| kavasaki99 a întrebat:

Bună seara TPU. am o intrebare. Deci o fata de 15 ani este mamă are o fetita de un an. tatal fetitei este plecat din tara, in certificatul copilului de 1 an este trecuta ca mamă mama fetei de 15 ani si acum tatal ei vine in tara sa treaca fata pe numele lui si fata de 15 ani nu este de acord. ce poate face tatal fetei de 1 an? Daca ati intales intrebarea mea, multumesc astept raspuns! Fundiță + vot

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inteleg ca in certificatul de nastere a fetitei nu a fost trecut si tatal iar acum acesta vrea sa obtina stabilirea paternitatii fata de el.
Aceasta se poate stabili prin recunoasterea paternitatii, acceptata de mama sau prin hotarare judecatoreasca si nu are nici o legatura cu incredintarea copilului, copilul ramane tot la mama si aceasta ar fi in favoarea mamei, putand cere pensie alimentara pentru fetita.
Daca tatal ar vrea ca fetita sa-i fie incredintata trebuie sa ceara aceasta tot printr-o actiune in judecata, odata cu actiunea pentru stabilirea paternitatii.
De regula instantele incredinteaza minorul mamei, daca are conditii aproximativ egale de crestere si ingrijire a copilului. Doar in cazuri mai deosebite (mama betiva, consumatoare de droguri, care traieste in promiscuitate, etc) minorul este incredintat tatalui.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate sa o dea pe mama in judecata. Daca are suficiente probe pentru a se crede ca este tatal copilului, judecatorul va decide efectuarea unui test de paternitate pe care il va palati tatal (mama va fi obligata sa perita efectuarea lui):

| kavasaki99 explică (pentru Brigaela):

Si daca o sa fie fata pe numele lui, fata va locui cu tatăl fetei sau cu Fata de 15 ani?

| Brigaela a răspuns (pentru kavasaki99):

Asta este o alta discutie. daca testul de paternitate dovedeste ca acela este tatal copilului, acesta poate sa se indrepte din nou in judecata impotriva mamei si sa ceara custodia copilului. Faptul ca este tatal copilului nu asigura automat custodia, va trebui sa demonstreze de ce este un parinte mai bun decat mama, daca vrea ca copilul sa locuiasca cu el

| Violleta2022 a răspuns:

Are dreptul sa ceara un test de paternitate! Daca copilul a fost infiiat deja de mama fetei, posibil sa fie nevoit sa se bata prin tribunal, dar ma indoiesc ca va castiga ceva.
In plus, daca se dovedeste ca fata a fost violata, fiind la varsta de 14 ani cand a ramas gravida, adica copil, iar el major, parintii fetei il pot acuza de viol si el poate face puscarie intre 3 si 10 ani.

| Cenan a răspuns:

Daca vrei un raspuns corect, invata sa formulezi corect intrebarea, si mai du-te si pe la scoala, pentru ca din ce ai spus tu, eu am inteles ca tu esti acea fata de 15 ani si ti-a trebuit destrabalare. Parintii tai sa suporte consecintele ca nu te-au educat, iar tu sa le suporti pentru ca nu te-ai gandit decat la destrabalare. O seara placuta!

| kavasaki99 explică (pentru Cenan):

De fapt sunt băiat, si esti prost! o zi faina!