| Ferii a întrebat:

Buna seara...
Sunt impreuna cu o fata de un an si 3 luni. Azi am aflat ca ieri m-a inselat... dar nu vreau sa ma despart de ea pentru ca o iubesc dar ma simt tradat si ma doare.
Ce sa fac?

34 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

A fost sincera și deschisa cu tine ca ți-a spus. Și chiar a doua zi. Unii țin ascuns totul. Și merg înainte ca și cand nu s-a întimplat nimic. Aceea e situația cea mai grava.
De ce ți-a zis - o? Ca sa va despărțiți pentru ca îl are pe celalalt? Sau pentru ca regreta, pentru ca a fost doar un moment de cadere? Tentațiile pot fi mari uneori, și mulți cedează, iar mai apoi regreta, și nu e de condamnat, pentru ca noi, oamenii, suntem foarte slabi uneori.
Trebuie sa vezi ce a determinat - o sa te însele. Dacă regreta, ai putea merge înainte cu ea, dacă o iubești. Dar ar trebui și sa te gindesti ca, odată pierduta încrederea în ea, o vei redobândi foarte greu, și asta va aduce probleme în relație.
Ai o decizie foarte grea de luat. Nu te grăbi, vezi ce e în inima ta, acum, după gestul ei, și discuta și cu ea, sa vezi ce a fost în capul ei cand a făcut -o, și după un timp vei știi ce ai de făcut.

regis
| regis a răspuns:

Ai doua variante:
1. accepți asta si iti asumi, te impaci cu ideea ca s-a intamplat si se va mai intampla. In fond nu e mare lucru, nu e ca si cand a dat prăjitura ta altcuiva iar tu ai rămas fără, este destula pentru toata lumea.
2. Consideri fidelitatea esentiala in relatie si ii dai papucii urgent, pana e calda treaba.
Orice alta variantă o vei regreta ulterior.

| Violleta2022 a răspuns:

Cum ai aflat?
Ti-a spus ea, ai vazut-o tu, ti-a spus un prieten?
Fii mai clar, ca sa putem sa-ti dam un sfat corect.

| Ferii explică (pentru Violleta2022):

Ea mi-a spus

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ferii):

Atunci nu-i nimic de facut!
Ii spui adio si rupeti relatia, fiindca-i clar sa nu da doi bani pe iubirea ta, sau pe relatia voastra.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Ferii):

"acum 5 ore | Ferii explică (pentru Jassmina):
Ea mi-a spus"

e clar ca nu te mai iubeste, daca ramai cu ea o sa fii numai unul dintre baietii din viata unei kurve, care e clar ca e

| Freya1 a răspuns (pentru Zuzu1991):

A înșela e o alegere si o greșală clar.Cand nu mai poti sa fi cu un om pur si simplu pleci nu înșeli.Dar nu poti sa acuzi doar acea persoana si sa o jignesti. Daca ea la înșelat azi si maine ii spune si pleaca nu e chiar asa de condamnat.Probabil relația se rupsese de mult iar dintr-un impuls de moment a făcut ce a facut si si-a demonstrat ca, chiar nu mai are sentimente fata de acea persoana. Daca in schimb stai cu un om luni/ani si il înșeli e extrem de gresit si de judecat.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Freya1):

Corect

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ferii):

Daca ea ti-a spus inseamna ca probabil s-a llasat dusa de val pe moment, sau nu si-a dat seama ce face sau a facut-o dar ii pare rau pentru asta.Eu zic sa o intrebi de ce si daca iti spune ca stie ca a gresit, ca ii pare rau, ca se simte vinovata sau altceva si zice ca inca mai vrea sa fiti impreuna iart-o (dar nu uita) si mai dai o sansa.Fiecare om are dreptul la o a doua sansa.La urmatoarea data cand o ia pe aratura, chiar daca doare si o sa plangi vreo 2 saptamani dupa ea, poti sa va despartiti/faceti divort

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred ca nu a gasit un motiv sa se desparta de tine si acum il are.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze: nu de tine, ci de el.

| Mosotti a răspuns (pentru Zuzu1991):

