| Andreea_Balan_1992 a întrebat:

Bună seara, să vă spun pe scurt problema mea.
Sunt căsătorită de aproximativ 7 ani de relație cu soțul meu, care e mai mare cu 11 ani ca mine, el are 41 de ani iar eu 30. Ne-am cunoscut la 24 ai mei, 35 ai lui. El era căsătorit și voia sa divorțeze. Am trecut cu vederea faptul că se mai ducea la fosta acasă.
La început totul era lapte și miere, plimbări, respect etc. Acum avem un copil de aproape 4 ani și unul mic de câteva zile. Amândouă au venit ca un dar.
Problema este că de ceva timp a început să fie violent fizic, psihic, verbal cu mine, mă lovește frecvent, mă respinge, când vreau sa educ copiii zice că îi ia el.
Menționez că a mai avut 2 căsnicii înaintea mea. De la o vreme in fiecare zi bea 1 litru de bere seara, sta izolat, fumează ce mai face el. Dacă e în oraș și îl sun e deranjat de mine. De alții nu.
Îmi este frică de el. Nu știu cum să procedez pentru binele copiilor. Pe de o parte vreau copiii să aibă ambii părinți, chiar dacă eu sunt nefericită cu el. Are doar reproșuri, nu apreciază nimic din ce fac. Și fac toată ziua treabă și cresc și fata mică.
Nu vreau să divorțez nici el nu vrea să audă dar pe străini ii ridică în slăvi și pe mine mă jignește și lovește. Nu mai pot așa. Ce ar trebui sa fac?

45 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

"In dragoste nu este frica" zice Biblia. Daca îți e frica de el, e clar că ce a fost, s-a dus. Poate mai e doar ceva de suprafață.
Ai doua șanse. Fie lași să se creeze un iad in casa ta, pentru că lucrurile se vor denatura tot mai mult, cu riscul de a rămîne copiii cu psihicul afectat pe viață de pe urma a ce vor vedea în familie, și posibil fara ambii părinți, căci te poate omorî lovindu-te, și el ajunge la puscărie, daca nu crezi caută să vezi care e statistica in ce privește omorurile prin violenta domestica, e înfiorătoare, fie sa pleci, sa îl lași (de schimbat nu vei putea sa îl schimbi), sa stai fie singura, fie în timp sa găsești pe cineva cu care sa îți crești frumos copiii, cineva care sa te respecte, și care sa respecte și copii, și sa devina tatăl lor.
Nu visa că lucrurile se pot îndrepta. Vei sta probabil ani și vei suferi, și, ca multe alte femei, la un moment dat nu vei mai rezista și tot vei pleca. Și vei rămîne cu anii duși și cu suferinta îndurata. Și cu copiii afectați.
Eu sunt cu totul împotriva despărțirilor, dar in asemenea cazuri consider că e indicata. E vorba de trei vieți ce vor putea fi distruse. Oricum, din partea lui dragoste nu mai e, nu iubești cînd lovesti. Eu i-am zis cindva soției mele că dacă doar am ridicat pumnul sa dau in ea, doar intenția să o fii avut, totul va fi fost deja terminat in acel moment. Și așa și e, pentru că dragostea presupune înainte de toate respect.

| cristi202 a răspuns:

Dragostea nu tine de varsta. Te prinde flama și la diferente mai mari. Plus că femeilor le plac bărbații maturi, nu pentru ce au, ci pentru că sunt mai stabili emoțional, știu ce vor și pot fi adevărați cocosi in casa, nu din aia care sa se bata, ci adevărați capi de familie.

| cristi202 a răspuns:

Nu e de mirare că te-ai luat de femeie. Ea are nevoie de ajutor, tu nu iei in serios. Cine știe și ce îți mai închipui cu privire la ea.
Trist e că ce spui poate rani, și cei ce pățesc așa, nu mai dau pe aici. De aceea TPU nu mai e a fost cînd am intrat eu prima oara.

| cristi202 a răspuns:

Adică vrei sa cred că voi făceati poze doar pentru matrimoniale?!? laughing
Altfel de poze nu se pot face?
Hai sa te ajut un pic:
https://ibb.co/5GV1Dtx
Sunt eu cu soția, acasă la niște prieteni. Poza e făcută de un... copil. De 12 ani. Nici nu ne așteptam să ne facă.
Vrei sa spui că tu, la varsta ta, daca ești cel din imagini, nu ai nici una asemănătoare, in care sa se vadă că e soțioara ta?
Așa, pot crede că e o amica, o colega, chiar o necunoscută pe care ai rugat-o frumos. Sau, mai simplu, copy-paste de pe net. Sunt destule dame frumoase, și nimeni nu te opreste sa le copiezi niste fotografii.
Deci?

| cristi202 a răspuns:

Hai sa pun "capac":
Daca e sotia ta, trebuie sa ai neapărat ceva asemănător:
https://ibb.co/8202VkW
Daca nu de la nunta, atunci de la cununie.
Nu cred pana nu vad! happy

| cristi202 a răspuns:

Bravo! Acum te cred.
Dar era mai fain daca se vedea că sunteți soți, un pupic ceva, o îmbrățișare happy. Așa, poate fi doar o cunoștință, pot crede asta.
Dar hai sa zicem că te cred.

| cristi202 a răspuns:

Ce tare! Citeva secunde ia una, și aveți două camere la purtător. Nici alții nu v-au făcut, sa fiți în pozele lor?
happy

| cristi202 a răspuns:

Da, grăitor.
Ai făcut o femeie grasa. Și cine știe cum pe altele, că nu ai zis.
Alții sunt borati pentru tine.
De femeia de aici te-ai luat.
Nu mărimea a ce ai între picioare contează. Pentru femei, mai mult contează caracterul.
Și, o fi soția ta, dar, cît nu am văzut o îmbrățișare, tind sa cred ce spunea cineva: "mina care nu mingiie, loveste!"
Cred că am demonstrat ce am vrut. Se poate înțelege cum vezi tu lucrurile.

| Violleta2022 a răspuns:

Cand faci o alegere proasta in viata suferi sau divortezi, ca solutie de mijloc nu exista.
tu crezi ca fostele lui sotii l-au aruncat ca era bun, sau l-au aruncat ca era o jigodie violenta?

Daca nu veti sa divortezi ai o singura solutie: sa stai si sa continui sa manci bataie, ca asta este omul cu care te incapatanezi sa traiesti.

| cristi202 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cam dur spus, dar asta e adevărul...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cineva din familia lui sau a ta să stea de vorbă cu el.

| relian a răspuns:

Ce ar gtreb sa faci? Sa divortezi, mai bine nu o sa fie, pe masura ce timpul va trece va fi tot mai rau.

Sa ramai asa nefericita doara pentru copii? Copii cresc indiferent ca au ambii parinti sau doara unu, pe ei nu-i afecteaza chestia asta.
Cind vor creste isi vor lua zboru si tu rmai cu pacostea pe cap, o sa iti treaca viata si ce ai rezolvat?

Cine spune ca copii ar fi afectati de ce fac parintii, alea is povesti.
Copilul creste exact la fel cu unu sau ambii parinti, ce iese din copilul cu ambii, exact la fel iese si din ala cu un singur parinte.

Spun asta din observatii, uneori si in aceaisi familie, l alteori in aceiasi curte dar veri sa le zic asa, unu f bun, unu slab, sau chiar frati unu bun si altul rau, crescuti exact in aceleasi conditii cu un singur parinte.
La fel sunt si in fam cu ambii parinti, am vazut f multi copii, frati la care unu era mai bun, alantu asa si asa.

