| andreeaa793 a întrebat:

Ma simt foarte rau, tocmai a avut loc inca o cearta in familia mea.Ca intotdeauna totul incepe de la tatal meu,care din plictiseala,nevoia de conversatie absurda,incepe sa tipe,sa caute un tap ispasitor pentru toate nimicurile care se intampla in casa si evident, eu sunt mereu vinovata.Se cearta foarte des si cu mama, dar ea nu il baga in seama.Asta ma enerveaza cel mai tare, niciodata ea nu a facut nimic pentru a rezolva problema.Nu stiu ce sa mai fac, de abia astept sa plec din casa asta.Pentru el toata lumea este proasta,numai el e destept.M-am saturat de situatia asta,mereu trebuie sa ma astept sa primesc vreo palma sau sa tipe,oriunde si oricine ar fi de fata.Din acest motiv sunt si mai introvertita,de fiecare data cand fac ceva trebuie sa ii dau lui toate detaliile,pe care oricum le cere pe un ton de mai bine te lipsesti sa faci ceva. Daca a mai trecut cineva prin situatia asta va rog,ajutati-ma,am inceput sa am cosmaruri,in fiecare noapte adorm plangand, ma omoara situatia asta.

9 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Am un tata stresant in draci, ceva gen ca al tau
Dar na, eu sunt barbat, numai sunt un copil, am sarit de 18 ani happy
eu acum cand vad ca are chef de cearta, ori caut si eu motiv sa ii dau de lucru, ori cauta el motiv sa imi dea de lucru.
Oricum as da-o el tot incepe sa zbiere, sa tipe
eu inchid usa frumos la mine in camera, dau drumu la muzica si fiecare face ce stie mai bine.
Eu il ignor, el zbiara ca istericu.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Roaga-te pentru tatal tau si acorda-i mai multa atentie

| HellGirl666 a răspuns:

Bună.
Știu cum e. Sfatul meu este să fi puternică, știu că e greu, dar până la urmă va trece și asta. Încearcă să vorbești cu mama ta, să îi spui să divorțeze, dacă nici ea nu îl mai suportă. Și dacă ai nevoie de cineva cu, care să vorbești sau vrei vreun sfat poți găsi mereu la Telefonul Copilului. http://www.telefonulcopilului.ro/
Succes.

| Indestructible a răspuns:

Ieşi afară, eliberează-te. Nu sta în casă atunci când tatălui tău îi arde de ceartă, că nu eşti obligată să-i auzi aberaţiile. Sau dacă nu vrei să fugi de problemă, vorbeşte cu el.

| FuckSchool a răspuns:

Nu am trecut prin aceasta experienta sau situatie pe care o duci tu, dar ti-as recomanda sa ai o discutie cu tatal tau. Ai putea sa ii spui ca nu e bine ce face. Iar daca nu poti discuta cu el, ai putea vorbi cu mama ta despre asta. Totusi e putin cam absurd ce spune tatal tau, adica ca toata lumea e proasta numai el nu. Trebuie sa faci ceva in privinta asta, pentru ca nu are rost sa ai cosmaruri din cauza lui. Si incerca cat se poate posibil sa uiti ca tatal tau tipa mereu, va fi mai bine pentru tine in aceasta situatie. Si sincer cred ca nimeni nu si-ar dori sa fie in situatia ta. Mult succes. Ai grija :*

| andreeaa793 explică (pentru FuckSchool):

Nu se poate vorbi cu el calm, nu ii poti explica ceva, mai ales sa-i spui ca greseste.Din pacate nici cu mama nu pot rezolva nimic, imi zice doar sa fiu calma si sa nu il bag in seama.Nu stiu cum il suporta, eu nu mai rezist sa fiu tratata ca un caine, mai ales cand stiu ca nu i-am dat niciodata un motiv real si nu am facut niciodata probleme.Multumesc oricum:*

| FuckSchool a răspuns (pentru FuckSchool):

Cu placere :*.

| BloomyxD a răspuns:

AM trecut când eram mai mică, eu nu aveam ce face, doar priveam şi ţipam la tata să o lase pe mama în pace, dar cu timpul s-a mai rezolvat, se înţeleg bine. tata mai are toane, mai ţipă la mine că nu-s în stare de nimic, că eu le stric pe toate şi că-s vinovată de toate. Ştiu că e greu, dar eu îl ignor, îl las să meargă pe ale lui şi mă duc pe-afară când nu e el atent şi mă întorc seara ca să scap de toate nebuniile când el doarme că se culcă pe la 7-8 oh go on.
Odată cu vârsta, lumea o ia pe arătură...

| mymmi a răspuns:

Nu am mai trecut printr-o astfel de situatie dar stiu ca cel mai bine este sa incerci sa vorbesti cu mama ta. Daca nu a mers sa vb cu mama ta atunci apeleaza la o ruda de incredere, stiu bine ca astfel de situatii nu trec cu una cu doua dar ca sa iti mai alini supararea asculta muzica, chiar si cand parintii tai se cearta... Eu folosesc muzica pentru a ma calma. Sper sa iti fie de ajutor ceea ce ti-am spus, daca nu mai am si alte variante dar nu am suficient timp sa le scriu pe toate acum. Capul sus zambeste putin, i-ati inima in dinti si vb macar cu mama ta!