| Blablablablablablablablablablablabla a întrebat:

Bună seara.E prima oara când cer ajutor public dar nu știu ce sa mai fac. Poate ma puteți ajuta cu un sfat sau ceva. Am 18 ani, și acum 2 ani am fugit de acasă cu un băiat care era totul pentru mine și eu eram totul pentru el.Am avut câteva probleme cu ai mei dar s-au rezolvat pe parcurs. Acum lucrurile stau atât de rău încât m-am gândit de multe ori sa îmi fac rău singura. El baga la aparate și ultimul leu din casa. Ne certam tot timpul din motive banale. Avem mai tot timpul probleme între noi de multe ori am stat și flamanzi din cauza ca a băgat banii la aparate și am rămas fără niciun leu. Și mai e o problema.El nu vrea sa auda de ai mei, mereu se cearta cu mine și dacă ma suna mama și vb cu ea la telefon.Deși ne-a ajutat tot timpul cu ce a putut.Am nevoie de un sfat, ceva deoarece simt ca nu mai pot și mi-e frica ca o sa cedez. Va mulțumesc!

35 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai nici un motiv sa suporti asa ceva. Discuta serios cu el si daca nu intelege, pur si simplu muta-te in alta parte. Nu ai nevoie sa stai cu el si nici nu e cazul sa te intorci la parinti, de vreme ce tu ai luat decizia sa pleci fara acordul lor. Ia-ti o camera in chirie, munceste pentru a te intretine si croieste-ti viata asa cum vrei tu, libera. Si fii mai atenta data viitoare cand alegi un barbat

| Blablablablablablablablablablablabla explică (pentru Brigaela):

Sa ma mut unde? De una singura la 18 ani, nu e asa usor!

| Brigaela a răspuns (pentru Blablablablablablablablablablablabla):

Sigur ac nu e usor, dar e de 1000 de ori mai usor decat sa duci viata pe care o duci acum. Iti iei o camera cu chirie, o sa fie mai greu la inceput, dar eventual lucrezi ore suoplimentare sau doua joburi si te descurci. Nimeni nu moare de foame daca are doua brate de munca

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Lasa-l si du-te acasa la parinti. Ar fi trebuit, la 18 ani, sa stii asta si sa o faci mai repede.

| Blablablablablablablablablablablabla explică (pentru Ioandelasal):

Am 18 ani dar am suferit mult pana la vârsta asta.si oricum părinții mei nu o sa facă decât sa îmi spună, ti-am spus eu, Sa ma certe și altele.Și eu încă țin la el.Am tot încercat să îl aduc pe calea cea buna dar nu pot. Acum am probleme cu inima si multe alte probleme de sănătate datorita stresului. Sunt într-un punct în care nu știu ce sa fac.Nici la părinții mei nu pot sa ma duc

| OldSoul a răspuns (pentru Blablablablablablablablablablablabla):

Pai zi si tu, nu e mai bun un "ti-am spus eu" si sa incerci sa-ti salvezi ce mai poti din viata, decat sa-ti faci singura rau stand langa un asemenea tip?

| Freya1 a răspuns:

Si eu am avut o relatie cu cineva de tanara si ai mei nu au fost de acord, dar am acceptat sa raman acasa sa vina la noi sa merg la el sa ne cunoastem treptat si l-au acceptat pentru ca la momentul respectiv nu avea planuri ascunse ca si al tau.El de aia nu vrea sa auda de ai tai pentru ca stie ca greseste si ca nu face bine iar ai tai ti-ar deschide ochii.
Nici relatia mea nu a durat si ne-am despartit dupa 8 ani, si ai mei mi-au spus ti-am spus eu si chiar au vrut sa ma intoarca inapoi dar nu am facut-o.Am alta relatie acum si merg inainte nu ma spanzur.
Ce vreau sa spun e ca poti sa treci peste doar daca vrei, nu iti irosi ani si tineretea langa cineva caruia nu ii pasa nici cat negru sub unghie ca iubita lui moare de foame.Du-te acasa la ai tai, nu ii baga in seama cand iti spun ti-am spus eu si treci peste ca omul ala nu e de casa si viitor.