Nu vrei sa divortezi, atunci stai acolo sati manince ala zilele.La 30 de ani cit spui ca ai si daca arati binisor, ai sanse mari sa gasesti ceva mai bun.

| Fatamuntilor a răspuns:

In momentulde fata ai doua posibilitati
1.Fie te complaci si induri violenta din partea lui, sperand ca se va indrepta
2.Sauu dai divort, iti iei copii si iti faci viata ta.
Sa stii ca sunt centre in care sunt primiti mamele cu copii aflati in situatia ta si unde poti fi ajuta sa te pui pe picioare.
Sotul tau nu are cum sa iti ia copii la felul cum se comporta.De regula la divort copii sunt incredintati mamelor.Cel mult custodie comuna.
Fericirea ta insemna fericirea copiilor tai.

| Emma30555 a răspuns:

Divorțează, dacă stai cu el stresul și traumele te pot îmbolnăvi în timp, copii vor simții toate tensiunile și le faci mai rău decât bine, ei vor creste cu alte traume, le vor prelua pe ale tale și tot asa.

| blackann a răspuns:

Cum ai vrea sa fie copiii fericiti daca voi nu sunteti?
Divortul nu e un capat de lume, sanatatea mentala e mult mai importanta.

| iulia0514 a răspuns:

E simplu îl lași! Sau ce îți convine sa vadă copiii cum te bate?
1- E violent atât fizic cât și verbal
2 - consuma alcool
3 - pleacă de acasă nu se implica în creșterea copiilor
Asta rezulta ca îl doare la basca de voi!
Tu trebuie sa te gândești la copiii tăi. Crezi ca e bine sa crească într-un astfel de mediu? Divorțează și creșteți copiii singură ca nu ai fi nici prima nici ultima care face asta! Sau ce nu poți trai fără un bărbat care își bate joc de tine?

| iulia0514 a răspuns:

Și eu m-am măritat de tânără cu un bărbat mai mare decât mine dar asta nu înseamnă că nu m-am măritat din dragoste sau ca am făcut-o din interes! Oricum ar fi nu înțeleg care e scuza lui că-și bea mințile și-și lovește soția! După părerea mea genul asta de bărbați ar trebui să fie în pușcărie!

| iulia0514 a răspuns:

Am întâlnit cazuri în care victima își apără agresorul dar asta nu înseamnă că minte!

| anonim_4396 a răspuns (pentru iulia0514):

Nu mai crede toate poveștile cu bărbați bețivi și care își bat nevestele gravide.

| iulia0514 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt în măsură să judec pe nimeni

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrei sa îți dau cazuri de femei ce au avortat de pe urma loviturilor soților? Daca nu crezi, nu realizezi cît de cruda e lumea în care trăim uneori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-ai ales pe unul cu 11 ani mai mare decat tine care era casatorit si spui ca a mai fost de doua ori casatorit...ai mai facut si doi copii cu el...pai ce mai e de zis.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune și câte mii de euro câștigi pe lună la 30 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai scrie și a cui e casa în care stați de când aveai 24 de ani.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricîte chestii ar fi in care el sa aibă dreptate, oricît de superior i-ar fi, violenta fizica nu e nicidecum justificată. Avem gura, nu ne convine ceva, discutam si ne certăm, dar nu ne omorim in bataie. Crezi că doar o "mingiie" cu o palmă, de a ajuns sa ii fie frica, încît să ceară ajutor din afara? Acolo sunt lucruri serioase, pe care biata femeie abia le mai poate duce.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

Nu mai crede tot ce spune o femeie.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu e adevărat, de ce a mai scris? Sa se afle în treabă?
happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

Dacă ea era gravidă și cu copil mic de 3 ani chiar crezi că absolut nimeni nu observa și nu chema poliția dacă era bătută cum spune ea?

| Andreea_Balan_1992 explică (pentru anonim_4396):

