| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara si la multi ani tuturor romanilor.
Vreau sa incep prin a spune ca locuiesc in Drobeta si de aproximativ 8 ani ma confrunt cu niste probleme la care nu gasesc de unul singur o explicatie. Pe scurt, locuiesc cu parintii, parintii detin o afacere unde lucrez si eu, iar tata periodic bea foarte mult si face scandal. Nu am gresit cu nimic, am muncit si nu am suparat pe nimeni: cand se imbata jigneste pe orice membru al familiei, ma ameninta si face urat (Au fost situatii cand a venit politia de mai multe ori intr-o zi). La varsta mea (28 de ani) cred ca daca plec sa ma descurc singur, mutandu-ma intr-o casa inchiriata as putea sa fiu linistit. Au fost multe jigniri (Prost, handicapat, etc) si multe amenintari (Nu vei face nimic in viata, daca mor eu mori si tu, esti prost, etc). Un exemplu scurt din multe altele: "daca nu faci cum vreau eu te voi face praf, te voi ucide". Imi pastrez calmul si incerc sa gasesc solutii, voi cum ati proceda? Cum sa auzi din gura unui parinte bea ca te va omori daca nu faci cum vrea el? Va multumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai 28 de ani şi încă stai cu mami şi cu tati în casă. Normal că ar trebui să te muți.Mai ales că trăieşti într-un mediu toxic de atâția ani.Atât timp cât stai cu ai tăi şi poate mai e şi mămica ta pe acolo care te cocoloşeşte încontinuu,e şi normal ca tatăl tău să te vadă aşa pămpălău.Da, într-adevăr, e urât să ți-o spună la modul ăla şi să te facă în toate felurile, dar ai zis că are şi probleme cu băutura, iar toate alea ți le zice la beție.Nu ştiu în ce măsură se mai poate schimba el, ar avea nevoie de ajutor specializat pentru asta, dar tu fă ce e bine pentru tine şi mută-te.Fă-ți propria viață.

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eram in liceu cand tatal meu, dupa o perioada lunga in care nu ma mai batuse, a vrut sa ma bata. I-am spus ca daca mai ridica mana la mine va ramane fara ea. Nu as fi facut asta dar l-a speriat. Nu m-a mai atins in veci si acum mi-as dori sa ma mai atinga. La 3 ani dupa terminarea liceului tata a murit. Imi pare rau si astazi!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti pot da decat un sfat: ia-ti valiza si pleaca in lume, fiindca la 28 de ani esti apt sa te intretii singur si sa-ti faci o viata linistita, asa cum iti doresti.
Uneori este bine sa te rupi sau sa indepartezi ceea ce este toxic in viata ta, chiar daca este vorba de un parinte.

| Freya1 a răspuns:

De cand ai inceput sa muncești trebuia sa tot ni i bănuți deoparte daca vedeai ca tatăl tău e cum e, dar acum fapta e consumată.
Poti acum sa te muți in chirie pentru ca e clar ca il deranjează faptul ca nu esti 100% independent.

| johnnny123 a răspuns:

Aș pleca imediat și aș trăi pe cont propriu, fără să mai depind de afacerea și locuința părinților. Oricum la 28 de ani cam este momentul să faci asta.

Iar odată ce faci asta, vei putea purta cu tatăl tău o discuție despre lucrurile care nu sunt în regulă ca de la adult la adult, nu din poziția de copil care locuiește cu părinții. Îți garantez că atitudinea tatălui tău se va schimba dacă nu va mai avea mijloacele să te controleze.

| cristimihailov a răspuns:

Poate fi adevarata expresia: catelul care latra nu musca?

| 1997onur a răspuns:

Mută te.

| SingleForOne a răspuns:

Îți păstrezi calmul, răbdarea, lasă-l să vorbească aiurea. E unica soluție, altfel situația va fi și mai rea. Ideea este să meditezi atât asupra acțiunile și vorbele lui, cât și asupra a le tale și a celor din jur. Într-o zi, se va ivi o ocazie pentru a schimba acea situație, dar numai o inimă bună și pașnică se va rezolva acele efecte/soluții ulterioare. Teoretic, își va reveni atunci când va da de o problemă, și va fi față în față cu moartea și tristețea pe care o lasă în urmă. Știu ce spui, am trecut prin astfel de momente.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și uite încă o dovadă că și la casele "mari" se întâmplă să existe neînțelegeri. De multe ori sunt neînțelegeri din lipsa banilor, la voi cred ca sunt prea mulți bani și de aceea va certați.

| Anuket a răspuns:

Drobeta, Drobeta Turnu Severin. Aicia-i orașul de șmecheri plin.

Aș strânge cu dinții de banii mei, să îi gestionez bine, să pot lua o locuință. Eventual să mă mut cu partenerul dacă acesta există căci pare vârsta.

Totuși, ce nu faci cum vrea el? La ce este strict? Sau îi sare țandăra din orice lucru?

Răspuns utilizator avertizat