| Blablablablablablablablablablablabla explică (pentru Freya1):

Mulțumesc frumos, o sa ma mai gândesc. Ce ma încurcă in a lua o decizie este faptul ca tot timpul el se schimba. Azi e un monstru si maine e altcumva. Of, chiar nu stiu ce sa fac

| Freya1 a răspuns (pentru Blablablablablablablablablablablabla):

Asa fac mereu, dar el adevarat e monstrul.Partea buna o baga cand vrea sa te imbuneze.

| LoveSleep a răspuns:

Întrebarea de bază e, lucrezi și tu ceva?

| Blablablablablablablablablablablabla explică (pentru LoveSleep):

Nu. Singura data cand ies afara din casa e cand cumpăr de mancare si ma întorc înapoi. In rest, eu nu am prietene, nu am pe nimeni

| Frank51 a răspuns:

Data viitoare trebuie sa imi iau niste popcorn cand citesc astfel de intrebari, apropo ai uitat sa spui ca te-a batut.

| NLS a răspuns:

Rezolvare exista, desi e dificil.
Asa cum ai fugit cu el, poti fugi si de la el.
Observ ca inca nu ti-a taiat accesul la net, dar ar trebui sa fii foarte precauta, probabil te urmareste sau te va urmari.
Trebuie sa te comporti foarte natural, sa nu dai de banuit.
Incearca sa-ti cauti un job intre timp, in alt oras, la distanta mai mare.
Daca nu ai curajul sa fugi, poti apela la protectia copilului, sau mai bine la o asociatie ce lupta impotriva violentei in familie. Ti se va oferi un adapost temporar, si daca e nevoie, fa plangere la politie impotriva lui.
Insa prima data inregistreaza cu telefonul cand te ameninta si are porniri violente. Grija mare sa nu auda inregistrarea. Dar de obicei nimeni nu se uita in aplicatia aceea (inregistrare sunet)

| Sn4k3 a răspuns:

Atatia oameni pe pamant si te gandesti daca sa stai cu un ratat?

| RainmakerX a răspuns:

Chiar vrei sa traiesti in halul asta? Nu tanjesti dupa anumite lucruri? Tu chiar nu vezi ca suferi? Trebuie sa pui punct pronto.

Tipul este o cauza pierduta... chiar daca are momente de luciditate cand te poate face fericita este clar faptul ca iti aduce si o sa-ti tot aduca neplaceri. Cand o sa aveti un copil (sau mai multi) lor ce o sa le spui cand nu o sa ai bani? Cum o sa te simti cand o sa-ti iei bataie caci ii reprosezi diverse chestii precum cele de mai sus? Dar cand o sa-si ia copiii bataie?
Sau o sa manance la bunica acei copilasi?

Stiu prea bine ca o luam rau pe aratura cu intrebarea asta DAR trebuie sa te gandesti pe termen lung. Noi, oamenii normali (care nu avem parinti milionari) avem nevoie de bani/resurse pentru a duce niste vieti linistite si sa ne satisfacem nevoile/dorintele.

Tu esti tanara... ai inca posibilitatea de a sterge existenta lui din viata ta si sa duci o viata buna, alaturi de cineva care te RESPECTA.
Din punctul meu de vedere orice situatie se poate schimba (Unele mai greu).

Nu are rost sa te imbolnavesti cand singura problema este mentalitatea. Mergi si ia ce ti se cuvine! Renunta la lucrurile care te tin in jos, mai ales ACUM cat nu este un copil la mijloc.

Mergi, termina liceul, fa o facultate sau cursuri si fa rost de resurse (bani/conexiuni etc). Parintii te iubesc chiar daca nu mai au o parere foarte buna despre tine. O sa ti se reproseze multe lucruri dar ce preferi? Sa traiesti in saracie toata viata sau sa ai sansa de a deveni cu adevarat fericita?

