| iulia0514 a întrebat:

Bună seara dragilor!
Întrebarea mea este următoarea!
Credeți că într-o relație e benefica gelozia? Aștept cu nerăbdare răspunsurile voastre!

53 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nuuu! Gelozia se naște din neîncredere. Daca apare, exista minim o fisura la capitolul încredere în acea relație. Și cum increderea e baza... Gelozia poate doar sa strice.

| iulia0514 explică (pentru cristi202):

Corect exact asta voiam sa citesc! Dacă ai încredere in persoana de lângă tine atunci gelozia nu ar trebui să existehappy

| cristi202 a răspuns (pentru iulia0514):

Da. Cînd ești gelos, te întrebi: "Da' unde a fost?" "Da' ce-a făcut acolo?" "Da' de ce se uita așa la ăla(aia)?" Astea sunt întrebări nascute din suspiciune, care e rezultatul neîncrederii. Înlatura neîncrederea și gelozia dispare.

| iulia0514 explică (pentru cristi202):

Cred că e frustrat sa tot te întrebi oare ce face cu cine vorbește, unde e, oare suntem femei cu el? Eu as lua-o razna laughing acum sincer dacă unul dintre parteneri vrea sa însele o face cu partenerul de mână! În familie la noi ii o vorbă "decât sa păzești un bărbat sau o muiere mai bine păzești o turmă de iepuri " laughing

| cristi202 a răspuns (pentru iulia0514):

Pasca ai fi sotia mea, ea la fel spune, daca e sa înșeli, o faci oricînd și oricum. happy Interesanta imaginea cu iepurii. Dar cam așa este. happy
E frustrant mai mult pentru cel fata de care sunt suspiciile. Soția mea a cunoscut pe cineva de o gelozie extrema. A fost foarte frustrant pentru ea, că trebuia să aibă grija la fiecare pas pe care îl făcea, ca sa nu trezească bănuieli. A fost de ajuns sa vorbească cu fratele ei la telefon de fata cu el, și, desi i-a zis că are un frate, el, auzind că vorbește cu un bărbat, după aceea a și luat-o la întrebări, de parcă ar fi comis cine știe ce fapta. Aia a pus capac pentru soția mea, a înțeles că nu poate construi o relație cu el. Tare aiurea, altfel zicea soția mea că era un bărbat excepțional, ar fi intrat în calcul pentru ceva foarte serios. Dar faptul că era extrem de gelos îl făcea să fie o persoana de-a dreptul imposibilă.

| iulia0514 explică (pentru cristi202):

Eu urăsc gelozia primul meu iubit îmi era coleg de liceu și era extrem de gelos ma urmarea peste tot chiar și la toaletă și am zis ști ce eu asa nu ma joc relația a durat 3 săptămânilaughing Gelozia e o boală grava care e greu de controlat

| cristi202 a răspuns (pentru iulia0514):

Da, dar știi tu că toaletele publice sunt pe locul doi, statistic vorbind, după mașina, ca locuri unde se face sex in afara casei? laughing Băiatul nu era prost! laughing Glumesc! Este stupid, sa îți urmărești prietena chiar și la toaleta. sad
Soția mea e acasă pe la doua de la job. Niciodată nu m-am luat de ea cînd a venit mai târziu, chiar și pe la 5-6. Mă anunța că întîrzie și era ok. Ea asta a apreciat intotdeauna la mine, că îi acord libertate foarte multa. Știe că nu trebuie sa dea explicații pentru orice, dar cel mai adesea ea vine și îmi spune ce și cum a făcut, sau mă anunță chiar de dinainte.

| iulia0514 explică (pentru cristi202):

Era copil prost happy acum are nevasta și 4 copiii și se pare ca a scăpat de gelozie în momentele în care a văzut ca nevasta e mai geloasă decât el laughing
Nici noi nu avem produse de genul dacă unul dintre noi întârzie ne anunțăm si chiar dacă nu apucam sa vorbim știm ca probabil avem ceva de rezolvat și de aceea am întârziat!

| cristi202 a răspuns (pentru iulia0514):

Vorba aia, cine se aseamănă, se adună! Și-a găsit în cele din urmă sinonimul. happy

| iulia0514 explică (pentru cristi202):

Pai nu degeaba se zice ca orice sac își găsește peticuhappy

| cristi202 a răspuns (pentru iulia0514):

Mă crezi că tocmai cuvintul petec am vrut sa folosesc? happy Nu am făcut-o pentru că mi se părea aiurea sa vorbesc așa de cineva, oricine ar fi el.

| iulia0514 explică (pentru cristi202):

Te cred! Eu am zis exact ce mi-a zis el happy ma rog aproape ca el a zis ca din păcate nu poate scăpa de petic rolling on the floor oricum important este ca și-a dat seama cât e de stresanta gelozia happy

| iulia0514 explică (pentru cristi202):

Nu știu ce se întâmplă ca una scriu și alta apare happy cred ca e de la site sau habar nu am!

| darrio2007 a răspuns:

Niciodată.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Deloc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Distruge relația.

| Drimmero a răspuns:

Nu e benefica gelozia dar uneori e provocata de actiunile partenerului. Nu zic ca nu exista gelosi care au obsesii grave sau devin paranoici din orice, dar acum doar nu or fi toti nebuni fara sa aiba un motiv de gelozie. Indiferent daca e provocata sau nu nu prea e benefica.

| Freya1 a răspuns:

Fiecare cu părerea lui.Eu consider ca orice om fie ca recunoaște sau nu, când iubește, tot are un dram de gelozie (cu motiv, nu exagerat).E normal sa nu vrei sa pierzi persoana iubita.