El s-a mutat in casa mea, sarcina nu a fost planificată, era diferit atunci, nu am rămas însărcinată înainte să nu fi terminat el tot cu ea, până să facă față 1 an m-am întors la muncă, a stat el cu fata, stau acum acasă că e alegerea mea momentană, și el câștigă mai bine ca mine momentan și îmi convine sa lucreze el. Casa lui e undeva la maicasa la tara. Nu eu l am prins pe el, el pe mine.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cunosc cel puțin un caz. Socrul meu o alerga pe soacra-mea prin curte și arunca după ea cu diverse, la beție. Noroc că curtea e mare.
Nu se baga absolut nimeni. Pe ideea că rufele se spala in familie. Poate să o și omoare, că nu se baga. Interesează-te cate femei mor așa, și vei înțelege. De fapt, aici e tragicul situațiilor.
Ce făceau vecinii erau doar sugestii sa cheme politia, și atit.

| IceRope a răspuns:

Plângere la poliție, ordin de restricție și divorț. Dă-l în mă-sa de idiot! Tipul e toxic pentru tine și copii. Copiii vor sta cu mama lor, iar "bărbatul" lui pește prăjit va plăti pensie alimentară de o să-i sară ochii din cap. Să nu îți fie teamă, te vei descurca. happy

| M679 a răspuns:

Bună, este o situație delicata.
Dacă nu vrei sa divortati, este important sa vorbesti cu cineva despre ce simți, și ca sa știi ca nu ești singura în situația asta.

| Andreea_Balan_1992 explică:

El sta in casa mea, salariul meu e destul de mare, nu am ales eu sa stau acasă, la primul copil am făcut schimb cu el și a crescut și el copilul m-am întors la muncă, din iubire m-am măritat nu din alte considerente, el a stat la fostele in casele lor. Nu e asta o problema că investește în casă noastră, copii au tot ce le trebuie se duce le cumpără. Și tot ce vreau eu îmi cumpără. Atâta că e stresat și își mai varsa nervii. Am avut relație și am stat cu unul de vârstă mea dar acela ma folosea din diferite cauze. Sa ii fie lui bine. Apoi nu am mai vrut eu relație cu acela.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreea_Balan_1992):

Nu ține povestea ta.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce frustat esti!
Si daca nu ar fi adevarat, care ar fi problema? esti avocatul,, diavolului''sau unul din aceaia care isi bate consoarta?
IN urma cu ceva ani am cazut depe bicicleta si am facut un cucui in mijlocul frunti. Treptat s-a tras catre ochi de ziceai ca sunt batuta.M-a vazut un nene si a zis cu o bucurie de parca ar fi castigat la loto,, ti-ai luat-o pe cocoasa, asa-i'' I-am zis da siam multumit frumos.Macar i-am facut o bucurie omului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nevasta mea nu a fost bătută.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

A trăit bine nevasta mea.

| iulia0514 a răspuns (pentru Andreea_Balan_1992):

 "Atâta că e stresat și își mai varsa nervii" Serios si ți-e ți-se pare normal?

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

După cum vorbești, nu cred că nu i-ai dat macar o palmă in viața! Daca e sotia ta.
happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

Ne-am pozat în același loc de fiecare dată.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce nu împreună? Asta spune mult happy.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

Eu îi făceam ei poze și ea îmi făcea mie poze.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

Când făceam poze amândoi ne pozam pe rând.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și nu puteați pune pe cineva să vă facă poze? Eu am făcut la cupluri necunoscute in oraș. Dar poate fi un cunoscut. Doar nu trăiti singuri pe pamintul asta.
Și mai e și timerul de la camera foto, ce îți permite să se faca singura fotografia.
Nu cred că e soția ta pana nu vad o foto așa, ca între sot-sotie, asa, o îmbrățișare acolo happy.
Daca chiar e soata ta, și nu va pozați deloc împreună, e clar că e ceva care nu e ok între voi. Cei ce se iubesc, se... lipesc unul de celălalt, și în poze, la propriu happy

| MaresValentin a răspuns:

Opreste.te aici cu cat mai devreme cu atat mai bine. Copii o sa ai grija de ei si o sa tine legatura si cu el dcaa mai e cazul. Te auto distrugi. Sa bag pl ce noroc au unii de o fata, oferiind copii alaturi de el etc. Si ei st atat de muisti fata de ele ..incredibil. succes fata si ai grija.