| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara.
Sunt căsătorită de 2 ani cu verișorul meu de.al doilea după o relație de 4 ani. Tatăl meu cu mama lui sunt verisori dar tatăl meu fiind plecat din tara de când aveam eu vreo 6 ani nu a avut cu soacră mea o relație de verisori, eu crescând și neștiință ca este verișoara tatălui, când am aflat era deja târziu. Am încercat sa ne despărțim de multe ore dar fără succes și am ajuns la concluzia ca ne facem rău singuri luptând împotriva noastră.
Acum problema este ca ne.am dori un copil pe viitor și ne.ar interesa cât de mari sunt riscurile și ce ar trebuie sa luam în calcul înaintea.
Poate este vreun medic care mi.ar putea răspunde din punct de vedere medical ce ași putea face sa aflu dacă sunt probleme, de exemplu cu se numesc analizele pe care le.am putea face.
Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Ara997 a răspuns:

Genetician. genetica se ocupa cutreaba asta
daca nu aveti boli prin familie etc e mai simplu. ma refer la cardiaci, etc. riscul de aici vine, cand exista o boala care se poate transmite genetic si parintii fiind rude sunt "purtatori" ale genelor responsabile de boala respectiva. copilul nascut are problema mare sa mosteneasca boala pentru ca ia cromozomi si de la mama si de la tata

3 răspunsuri:
| PersonajFictiv a răspuns:

Pai nu mai bine te duci la spital si intrebi un medic?

| CristinaCristina21 a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Vim merge cu siguranță la medic, dar încă nu știu exact la ce fel de medic sa apelez