| Celcestietot a răspuns:

Da, este benefica si gelozia, pentru ca arata ca persoana aceea tine la tine, dar acum depinde si de situatie.

| iulia0514 explică (pentru Celcestietot):

Asta e cu dus întors

| Celcestietot a răspuns (pentru iulia0514):

De asta am zis ca depinde de situatie, daca nu am un context clar nu pot sa imi formez o parere, sunt factori mult mai complexi care stau in spate, decat un raspuns rigid happy. Daca te ajuta cu ceva, putem vorbi in privat mai mult.

| iulia0514 explică (pentru Celcestietot):

Eu nu am probleme de genul pentru că chiar nu sunt geloasă și nici soțul meu nu e gelos, când se uita câte unu mai insistent la mine îmi zice "uite se pare ca am gusturi bune dacă ăla tinerel se da la nevastă-mea " laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru iulia0514):

Interesant.

| Hammurabi a răspuns:

Păi gelozia e cam acelaș lucru cu lipsa de încredere în celălalt.
E benefică lipsa de încredere?
Și dacă chiar există o oarecare lipsă de încredere în cuplu, câți se pricep să o gestioneze?

| iulia0514 explică (pentru Hammurabi):

Bingo. Vezi asta e ideea ca nu mulți știu sa gestioneze aceea neîncredere și se produce o ruptură între ei și de multe ori asta duce la despărțire.

| J0B0MAT a răspuns:

Eu cred că orice om are o doză de gelozie în el. Nu doar în relații. E în firea umană, dar trebuie controlată, nu să dăm în extreme.

| sofisis a răspuns:

Niciodata. Gelozia vine din frica, din nesiguranta si frustrari. Cum ar putea astea sa duca la ceva benefic?

| iulia0514 explică (pentru sofisis):

Asta e și părerea mea dar uni oamenii vad gelozia ca pe o confirmare a sentimentelor ei spun ca dacă nu ești gelos nu iubești persoana respectiva happy

| Dismally a răspuns:

Clar nu, daca nu exista incredere ce fel de relatie mai e aia?

| Emma30555 a răspuns:

Nu. Gelozia este toxica, ea aparține doar oamenilor care nu au de fapt încredere în ei înșiși

| flixbuster a răspuns:

Mai bine citesti ce scrie cineva putin mai calificat decat lumea de pe aici:

https://www.reginamaria.ro/......m-gestiona

Răspuns utilizator avertizat
| AliGab a răspuns:

Nu, nu si iar nu. Gelozia doar distruge.

| helpforyou a răspuns:

In nici un caz gelozia nu este buna. Relatia trebuie si poate sa se bazeze pe incredere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pui numai intrebari din astea, ai probleme?

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

Pun întrebări din care sa avem ce învața nu sunt întrebări personalehappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru iulia0514):

E cel mai frumos lucru ca femeia sa fie geloasa, dar nu exagerat.

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

De ce? Părere mea este ca dacă e geloasă înseamnă că nu are încredere în tinehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gelozia are partea ei frumoasa intr-o relatie bineinteles, fiindca intretine cumva interesul intre cei doi indragostiti si sentimentul de apartenenta, insa ceva benefic nu pot spune ca este fiindca suprima liberul-arbitru si poate dezvolta actiuni neplacute in timp.

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

Sincer eu o consider o boală!

| slayer09 a răspuns:

Nu e benefica gelozia, pentru ca gelozia se naste din orgoliu interior. Benefica ar fi iubirea cea adevarata, pura, care cuprinde increderea, gingasia cuplului trebuie sa existe in relatie (ca 2 copii), intelegerea si intelepciunea. Deci dupa parerea mea daca exista gelozie va exista si cearta la un moment dat.

| iulia0514 explică (pentru slayer09):

Frumos explicat! Mulțumeschappy

| BeingSelfless a răspuns:

Niciodată. Relația trebuie să fie în pură iubire și decizii bune, fără experiențe de gelozie, nici măcar în joacă sau tentații. Cei care argumentează cu motive de exemplul "cineva își arată adevăratele sentimente și latura protectivă atunci când se simt geloși", atunci relația nu este serioasă. Pot fi mereu tentații de a cădea în capcanele de farmece din partea altor indiviz sau pot folosi mereu scuza "dacă nu mă iubești sau faci asta, caut pe altul, și tu mori de gelozie" (vreau să spun că mereu vor exista asemenea posibile evenimente, neplăcute nimănui).
Fii curat de la început, ferm și neechivoc, și pe tot parcursul relației, și nu vor fi probleme. Dacă cineva vrea despărțire, să spună acest lucru clar, nu să facă jocuri josnice pe la spate sau jocuri manipulative.

| CataaS a răspuns:

Dacă de multe ori, la început de relație Gelozia poate fi văzută ca un lucru drăguț; cu timpul Gelozia este chiar groaznica. Sa fii mereu verificată, sa nu fii crezută, sa ai limite și interdicții in a ieși și a socializa cu alte persoane.
Deci Gelozia nu este deloc benefică intr-o relație pentru nici una dintre persoane.

| iulia0514 explică (pentru CataaS):

Perfect de acordhappy

| AlinCC96 a răspuns:

Never.Ea se va accentua pe parcursul relației.

| AS1989 a răspuns:

Gelozia cu măsură.sau poate gelozia in spirit de gluma.

| iulia0514 explică (pentru AS1989):

Există gelozie cu măsură?