem ghici, putem doar face presupuneri.
La persoane e avantajul ca poti vorbi cu ele, asa ca poti sa profiti de asta happy

| JuliaMariJuliaMari99920 a răspuns:

De la prea multă afectiune oamenii se strică

| Mihaineacsu26 a răspuns:

Ok