| RoxanaGhost a întrebat:

Sunt fata, am 17 ani si jumatate iar problema nu e mama, ci bunica. Faza e ca nu ma lasa sa fac nimic. Absolut nimic! Mai ales cand vine vorba de mancare.De-a lungul timpului am invatat sa fac sarmale(de la ea),clatite,piure, paste si pilaf de orez(de pe internet), insa in seara asta am anuntat-o ca as vrea maine dupamiaza cand vin de la liceu sa fac o prajitura.Ma rog,am sortat ce ingrediente am in casa si ce nu am, iar eu mai am nevoie de 21, 50 de lei pentru ingredientele lipsa.Eu saptamana trecuta am scos decontul de pe card(sunt navetista) si mi-am luat ceva hainute si niste cosmetice(sunt fata si simt nevoia). Chiar azi pe la ora 16 m-a invitat o colega sa iesim in centru.Eu bucuroasa,m-am imbracat cu hainele noi,m-am machiat putin,toate cele si am iesit afara sa o anunt pe mama ca ies cu A(colega). Mama mi-a dat voie fara sa ezite dar bunicamea a pus un bot si repede,ca :Ce? Esti scrisa? Invatata? Ce, iesi duminica? Cat stai?
Mama i-a explicat ca mai bine sa fie ingaduitoare cu mine, decat sa ma tina din frau si sa fac mai rau cand "scap" de acasa.Si de exemplu anul trecut, ieseam pe ascuns la ora 21 sa ies cu fostul(la vremea aceea imi era iubit) si comunicam cu mama prin sms sa ma anunte cand iese bunica din casa sau din camera ei.Mereu imi spune ca-s puturoasa si e mizerie la mine si ca nu ma vede invatand...(avand in vedere ca sunt navetista si nu am timp nici pentru mine, plus ca facem recuperari, adica stam o ora in plus si ajung aproape la 4 acasa.)Cand ajung, poate vreau sa dorm macar cateva minute.Nici vorba! Ma duc la paine, in general cumparaturi, aproape zilnic.Ma duc tocmai la marginea satului la fratele ei mai mare, care o menajeaza cu rasaduri si chestii de genul.Ma trezesc in fiecare zi la 6 dimineata.In weekend la 7, in loc sa ma odihnesc mai mult.Nu,nu sunt o puturoasa, chiar imi place munca, nu mi-e rusine sa fac asta.La liceu am note marisoare(de la 8 in sus).Si ea imi zice mereu ca nu ma vede invatand.Pai daca de dimineata pana la 16 umbla prin curte si face treaba pana la 16:30 cand ii incep bazaconiile pe Kanal D, cum sa ma vada?(Nu intelegeti gresit.Eu chiar o apreciez ca munceste, dar poate am si eu dreptul sa gatesc ceva cand am chef.)Iar eu in camera mea fac curatenie in fiecare sambata dimineata pentru ca atat imi permit.Cum ma simte ca ies din casa si merg la mama vine dupa noi. Face mereu pe geloasa ca de ce imi petrec timpul asa mult cu mama.Bai,totusi e mama! La vara vreau si eu sa-mi gasesc un job part-time.Nuuuu,ca ma violeaza dracu lacu! Eu m-am saturat.Am ajuns sa am momente cand sa spun ca una din noi trebuie sa plece. Daca mananc putin e rau. Daca mananc mult e rau.Tot din cauza ei devenisem grasa la 1-4 respectiv 5-8, pentru ca ma obliga sa mananc tot din "castronoi". Practic ma indopa pana dadeam pe afara.In clasa a 9 a am reusit sa slabesc 14kg in 7 luni, iar acum sunt o alta persoana.Si acum imi amintesc, era octombrie 2015, dadusem jos 2-3kg si ea deja jelea si plangea ca sunt schiloadastraight face Nu mai putem convietui cu ea.Mama la 56 de ani nu poate merge de cate ori vrea la WC, ii tine contul cata cafea bea, etc...Tot bunica,vrea sa devin doctorita, ca nepoatele ei din Bucuresti sau macar o amarata de asistenta.Ea nu intelege ca la anul dau bacul si daca-l iau, eu nu stiu unde dracu sa merg? Eu am inclinatie spre actorie sau asistenta sociala. Dati-mi un sfat ceva ca simt ca innebunesc!