Ce leg are iubirea neaparat cu un sex ssimplu si atat?
Daca cu el nu mai e okey, e altceva, sa se desparta, dar daca cu el e la fel de ok, e f bine.

| Mosotti a răspuns:

Daca fata asta cu tine este okey cu toate, nu conteaza ca te-a inselat, fi baiat destept si stai cu ea, poate te iubeste pe tine, dar a avut si ea diversitate sexuala, nu e problema.
Ce conteaza ce face atat timp ca cu tine e f okey?
Lasa tu tradarile si durerile ca nu e cazul.

| Freya1 a răspuns:

Clar este ca sentimentele din relația voastră au dispărut, cel puțin din partea ei.Acuma cel mai indicat ar fi sa iti vezi de drumul tau pentru ca nu poti sa mai stai cu o persoană ce nu te iubeste si dupa sa reanalizezi ce s-a intamplat, unde ai gresit tu, unde a gresit ea ca pe viitor sa stii ce sa nu mai faci sau ce sa nu mai alegi.

| LoveSleep a răspuns:

Dacă nu vrei, nu te despărți de ea.
E alegerea ta.

Dar dacă faci asta, nu mai ai dreptul sa-i reproșezi ei ca a făcut asta. Pur și simplu treci peste.
Nu e corect să-i spui ca treci peste și o ierți și să-i aduci aminte în fiecare zi ca te-a inselat sau sa speri sa ai vreun avantaj asupra ei din cauza asta.

Nu-ți convine, pleacă.
Nu vrei sa pleci, asuma-ți.
Viata nu e atât de complicata.

| cristimihailov a răspuns:

Sa te desparti de ea.
Nu mai accepta flegme de la toti.

| AliGab a răspuns:

Cum adica te-a inselat? S-a culcat cu altul? Si de unde informatia asta?

| Vântulalb a răspuns:

Inteleg ca ea a recunoscut. Ti-a spus si de ce a facut asta? Care au fost imprejurarile?
Daca a facut-o constient, voit, atunci oricat a-i iubi-o, e mai bine sa te desparti de ea.
Daca insa altele au fost conditiile, mai da-i o sansa pana la prima greseala. A doua nu se mai iarta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să te desparți. Dacă după 3 luni deja nu rezistă...

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scrie un an si 3 luni.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce sa se desparta daca cu el este f okey ea?! Ce importanta are ce face atat timp cat cu el ar fi okey?
De aia i-a si zis lui ca l-a inselat, n-a considerat ceva cine stie ce treaba asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un fir de ață care se rupe nu va mai fi niciodată la fel. sad

| Mopmop a răspuns:

Ar trebui intai sa vezi de ce s-a ajuns la asta. Poate ai si tu vreo vina? Gen, nu ai dat atentia cuvenita relatiei, sau ei sau poate nu aveti o viata sexuala implinita?
Judeca calm si la rece...
Daca ajungi la concluzia ca ai facut tot ce e omeneste posibil si ea totusi te-a inselat cel mai bine ar fi sa o uiti.

| Mosotti a răspuns (pentru Mopmop):

Daca cu el se poarta f bine mai departe, inseamna ca-l iubeste, dar fata mai are nevoie uneori de o aventura, diversitate sexuala, iar asta nu e o problema, ca oricum tot intreaga vine acasa.

| Mopmop a răspuns (pentru Mosotti):

Te contrazic. Odata ce a inselat, si ma refer la incredere nu ca s-a culcat cu altul e pa! Scenariul urmaror: sunt impreuna, ea face un copil cu altul. Colegul e bun de tata? Odata ce a inselat o va face oricand in viitor. Daca vrea diversitate sexuala sa o faca dar fara a avea o relatie! Inca o data, asemenea femeie merita out! Asta nu inseamna ca sunt de acord ca barbatul sa insele!

| Mosotti a răspuns (pentru Mopmop):

Pai eu nu vad legatura intre sex si iubire neaparat. Pai si daca o va face iar, atat timp cat cu el este foarte okey, ce conteaza?
Am inteles ca te referi la incredere, insa ea i-a zis ca a facut-o.