Reprosurile lor reprezinta numai un pret pe care trebuie sa-l platesti daca vrei sa ai o noua sansa.

| xerxes1 a răspuns:

Nu-ti mai pierde timpul cu el.
Ai capatat ceva experienta de viata, scapa de prost si ia-o de la zero.

| Blablablablablablablablablablablabla explică (pentru xerxes1):

Dacă ar fi asa de ușor pe cât este atunci când o spui! Dar nu este.

| xerxes1 a răspuns (pentru Blablablablablablablablablablablabla):

Peste 10 de ani o sa-mi dai dreptate.

| AliGab a răspuns:

Vorbeste cu mama ta. Iti va da cel mai bun sfat. Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai facut deja o greseala imensa prin faptul ca ai plecat de acasa doar pentru ca aveai fluturi in cap.
A doua mare greseala pe care ai putea s-o faci ar fi sa ramai cu el doar pentru ca esti orgolioasa si nu vrei sa accepti ca ai gresit si sa-ti spuna cineva,, ti-am spus eu''.
Nu esti prima care face asta, majoritatea sunteti asa aeriene si nu aveti pretentii de la tipii cu care stati.
Asa ca accepta-ti greaseala si du-te acasa, sau stai si distruge-ti viata, ca sa ajungi una dintre femeile alea care se trezesc dupa 40 de ani ca ies dintr-o relatie care le-a distrus psihic, fizic si n-au pe nimeni.
Esti tanara, exista atatia baieti ok in lumea asta si tu iti pierzi timpul cu el. Ce-a fost a fost, n-are rost sa stai langa un om care iti face atat de mult rau doar pentru ca aveti niste amintiri impreuna. Si un orgoliu prostesc. N-are rost sa-ti faci rau pentru unu ca el. Experienta asta ar trebui sa te maturizeze, sa inveti ceva din ea pe viitor, sa nu mai faci aceleasi alegeri. Nu a murit nimeni de la o despartire.

| Blablablablablablablablablablablabla explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt orgolioasa deloc. Dar mi-e frica nu stiu ma opreste ceva

| anonim_4396 a răspuns (pentru Blablablablablablablablablablablabla):

Creierul tau te opreste. Trebuie sa-ti infrunti frica, altfel n-ai cum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Politia nu intervine. Am un caz in vecini. Au zis ca ei nu fac pe bodyguarzii, daca vor s-o apere sa-l provoace, s-o loveasca, numai asa ii pot da o mica amenda.

| Uvox a răspuns:

Oricât de greu ti-ar părea că este sa pleci si nu spun ca nu este, celelalte variantele sunt mult mai nasoale si distructive.
E viata ta, tu decizi daca vrei sau nu sa ti-o distrugi.
Poti duce un bou la apa dar nu il poti face sa bea.
Încerci dar pana la un punct. Cred ca ai depasit deja punctul ala.
Ai grija, ai toata viata in fața.

| alii98 a răspuns:

Lasa-l
nu fi proasta
asa fac multe, il tot iubesc desi incepe sa faca probleme
stai cuminte si du-te acasa linistita, si uita de el

| MGEORGESCU a răspuns:

Daca tu iti doresti sa traiesti o astfel de viata e strict problema ta, rezolvarea la tot ce traiesti tu acum e numai si numai in mainile tale! Faptul ca ai ales prost la un moment dat in viata nu te condamna neaparat la nefericire, secretul e sa stii sa renunti la timp la tot ceea ce te consuma si nu te ajuta sa evoluezi cum ar trebui. Iubirea asta de care vorbesti tu deja devine bolnava, stai langa un om caruia ajunge sa-i fie indiferent daca aveti sau nu ce sa puneti pe masa, mai grava devine situatia daca apare si un copil, ala cu ce a gresit? gandeste-te un pic si pe termen lung, caci in fond viata trebuie traita frumos. Cat despre ce vor spune parintii tai trebuie sa iti asumi, si plus de asta perioada in care iti vor tine ei morala va fi mai scurta decat o viata intreaga langa un asemenea om. Succes in tot ceea ce ti-ai propus, si sper sa intelegi ceva din ce ti-am spus aici si sa faci o alegere inteleapta!

