| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPU, am nevoie de ajutorul vostru intr-o situatie care pana in urma cu putin timp era de-a dreptul disperata.

Povestea incepe asa...De vreo 2 luni m-am despartit de prietena mea, putin mai complicat insa cine s-a despartit de cine dar asta o sa va dati voi seama pe parcurs.

Am avut-o relatie de 8 luni, aproape 9 pot spune eu pline de bucurii si lucruri frumoase, numai ca, prietena mea a mai avut inainte de mine o relatie de 1 an si 8 luni in care se certa cu iubitul ei aproape in fiecare zi, ba chiar au avut pauze de pana la 2 luni de zile.

Tin sa precizez ca el a fost primul cu care a intretinut relatii intime (6 ori in ultima luna fiindca simntea ea ca se vor desparti)

Nu pot spune ca nu m-a iubit, mi-a demonstrat asta in diferite moduri, iar eu ca un baiat model cum am vrut sa fiu am plimbat-o prin foarte multe locuri si in plus de asta nu m-am impus in fata ei cu diferite chestii (nu vorbi cu x, nu face aia, nu manca aia si etc), spre deosebire de fostul ei cu care se certa din orice.

Dupa 5 luni de relatie, m-am trezit ca Horia (fostul prieten al ei) i-a dat un mesaj cu "Te Iubesc", la care ea a raspuns in aceeasi maniera "Si eu te iubesc". Cand am aflat (chiar ea mi-a spus cu gura ei) am avut o cearta destul de serioasa, dupa care o vreme bunuta de timp imi tot spunea ca nu stie ce a fost in capul ei si ca de fapt pe mine ma iubeste si ca ii pare rau.

Am mai avut discutii, certuri cu ea pentru faptul ca vorbea cu fostul ei prieten pana cand nu mi-am mai batut capul si am lasat-o sa vorbeasca cu el fiindca nu aveam ce le face.De 2 ori in toata relatia am pus-o sa aleaga intre mine si el, iar ea m-a ales pe mine, spre uimirea mea.

Ca sa nu ma mai lungesc foarte mult, ea a fost extrem de afectata de la despartirea cu acest baiat Horia, iar cu mine nu s-a purtat asa cum s-a comportat cu el.Cei drept am intretinut si noi relatii intime (nu in adevaratul sens al cuvantului, doar asa de pregatire pana cand spunea ea avea de gand sa iasa perfect) dupa care se purta foarte dragastoasa cu mine.

Intr-un final nu am mai suportat sa fie indiferenta cu mine asa cum era de cele mai multe ori si i-am propus sa luam o pauza.
Urmatoarea zi cand ma asteptam sa vina la mine, asa cum facea de obicei am aflat ca avea program cu fostul ei prieten, prietena ei cea mai buna si inca un tip, iar atunci i-am spus sa ne despartim.

Dupa ce ne-am despartit, la un moment dat am inceput sa merg dupa ea sa o rog sa mai dea o sansa relatiei, asta pana la un majorat al unei colege de-a ei cand ne-am impacat. Dupa ce ne-am impacat ea mi-a zis ca nu mai simte mai nimic fata de mine dar ca se chinuie, dar dupa o saptamana ne-am despartit iar fiindca ne certasem nu mai stiu exact din ce motiv.

La 2 saptamani dupa aceasta despartire a vrut sa se impace iarasi cu mine la balul liceului numai ca de data asta nu mai vroiam sa sufar si i-am spus ca daca intr-adevar vrea sa lupte pentru mine. Dupa 2 zile deja nu mai era decisa, si de atunci am mai stata 1 luna dupa ea sa fac pe milogul in fata ei.

