| Ancutadominic a întrebat:

Bună seara TPU, am si eu o problema. Sunt însărcinată în 5 săptămâni și iubitul meu nu vrea acest copil, țin să menționez că avem o relație de 2 ani jumătate. Problema este că eu iubesc acest copil, nu pot să renunț la el. Iubitul meu spune că el nu-și dorește acest copil...cum credeți că aș putea să îl conving să accepte acest copil? Eu la bebe nu vreau să renunț...app am 21 de ani iar el 22

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Ii explici ca ti-l doresti din tot sufletul. Discutati cu cartile pe fata, dar CU CALM si FARA SA DATI VINA UNUL PE ALTUL SAU SA VA SPUNETI LUCRURI NEPLACUTE. Sa iti spuna de ce nu il doreste, oricat de crud ar fi adevarul. Poate ca te vede ca pe o relatie temporara. Poate ca nu stie cu ce sa il creasca. Poate nu aveti unde sta. Poate ca pur si siplu nu se simte pregatit, nu oricine poate fi parinte. Ii explici de ce vrei copilul (cauta pe net ce trauma este pentru femeie un avort) si schitezi solutii la problemele pe care le ridica el.
Alta sansa nu ai decat sa discutati ca doi adulti responsabili si sa fii convingatoare.
Intreaba ce se intampla si daca tu vei avea copilul indiferent ce se intampla.

| Ancutadominic explică (pentru SkyPilot):

InquireWithin îți mulțumesc din suflet pentru raspuns este foarte folositor dar în schimb eu am încercat să vorbesc cu el întoate felurile i-am si arătat ce înseamnă un avort și câtă durere provoacă oricum până la urmă îl cresc singură am loc de muncă și mă descurc am încercat întoate modurile sa-l fac sa înțeleagă dar el spune că mă urăște eu in nici un caz nu renunț la bebe. aveam unde sta nu era probleme si aveam condiții ca testăm copilul împreună dar viata merge înainte orice ar fi îți mulțumesc din suflet înc-o dată

| Ancutadominic explică (pentru Ancutadominic):

Creștem** scuze sunt foarte stresată

| Ancutadominic explică (pentru SkyPilot):

InquireWithin îți mulțumesc din suflet pentru raspuns este foarte folositor dar în schimb eu am încercat să vorbesc cu el în toate felurile i-am si arătat ce înseamnă un avort și câtă durere provoacă oricum până la urmă îl cresc singură am loc de muncă și mă descurc am încercat întoate modurile sa-l fac sa înțeleagă dar el spune că mă urăște eu in nici un caz nu renunț la bebe. aveam unde sta nu era probleme si aveam condiții ca creștem copilul împreună dar viata merge înainte orice ar fi îți mulțumesc din suflet înc-o dată

27 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca tu aveai 16 ani in decembrie si acum ai 21 inseamna ca ai copil de 5 ani nu in 5 saptamani. Parintii tai ce spun ca ai deja copil la varsta asta?

| Ancutadominic explică (pentru darrio2007):

Dar cine o spus că aveam 16 ani? De ce vorbesti aiurea daca nu citești întrebarea?

| darrio2007 a răspuns (pentru Ancutadominic):

Tot tu ai pus aceasta intrebare:
https://www.tpu.ro/......al-pastra/

| Ancutadominic explică (pentru darrio2007):

Darrio2007 eu am pus doar această întrebare nu acea de care imi spui tu si nu am 16 ani ca am 21 pleacă cântă la altă masă

| romeo78 a răspuns:

Din păcate el a stat cu tine doar din plictiseală și pentru că a găsit o fraieră. Ce zic părinții tăi? Înțeleg că sunteți în concubinaj. Sarcina trebuie să o duci până la capăt, acum nu mai ai ce face. Trebuie să găsești soluții de creștere, dar mai ales, eventual de a fi ă despărți, dacă el va continua să facă scandal.

| RAY a răspuns:

Saracul baiat la 22 de ani e tata, trist, daca nu a facut sex protejat asta e, tu probabil asta isi doresti sa fi o masina de facut copii si stai ca e doar primul mai urmeaza inca vreo 8, 9 copii, trist, in loc sa vedeti de o cariera de ceva in viata asta voi faceti copii, astia trebuie crescuti 18 ani omule

| Mara1997 a răspuns (pentru RAY):

Poate nu toate femeile vor cariera.winking

| Violleta2022 a răspuns:

Crezi ca poti sa te intretii singura, in situatia in care el te paraseste si ramai cu copilasul?
Daca el nu vrea copilul, mai devreme sau mai tarziu tot te paraseste, deci, sanse sa-l fortezi sa-i faci copilul, nu sunt, pentru ca nu se vrea legat de tine, cu un copil.

| Freya1 a răspuns:

Nu stiu la cat timp nu mai poti sa renunti la copil dar daca inca se mai poate cu tot regretul iti spun ca asa ar trebui.
Oricum daca il pastrezi el o sa te lase si nu o sa aiba grija de el.Cu putin noroc vei lua o pensie alimentara dar nici aia nu e batuta in cuie, iar daca tu nu muncesti o s-a cam fi pe nicaieri.
Nu ai cum sa il fortezi sa vrea, iar pe un barbat sa stii ca nu il ti langa tine cu un copil.

| Fatamuntilor a răspuns:

Asteapta sa nasti.
Daca nu il vrea, macar fa-l sa il recunoasca.Va trebui sa mearga la primarie si semneze o cerere pe propia rasundere ca recunoaste copilul.Ca sa nu fie o liniuta certificatul de nastere.Nu are decat sa faca test de paternitate.
Il poti obliga in instanta sa plateasca pensie alimentara.Consulta-te cu un avocat.
Dar poate cand vei naste si va vedea copilul treburile se vor rezolva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mirabela1903
asta nu e tot contul tau?
https://www.tpu.ro/......al-pastra/

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

A crescut repede. Avea 16 ani in decembrie si deja are 21 de ani.

| Ancutadominic explică (pentru anonim_4396):

Nu

| Andreeush a răspuns (pentru darrio2007):

Astfel de persoane nu ar trebui să fie mame.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma rog, la 5 luni n-ai incotro, trebuie sa il accepti, nu-l lasa pe mititel sa ajunga pe la orfelinate si sa-si bata joc altii de el sa il bata sau mai stiu eu. Daca ala e prost si nu-l vrea, nu conteaza. Ofera-i o viata langa mama lui, nu langa niste straini la orfelinat, sa fie abuzat pe-acolo.
Daca nici asta nu te sensibilizeaza, inseamna ca n-ai suflet, da-i click mai jos, te va ajuta sa iei o decizie buna, am incredere.
https://www.youtube.com/watch?v=ATjPf4rZv7w

| Ancutadominic explică (pentru anonim_4396):

Eu am spus si mai sus ca orice ar fi eu nu renunț la bebe si nici nu ma gandesc să-mi părăsesc copilul daca el nu vrea să-l accepte sa plece il cresc si fara el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa il accepte dupa ce se naste, cand o sa il vada si cand o sa simta ca e parte din sufletul lui.

| Ancutadominic explică (pentru anonim_4396):

CatalinGti sper să fie așa și să-l accepte într-un final

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,încercaţi să discutaţi, poate că s-a speriat şi pote că nici el nu e sigur ce decizie să i-a şi poate că e şi bulversat. Spune-i că îţi doreşti acest copil din tot sufletul.Pa.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Te desparti de el si-l cresti singura daca v-a mancat in fund sa concepeti copil la varsta asta. Oricum daca sarcina asta a fost un accident inseamna ca in mare parte e vina lui si ar trebui sa si-o asume. Daca asta-i cazul, inseamna ca este un laș bun de nimic daca vrea sa avortezi un copil aparut din greseala lui.

| Crisstinayy12 a răspuns:

Naste copilu sau spune i ca nu mai poti face avort acum. Orice ar fi pastreaza l copilul si daca nu intelege cu buna inventeaza ceva!

| Ancutadominic explică (pentru Crisstinayy12):

Cristinayy12 crede-mă că am încercat orice să pot să-l conving să-l accepte dar nu vrea nici cum îmi spune că mă urăște eu nu voi renunța la copil pentru nimic in lume voi lupta pentru bebe

| SilentRain a răspuns (pentru Ancutadominic):

Bravo ție să nu renunț la suflețlul mic indiferent de ce spune el

| Ancutadominic explică (pentru SilentRain):

SilentRain Eu n-am sa renunț la copilul meu pentru el dacă el nu vrea să-l accepte este liber sa plece am mai spus si repet iubesc acest copil el poate să spună orice despre mine dar eu voi lupta pentru acest copil