| XxKAMELIAxX a răspuns:

Buna! Daca pana acum(in doi ani) nu s-a gandit deloc la tine.
Pai el cand aude ca vrei sa te desparti de el, poate are probleme psihice sau nu stiu. poate vrea sa-ti faca rau..ai mare grija..doar ca tu esti in masura sa decizi ce sa faci cu viata ta..degeaba te bazezi pe ce-ti spun niste straini.tu-ti stii viata, uite ce mi-a trecut prin minte. daca ai 18 ani stai la o prietena, iti gasesti o slujba...si dupa un timp ai viata frumoasa si uiti si de el. viata e grea uneori dar trebuie sa stii sa treci mai departe si cu grele si cu usoare..se spune ca Dumnezeu iti da pentru ca stie ca POTI DUCE..deci poti duce TU, nu noi trebuie sa te ajutam..ai incredere in instinct. Iti urez noroc in viata in continuare! happy

| Blablablablablablablablablablablabla explică (pentru XxKAMELIAxX):

Cand i-am spus ca o sa plec si o sa il las mi-a spus ca de la el o sa plec doar omorâta

| anonim_4396 a răspuns (pentru Blablablablablablablablablablablabla):

Nu il mai ameninta, pleaca fara sa anunti.

| Dervbt a răspuns:

Daca la 18 ani ai crezut ca el e "alesul", probabil aveai nevoie si de sex mult. Scarbe de femei.

| Blablablablablablablablablablablabla explică:

Desi mi-e rusine de asta, eu sunt de etnie rroma. Inainte sa fiu cu cel care sunt acum, am fost casatorita fortat cu un nemernic care ma batea toata ziua. Si din nou dupa ce l-am lăsat ai mei vroiau sa ma casatoreasca tot cu cine imi aleg ei. Si de asta am ales sa fug de acasă. Acum regret. De fapt regret si ziua cand m-am nascut acum. Pentru ca chiar nu stiu ce sa mai fac. Daca ma duc la ai mei probabil iar le vine vreo idee sa ma casatoreasca cu nu stiu cine, daca raman cu el cred ca o sa cedez psihic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Blablablablablablablablablablablabla):

Angajeaza-te si cauta-ti chirie departe de ei. O sa fie greu la inceput, dar macar o sa fii independenta si libera. Nu te mai intoarce acasa, mi se pare inuman sa fii maritata cu forta. Esti om, ai dreptul de a decide cum iti traiesti viata. Nu trebuie sa regreti ziua in care te-ai nascut, trebuie sa iti dai seama ca poti s-o iei oricand de la capat daca ai vointa.

O sa te descurci singura, o sa vezi, pari o fata desteapta.

| Blablablablablablablablablablablabla explică:

O sa ignor faptul ca tocmai M-ai jignit pentru ca 1. Nu ma cunoști 2. Habar nu ai ce mi s-a întâmplat. In primul rand eu imi vedeam liniștita de viata iar părinții mei au hotărât sa ma casatoreasca fortat cu unu care m-am distrus, m-am bătut de m-a băgat in spital si atunci cand am plecat de la el vroiau sa ma casatoreasca din nou cu altcineva tot fortat. De asta am ales sa fug de acasa... Habar nu ai cate lacrimi si câtă suferință ar trebui sa suport si ma deranjează faptul ca vorbești fara cunoștință de cauza. Eu nu aveam nevoie de **** asa cum zici tu. Scoala era totul pentru mine.

| Blablablablablablablablablablablabla explică:

Pe un OM nu il poti cunoaste nici intr-un milion de ani!

| SQ123A a răspuns:

Nu s-a inventat cuvantul despartire? eu stiu ca da. aparatilii e boala grele fetito, nu o sa se lase prea usor. si iti promit in decurs de 5-10 ani te lasa bortoasa, se ia de baut si te bate zilnic rolling on the floor) asta daca ramai cu el. ai de ales Good luck!