Dupa ce a inceput scoala nu am mai bagat-o in seama o perioada dupa care a inceput ea, iar ca sa nu ma mai lungesc va spun ca miercurea trecuta m-a sunat si o ora mi-a vorbit despre regretele ei fata de mine ca m-a facut sa sufar enorm si ca ii pare extrem de rau ca ne-am despartit si ca inca i-ar parea rau, ca cica oricum daca e sa ne impacam ne vom impaca, ca ii e dor de mama mea, de zilele in care am mers la mare si numai chestii din astea care daca ma apuc sa le scriu nu le mai termin. Vroia chiar sa ma vada la web ca sa nu uit.

Urmatoarea zi deja era schimbata total si nu mai vroia sa vorbeasca cu mine, pe motiv ca avea treaba, dar in schimb l-a sunat pe fostul ei prieten sa-i spuna ca eu i-as fii zis de impacare si ca am intrebat-o daca mai tin la ea.

Eu ma inteleg relativ bine cu fostul ei prieten, el mi-a spus ca nu s-ar mai imapca cu el fiindca si lui ii facea faze asa cum imi facea mie, plus ca el e singurul biat la care poate sa se planga, in rest nu vorbeste cu multi baieti.Horia asta i-a spus sa ne impacam la bal ea nefiind foarte decisa, iar de atunci pana miercuri nu a mai vrut sa discute cu el despre mine.

Parerea mea e ca e indecisa si ca nu stie sigur pe cine iubeste.Va rog sa ma scuza-ti pentru timpul pierdut din viata din vina mea, dar v-as ramane indatorat daca as facea-o cumva sa se intoarca inapoi... fete gasesc, stiu, deja am cateva optiuni dar ceva din mine stie clar ca ar merge numai ca nu stie cum sa o abordeze pe aceasta fetita (Lidia). Este zodia berbec tin sa precizez.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri si raman dator daca ma ajutati cu niste raspunsuri cat mai serioase si la subiect.

13 răspunsuri:
| Roxana121 a răspuns:

Ca-m lunga povestea ta, dar intr-un final am inteleso.Acuma daca ti-a spus si fostul ei ca afcea si cu el astfel de faze ce mai vrei de la individa asta, sa isi bata joc de tine in ultimu hal? las-o frate balta ca nu merita, pai ce asa-i iubire acum te iubesc miine n-am timp? Fii barbat si nu mai pune botu la toate panarame din astea care isi bat joc de barbati, nu mai umbla dupa ea, vezi-ti de treburile talea, arata-i ca nu te mai intereseaza persona ei si ca nu mai vrei sa fii cu ea, asta-i cea mai buna solutie in cazu tau, daca nu vrei mai apoi sa ramii un ratat distrus. Sper ca mai inteles corect si fii barbat pina la urma.

| bozioru a răspuns (pentru Roxana121):

Eu sunt un baiat cu simtul umorului de obicei, nu ma las fraierit de nimeni si nimic, am suferit destul, iar acum imi este absolut neutru tot ce se va intampla.
Vroiam doar sa stiu daca am vreo sansa ca domnisorica asta sa-si dea vreodata seama ce a pierdut si daca da sa vina si sa lupe asa cum o facea odata.

| Roxana121 a răspuns (pentru bozioru):

In situatia care te afli acum esti fraerit foarte bine, nu vad nici un umor la toata povestea ta, tu chiar nu intelgi ca esti o jucarie in mina ei, azi se joaca cu tine, miine n-are timp de tine, daca-ti convine sa fii jucaria cuiva poftim fugi dupa ea, reintoarcea si las-o sa isi bata joc de tine.

| BeautyOfWeb a răspuns:

Isi bate joc de amandoi

| IuliiMarie a răspuns:

Pai,fara suparare dar daca e indecisa uneori zice ca da alteori ca nu inseamna ca nu e dragoste adevarata, deoarece daca vorbeste cu fostul prieten inseamna clar ca il ''iubeste'' si pe el si te ''iubeste'' si pe tine, oricum ea nu te merita! ITI spun sincer!

| AneeM a răspuns:

Wow. o poveste intreaga. ce sa spun, eu zic ca si tu sa renunti la ea chiar daca o iubesti, pentru ca iubirea nu le rezolva pe toate din pacate. Daca ti atat demult la ea, mai dai o sansa, spune-i ca e ultima sansa ca ea sa decida ce vrea sa faca cu adevarat si ca daca nici de data asta nu merg lucruriile intre voi, oricat de mult o iubesti va trebuii sa renunti la ea. Lupul isi schimba parul, dar naravul ba. Iar de data asta ar cam trebuii sa ii impui mici limite, este clar ca acel baiat Horia ii cam face neclare sentimentele sau poate asa ii place ei, atentie din partea amandurora pentru ca nu se poate hotara pe cine sa aleaga, dar atat timp cat fostul a facut deja alegerea tu ii cam ramai singura optiune. Sa sti ca nu te iubeste, cand iubesti nu te chinui sa dezvolti sentimentul si nici pe fostul nu il iubeste, el ramas o incapatanare pentru ea, pentru ca el a ales deja si a exculsoo.

| Klaus666 a răspuns:

Dupa parerea mea nu cred ca mai merita a doua sansa. Acum este cam greu sa iti gasesti o iubita care sa tina cu adevarat la tine. Eu te sfatuiesc sa cauti alta fata care sa te iubeasca cu adevarat. Ai griga ce alegi. Bafta!

| Amedeia a răspuns:

Stii ce face? si sunt sigura de asta! il iubeste pe fostul ei ..si pe tine te tine atunci cand fostul nu ii da importanta in totalitate...sau se simte respinsa ea! nu isi bate joc ca nu poti numi bataie de joc. dar o doare ce face fostul ei si incearca sa isi alinte sentimentele cu tine. poate intr-o zi va ajunge sa te iubeasca! viata e de vina nu ea crede-ma.

| bozioru a răspuns (pentru Amedeia):

La asta ma gandeam si eu ca s-ar putea intampla, dar am vorbit cu ea zilele trecute si imi spunea ca pe el il mai place, iar pe mine nu.Da, ma gandesc ca aproape toata relatia am fost cao roata de rezerva avand in vedere ca atunci cand vorbeste cu el pare cu totul din alta lume.
Ne mai intalnim pe la liceu dar nu ii spun decat un amarat de buna, iar ea imi tot arunca niste zambete care nu fac altceva decat sa ma enerveze.
Tin sa precizez ca de mult ori m-a mintit spunandu-mi ca iese afara cu o prietena sau e cu mama ei la cumparaturi cand de fapt iesea cu fostul ei.
Am inteles despre ce a fost vorba, am fost bun cu ea si am fost luat de prost, iar eu am continuat sa fac pe prostul doar doar si-o da ea seama.Toti prietenii m-au sfatuit sa inchei relatia de la prima fazacare mi-o facuse, dar am preferat sa o iert de fiecare data fiindca venea la mine plangand tot timpul.

| Werimar a răspuns:

Frate...las-o..serios,las-o. Incheie cu ea.

| bozioru a răspuns (pentru Werimar):

De lasat ne-am cam lasat unul pe celalalt, prea multe mi-a zis de el ca sa mai fie ceva intre noi, vroiam sa va cer parerea fiindca nu o inteleg de ce se poarta asa...azi imi zice tot felul de chestii, iar urmatoarea zi e intoarsa la 180grade.
Ma intereseaza sa stiu daca are rost sa raman prieten cu ea sau sa o las in pace ca poate asa o sa aiba timp sa-si dea seama ca a dat vrabia din mana pe cioara de pe gard.

| Werimar a răspuns (pentru bozioru):

Unele persoane efectiv nu stiu sa aprecieze ceva, sau pe cineva la momentul oportun. Probabil mai incolo o sa realizeze, parerea mea ar fi sa inchei cu ea orice fel de contact, nici prietenie nici nimic cu o astfel de persoana, e decizia ta.Ai grija, bafta! happy