Răspuns Apreciat de Editori
| Raducons a răspuns:

Esti de apreciat ca iti place sa gatesti din cand in cand cate ceva si ca vrei sa lucrezi in vacanta este farte bine.
Bunica ta vrea sa te protejeze dar nu stie cum sa fac asta, nu trebuie sa te superi.
Bunicii au anumite conceptii care nu mai corespund acum cu viata pe care o avem noi deci trebuie inteles asta.
Indicat este sa mergi la scoala pe care o alegi tu.
Oricum daca ai termina medicina ar fi foarte bine si asistenta este f bine, trebuie luat in calcul, dar este si greu multi ani de scoala.iti dai seama ca bunica ta iti vrea binele altfel iti spunea ca nu are rost sa mai faci ceva si te trimetea la munca.
Nu este chiar asa de rau cum pare,

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer am citit mesajul tau si mi se pare ca bunica ta nu ar trebui sa-ti comande asa de mult viața mai ales la vârsta asta si ca o ai pe maica-ta care ea ar trebui sa aibă un rol de părinte pentru tine. Asadar eu zic sa ai la un moment dat o discutie serioasa cu bunica ta despre aceste probleme mai ales ca la vârsta ai trebuie sa fie o persoana înțeleaptă si înțelegătoare. Sunt sigur ca in adâncul ei tine foarte mult la tine si te iubeste ca pe fiica ei de-aceea vrea ca sa ai un viitor fericit. In discutia cu ea ai putea sa utlizezi un ton calm. Zii tot ce ai scris pe acest site. In fine iti urez baftă si mult succes. Stiu ca n-o sa fie usor.
hee hee)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bunica ta se uita la Bravo, ai stil! sad e irecuperabila.

Dar tu esti o fata ambitioasa, incearca s-o ignori si sa faci ca tine. Esti destul de mare si nu poate sa te oblige sa faci un lucru sau altul daca tu nu vrei. Mama ta ar trebui sa fie mai impunatoare, sau sa va mutati, pentru ca daca stati in casa ei, e normal sa se simta stapana peste voi.

Sincer, eu in locul tau i-as spune ca am dat la medicina si as merge unde vreau eu laughing. N-are cum sa te verifice.

| munteanuionvictor a răspuns:

Sfatul pe care pot să ți-l dau e să lupți pentru drepturile tale. E bine că vrei să gătești ce-ți place și că vrei să muncești în vacanță ca să ai banii tăi. Pe cât posibil trebuie să mănânci sănătos și să nu te lași influențată de altcineva să mănânci mai mult decât îți trebuie. Din câte am înțeles ai o personalitate puternică și cu timpul o să devii mai independentă decât ești acum. Trebuie să-ți alegi meseria care consideri tu că ți se potrivește. În adolescență am fost și eu supraponderal, acum am o greutate normală și mă simt foarte bine. Cu ajutorul mamei tale o să reușești să devii o persoană mai sigură pe tine, mai puternică și o să ai un stil de viață echilibrat din toate punctele de vedere și nu o să te superi așa de mult când bunica ta încearcă să te domine.

| anonimaalee29 a răspuns:

De ce mai locuiesti cu bunica ta? Daca tu si mama ta nu aveti o casa sau un apartament, macar inchriati ceva, bunica ta este cam stresanta. Nu zic sa nu te mai duci la ea, te duci de fiecare data cand ai timp, dar nu sa stai cu ea zilnic. Mama ta te poate intelege mai bine decat ea.Si bunica mea face mai la fel si de aceea stau la ea foarte rar. Ma intreaba din 10 in 10 minute daca mananc si ma indoapa, nu ma lasa sa ies in oras cu iubitul, ca "cee cum sa iesi cu baieti, ai doar 17 ani esti mica!" si multe alte chestii naspa. Bunicii nostri au trait in alta generatie, alte vremuri...stii, comunismul. Ei nu isi pot schimba gandirea, au ramas cu cea de atunci sau aproximativ la fel.
Nu trebuie sa faci ce meserie vrea ea, este viata ta, nu a ei. Va fi meseria ta, nu a ei. Si pana la urma ea va muri, Doamne ajuta cat mai tarziu, care va fi satisfactia ei? Doar ca si-a vazut nepoata asistenta sau doctorita?