Bine, sa nu ramana gravida, asta clar.
Si oricum nu e bun de tata, ca se face un test si afli repede daca e al tau sau nu.
Insa sa faca copil cu cel pe care-l iubeste adica pe acesta, daca vor copii, si ala cu care se mai culca, sa se culce asa doar pentru distractie si atat.

| Mopmop a răspuns (pentru Mosotti):

Offf. Sa inteleg ca tu ai imparti prietena ta cu altcineva?

| Mosotti a răspuns (pentru Mopmop):

Da, de ce nu? Ti-am zis, daca cu mine se poarta f okey, nu are ce sa ma deranjeze, treaba ei ce face, ma int sa-mi aloce timp mie si sa se poarte okey.

Ca se duce ea in pauza la munca cu unu la toilet si si-o trage 5 min, nu am eu treaba.
Nu tolerez infidelitatea emotionala, pe cea sexuala o tolerez daca asta nu ma deranjeaza cu nimic.

| MValentin a răspuns:

Uita te la întrebarile mele trecuterolling on the floor am patit la fel.
Doar ca la mine a fost groaznic, am vrut sa merg la ea de revelion o zis ca are corona etc. sa nu vin, i am făcut surpriza si am venit o luna mai târziu si cand eram in orașul ei intr o noapte i am descoperit parola de ig si acolo am aflat ca avea o relatie sexuala si o relatie asa frumoasa si cat timp nu mi răspundea de revelion ea era la ala si faceau sex. happy
Astăzi 18 aprilie dupa 4 luni inca avem probleme despre asta dar suntem oarecum okay.
Ce trebuie sa faci tu? Merita sa încerci sa treci peste? Daca da dedica te si fi yolo, comunica cu ea mult încearcă sa o faci daca te iubește sa te ajute...e greu man, dar stim amândoi. Din păcate nimeni nu o sa te poată ajuta.

| AndreeaWTS a răspuns:

Cum adică o iubești?
Te-a înșelat. Nu s-a împiedicat pe stradă și a căzut într-o p***.
Chiar te-a înșelat. Deci nu dă doi bani pe tine.
De ce vrei să mai rămâi cu ea?
Îți dai seama că te va înșela mereu, de câte ori va avea ocazia?
Dacă asta vrei, asta e. Nu trebuie să faci nimic.

| Saiko10 a răspuns:

Frate nu o ierta, nu mai investii timp in relatia asta cu o persoana de genul, pentru ca, cu cat stai mai mult cu atat va mai nasol cand o lasi, nu vrei sa ajungi casatorit cu o persoana de genul, o sa te insele iar, poate mai rau decat acum. bucurate ca ai aflat acum si nu mai tarziu.

| Eisenheim a răspuns:

Dacă totuși ți-a spus,și crezi că are rost, mai dai o șansă, dar numai una altfel se învață așa, daca o va face din nou îți va spune, iar atunci ai toate motivele sa o lași pentru că oricum te va lăsa ea pe tine

| Nemeessis a răspuns:

Salut. Dacă după un an și trei luni a decis să te înșele, părerea mea e că ar trebui să te desparți de ea. Știu că nu asta vrei să auzi, dar e mai bine pentru tine.
Înțeleg că o iubești și nu vrei să rupi relația cu ea, dar gândește-te că dacă treci cu vederea peste acest lucru și o ierți, îi oferi o a doua șansă să te înșele iar. Există și excepții, nu zic nu, dar chiar dacă fata ar promite că nu va mai face asta și chiar s-ar ține de cuvânt, pentru tine tot nu ar mai fi la fel. E vorba de încredere, mereu o să ai suspiciuni, e foarte posibil ca relația să rămână toxică daca decizi să o ierți.
Decizia îți aparține, dar gândește-te bine. Poți continua relația, cu riscul că fata respectivă te va dezamăgi din nou sau poți încerca să treci mai departe, având posibilitatea să întâlnești o altă fată care să te respecte și să te iubească cu adevărat.

| Alina225 a răspuns:

Spune-i că ai nevoie de timp de gândire, o perioadă în care să nu vă mai întâlniți deloc și atunci o să-ți dai seama ce ai de făcut.