| Xenoverse1 a întrebat:

Buna seara, sunt o persoana cu dizabilitati am mai pus intrebari pe acest site ca vreau sa ma angajez undeva dar nu am reusit din cauza ca am gradul 2 de handicap si nu ma angajeaza nimeni.

Asa ca am apelat la fratele meu din Anglia, sa ma ajute sa lucrez acolo dar a spus ca se mai gandeste, probabil nu ma vrea acolo ca crede nu o sa ma descurc acolo mai ales cu limba.

Ce pareri aveti?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probabil nu te vrea acolo pentru ca esti o grija in plus pentru el. Nu cu faptul ca nu te descurci cu limba isi face el probleme.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Te admir că vrei să muncești, dar să știi că munca în Anglia e foarte grea, probabil fratele tău se gândește că dacă te aduce, nu știe unde să te trimită să muncești pentru că acolo majoritatea lucrează în fabrici, unde trebuie să-ți meargă mâinile...
Ai încercat să pui anunțuri pe Facebook, în grupuri de job-uri din orașul tău?

| CatalinB11 a răspuns:

Am gasit un link cu locuri de munca, poti face o incercare aici. Din cate stiu, angajatorii sunt scutiri de taxe daca angajeaza persoana cu dizabilitati. Daca ai nevoie de ajutor in formatarea C.V. ului, da-mi mesaj in privat si te ajut cu mare placere.

https://ro.jooble.org/locuri-de-munca-persoane+cu+dizabilitati

In legatura cu plecarea in Anglia, mai mult decat sigur acolo ai avea sanse mult mai mari de angajare, doar ca fiind un mediu nou, s-ar putea sa fie mult mai greu pentru tine sa te adaptezi, mai ales daca nu ai un minimum de cunostinta de limba engleza. Plus ca poate programul fratelui tau nu ii permite sa aiba grija de tine in perioada de acomodare. Incearca sa accesezi linkul de mai sus si poate ai noroc. Mult succes!

| shu7e a răspuns:

In UK ca in orice tara fara sa cunosti limba este foarte greu. Daca nun o stii (si chiar daca o stii in majoritatea cazurilor) gasesti doar de prestat munca fizica.
Oricum ar fi e nevoie sa incepi sa inveti ceva, o meserie care o poti face + o limba straina
Se repeta pe aici aceasta intrebare cu o oarecare frecventa. Daca esti aceeasi persoana imi pare rau sa-ti spun dar nu se intampla minuni multe in lume. Daca nu schimbi ceva atunci te asigur ca nu o sa se schimbe nimic in viata ta. Peste un am si peste 10 probabil ai sa pui aceleasi intrebari pe aici si ai sa primesti mai mult sau mai putin aceleasi rasunsuri.
Mult succes