| Xenoverse a întrebat:

Sunt baiat cu dizabilitati si lucrez la un centru crestin si eu maine sunt chemat la lucru dar nu mai vreau sa ma duc pentru ca afara e frig si zapada si nu sunt angajat la ei, lucrez doar ca voluntar. Inainte de craciun am racit din cauza lor ca am lucrat in frig, credeti ca e mai bine sa stau acasa pana se incalzeste vremea? Va multumesc anticipat.

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vorbeste cu ei, nu ii lasa balta, poate au mare nevoie si ar fi pacat. Gasiti impreuna o solutie convenabila pentru toate partile.

| darrio2007 a răspuns:

Nu merita sa lucrezi cu 3 lei pe ora, cum vad din alta intrebare de-a ta. Dar decat deloc.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă faci voluntariat, poți rămâne acasă, mai ales că ai probleme de sănătate. Oricine ar trebui sa inteleagă situația ta. La urma urmei, nu îți va tăia nimeni ziua de lucru, dacă nu esti angajatul lor. Însă, trebuie să-i informezi, să le spui că nu te simți Ok.
Ar fi bine să nu lipsești prea mult, chiar daca lucrezi ca voluntar. Șeful/șefa va observa implicarea ta și dacă va vedea că esti interesat și pasionat de ceea ce faci, poate că, la un moment dat, îți va face o propunere de angajare.

| dannyel86 a răspuns:

Ai putea vorbi cu ei, sa le explici care e situatia.
Sa le spui ca maine nu pot conta pe tine, pentru ca esti bolnav si ca veti relua colaborarea imediat cum te faci bine. Ar trebui sa inteleaga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles, stai acasa.

| Teo29 a răspuns:

Cauta si alte job-uri, te sfatuiesc sa inveti programare si marketing online.

https://learndigital.withgoogle.com/atelieruldigital/courses

Ai aici bazele atat ale programarii cat si ale marketing-ului digital si ulterior poti sa te specializezi si sa castigi bani grozavi indiferent de dizabilitatea ta.

Nu intereseaza pe nimeni studiile tale in IT, ci ceea ce stii sa faci.

Sau, daca nu iti place domeniul deloc, cauta alte domenii in care sa ai macar un curs, sa iti placa si sa fii bun in ceea ce faci si asa vei avea succes!

Important este sa perseverezi, sa nu te simti prost din cauza handicapului tau si sa ai incredere in tine. Asa vei reusi in viata

| Stropdeploaie a răspuns:

Pai daca nu castigi nici un banut.
mai bine stai acasa! Dar totodata.parca te as sfatui sa mergi decat sa stai retras in casa! Te imbraci si tu mai bine. si te duci! Cum crezi tu.

| Xenoverse explică (pentru Stropdeploaie):

Degeaba si daca ma imbrac bine, tot racesc plus ca stau prin moldova.

| YouandI a răspuns:

Înainte de toate trebuie să te gândești la sănătatea ta. Dacă nu te simți ok, ești răcit, încearcă să te faci bine.
Un loc de muncă nu se rezumă numai la bani, ci la colegi, prieteni, ceva făcut din pasiune, acumularea de experiență etc...
Mie dacă mi-a fost rău sau am racit tot m-am dus la munca (pentru ca îmi place ceea ce fac și unde lucrez), întrebarea mea e : ție îți place acel loc sau te duci obligat?

| melodrama a răspuns:

Nu ai ajutor de handicap?

| Xenoverse1 a răspuns (pentru melodrama):

Da am dar foarte putin.

Răspuns utilizator avertizat